Toskánsko: Strávte dovolenku v stredovekých mestečkách obklopených vinicami a na ostrove Elba

jarná dovolenka v Toskánsku
jarná dovolenka v Toskánsku

Boli ste už v Toskánsku? Kto raz navštívi tento taliansky región, usadí sa mu v srdci zvláštny sentiment, ktorý bude chcieť znova a znova oživovať. Mestá čarovne zaspaté v dobách stredoveku, neskutočné stavby, zeleň olivových hájov, pokojná atmosféra.

Základné informácie o Toskánsku

Ide o región v strednom Taliansku, obklopený Ligurským morom na západe, Apeninami na severe a Chianskymi horami na východe. Susedí s krajmi Lazio, Umbria a Marche. Rozkladá sa na rozlohe 22 990 km², na ktorej žijú zhruba 4 milióny obyvateľov. Je to jedna z najkrajších a najkultúrnejších oblastí krajiny, známa bohatou históriou, umením, architektúrou, prírodnými krásami, kuchyňou i vínom. Do tejto časti Talianska sa môžete vybrať na dovolenku autom i letecky. 

Hlavnými centrami sú Florencia, Sienna, Pissa či Lucca. No lokalít, ktorých návšteva je neskutočným zážitkom, je omnoho viac… Ťažko vybrať tie najkrajšie miesta Toskánska. Pristavme sa aspoň pri niektorých.

mapa Toskánska
mapa Toskánska

Florencia – mesto, ktoré sa zrodilo pod rukami tých najväčších umelcov

Svetoznáme mesto, ktoré vytvorili tí najväčší umelci. Pamiatky nesú rukopis Botticelliho, Michelangela či Leonarda da Vinciho. Ich mecenášom bol bohatý rod Mediciovcov úzko spätý s Florenciou počas stáročí. Vďaka nim dnes turisti môžu obdivovať architektonické nádhery. K najvyhľadávanejším patria:

Katedrála Santa Maria del Fiore s Giottovou zvonicou ide o štvrtú najväčšiu katedrálu v Európe, do ktorej sa zmestí až 25-tisíc ľudí, s radou majstrovských diel stredovekého umenia, zvonica dosahuje výšku až osemdesiatštyri metrov a zdobia ju sochy od slávneho Donatella. 

Bazilika Santa Croce – františkánsky kostol s nádhernými freskami, ktorý je miestom posledného odpočinku slávneho Michelangela.

Palazzo Vecchio – majestátna stavba s vrúbkovanou hradbou a s vežou čnejúcou sa do výšky až deväťdesiatštyri metrov.

Galéria Uffizi – najväčšími lákadlami sú obrazy od Leonarda da Vinciho (Zvestovanie) a Botticelliho (Jar, Zrodenie Venuše).

Most Ponte Vecchio – najstarší z mostov Florencie spája brehy rieky Arno s bohatou obchodnou históriou, nachádza sa na ňom socha významného florentského rodáka Benvenuta Celliniho, ktorý sa v 16. storočí preslávil ako zlatotepec, sochár a medailér. 

Florencia v Toskánsku
Florencia v Toskánsku

Sienna – rival Florencie, ktorý ju čiastočne prekonal

Mesto nápadne podobné Florencii a v minulosti jej najväčší kultúrny i obchodný rival. Zatúlajte sa v úzkych uličkách, nechajte sa pohltiť stredovekým umením, straťte sa v čase…

K najväčším lákadlám Sienny patria nasledovné miesta:

Piazza del Campo s Palazzo Pubblico – podľa mnohých turistov najkrajšie talianske námestie, netypické svojím tvarom mušle, do oka vám tu určite padne krásne zdobená fontána Fonte Gaia.

Palazzo Pubblico – radničný palác s vežou Torre Mangia, ktorá výškou stodva metrov predčila florentskú Palazzo Vecchio, stavitelia ňou chceli demonštrovať, že svetská moc je na rovnakej úrovni ako cirkevná.

Baptistérium San Giovanni – veľkolepá, priam „cukríková“ stavba predstavujúca pre veriacich božskú dokonalosť, mnohí ju prirovnávajú k svadobnej torte, pretože je celá biela a vyzerá ako ozdobená šľahačkou. 

Sienna v Toskánsku
Sienna v Toskánsku

Lucca – stredoveká elegancia skrytá za kilometrami hradieb

Pri návšteve tohto mesta vás dostane jeho rozsiahle historické centrum, skryté pred okolitým svetom za masívnymi hradbami (dlhými viac než 4 kilometre). Je tu toľko krásnych kostolov, že nebudete vedieť, ktorý si skôr pozrieť. No určite nevynechajte Baziliku San Frediano a Kaplnku Sv. Kríža z 12. a 13. storočia s gigantickou mozaikou zobrazujúca Ježiša Krista obklopeného dvoma anjelmi a dvanástimi apoštolmi. Za pozretie stojí aj bazilika San Michele in Foro so 4-metrovou sochou archanjela Michael, či katedrála Duomo di Lucca ktorá ako by z oka vypadla tej v Pise.

Zaujímavým miestom je tiež Case dei Guinigi. Ide vlastne o dva spojené paláce zo 14. a 15. storočia, ktorým dominuje 44 metrov vysoká veža. Aby tej veľkoleposti nebolo málo, na jej streche rastú ešte duby. 

