Ako študent vysokej školy som sa jedného dňa rozhodol zapojiť do programu Work and Travel. Je to kultúrno-výmenný program určený pre študentov všetkých ročníkov VŠ a VOŠ. Ako študent máte jedinečnú príležitosť vycestovať do USA a legálne tam pracovať počas až 4 mesiacov. Ďalších 30 dní môžete v krajine zostať a cestovať.
V mojom prípade to bolo tak, že som pracoval od 24. 6. 2016 do 5.9. 2016. Bolo to moje prvé leto v USA a pracoval som ako plavčík, neskôr ako Assistant pool manager. Cestovanie začalo posledný pracovný deň a to 5.9. 2016. Bolo to dosť stresujúce, pretože hneď ako som prišiel z práce som si musel za 2 hodiny rýchlo zbaliť kufre, upratať apartmán a rýchlo nasadnúť do auta, aby som stihol let z Washingtonu do Las vegas, kde začalo naše dobrodružstvo. Z Las vegas sme pokračovali do Zion national park, Horseshoe bend, Antelope canyon, Grand canyon, Hoover dam, Death valley national park, Sequoia national park, Yosemite national park, San