Lucca v Toskánsku
Lucca v Toskánsku

Pisa – dve námestia, na ktorých si pôjdete oči vyočiť

Vedeli ste, že toto mesto vzniklo pred 3300 rokmi, teda ešte pred založením starovekého Ríma? Väčšina turistov sem chodí najmä uvidieť na vlastné oči legendami opradenú šikmú vežu Torre Pendente. Nachádza sa na námestí zvanom Piazza dei Miracoli. V minulosti sa architekti a stavitelia neúspešne snažili zvrátiť jej sklon. Ako dobre, že sa im to nepodarilo 🙂 Okrem šikmej veže je na tomto mieste pastvou pre oči aj nádherne vyzdobená Katedrála Metropolitana Primaziale di Santa Maria Assunta s talianskymi i arabskými architektonickými prvkami, Battistero di San Giovanni – najväčšie baptistérium v celom Taliansku a 700 rokov starý cintorín Camposanto Monumentale.

Pisa, Piazza dei Miracoli
Pisa, Piazza dei Miracoli

Určite nevynechajte ani neďaleké Piazza dei Cavalieri – „námestie rytierov” so stredovekou atmosférou, ktoré je pre zmenu výkladnou skriňou svetskej moci so skvostnými palácmi.

Pisa, Piazza dei Cavalieri
Pisa, Piazza dei Cavalieri

Monteriggioni – ako v historickom filme či knihe

Kto sa vyzná v klasike, tak si určite spomenie, že práve toto mestečko zmieňuje Dante Alighieri vo svojom diele Božská komédia, v časti Peklo. Návšteva Monteriggioni je zážitkom, ktorý pohladí dušu. Stredoveká atmosféra, malebnosť, pokoj. Avšak mestečko je väčšie ako by sa mohlo zdať. Hradby dokážu pojmúť až deväťtisíc obyvateľov. Uličky sú lemované starými kamennými domami s červenými a ružovými muškátmi v oblokoch, takmer pri každom je lavička, na ktorej si môžete posedieť a stratiť sa v myšlienkach stovky rokov dozadu.

Monteriggioni ulička
Monteriggioni ulička

Keď vyjdete hore na hradby, naskytne sa vám čarovný výhľad na okolité vinice a olivové háje. Ich sýtu zeleň občas preruší sivá kamenného vidieckeho domčeka. Scenéria ako z historického filmu Gladiátor. V mestečku sa nachádza aj malé múzeum templárov, ktoré je však viac o šikovnosti aranžérov ako o historických artefaktoch.

Monteriggioni výhľad z hradieb
Monteriggioni výhľad z hradieb

San Gimignano – mesto kamenných veží zjednotené v stredoveku

Preslávili ho vysokánske veže, vďaka ktorým nesie prezývku „stredoveký Manhattan”. Už len prezeranie obrázkov tohto miesta vás priklincuje na stoličku. Zažiť ho naživo je niečo neskutočné. Kedysi malo San Gimignano až 72 veží. Do dnešných čias sa zachovalo len 15. No spolu s nádhernými palácmi, radnicou i obytnými domami vernými svojej dávnej podobe sa tu aj tak budete vedieť kochať hodiny. Celý vzhľad mesta reflektuje nariadenie, že súčasnosti je sem prístup prísne zakázaný. San Gimignano si hrdo stráži svoju historickú podobu.

No hoci ste zaseknutí v minulosti, od hladu tu rozhodne neumriete. Na každom rohu vám budú ponúkať diviačinu, hľuzovky a cukrovinky.

veže San Gimignana
veže San Gimignana

Strohá Volterra žijúca viac než dvetisícročným remeslom

Nad týmto mesto sa vznáša trochu pochmúrnejšia atmosféra. Skrytá za mohutnými mediciovskými hradbami. Vyštveráte sa za ním až do výšky takmer 530 m.n.m. Cirkevný asketizmus tu dýcha z každej strany. Množstvo náboženských stavieb na tichých uličkách, ktorých prísnosť občas naruší pápež na plagáte svojím úsmevom. 

A z čoho dnes mesto žije? Zo spracovania alabastru (druh sadry). Zážitkom je návšteva, kde vám celý tento jedinečný proces ochotne predvedú. Zaujímavosťou je, že toto remeslo má vo Volterre tradíciu ešte z čias pred Kristom.

Volterra v Toskánsku
Volterra v Toskánsku

Prečítajte si tiež: Ohnivá Bologna: 6 miest, ktoré musíte vidieť

Ostrov Elba – čarovné Napoleonove útočisko, ktoré si zamilujete

A aby ste nezostali len na pevnine, vyberte sa po mori na jeden magický ostrov, patriaci taktiež regiónu Toskánsko. Vezmite si trajekt z Piombina (mestečko len hodinku a pol od Pisy). Odvezte sa do hlavného mesta Portoferraio s bohatou históriou, kde istý čas nútene zotrval aj Napoleon. Pozrite si jeho vilu, obklopenú krásnou záhradou, kde strávil 10-mesačné vyhnanstvo.

Napoleonova vila na Elbe
Napoleonova vila na Elbe

Poobdivujte ešte staršie hradby z čias Mediciovcov, vďaka ktorým sa mesto zmenilo na nedobytnú pevnosť. Druhou možnosťou je prístav Rio Marina – neveľké turistické letovisko vo východnej časti ostrova s úzkymi uličkami a malebnými zátokami. A do tretice sa dá vystúpiť ešte v mestečku Cavo na najvýchodnejšom výbežku ostrova. Je skvelou voľbou pre tých, ktorí túžia po pokoji a radi sa športovo vyžijú. Ponúka ponúkne rôznorodé cyklistické trate a cesty, pričom bicykel si tu poľahky požičiate. 

Portoferraio na Elbe
Portoferraio na Elbe

Láka vás zažiť Toskánsko v apríli alebo máji, kedy sú vinice nádherne zelené a celý kraj najkrajší? Neváhajte, naplánujte si dovolenku v tejto časti Talianska. Zjednodušíme vám to. Informácie o ubytovaní v Toskánsku či letenkách poľahky pohľadáte na našom webe.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.8 / 5. Počítadlo: 18

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?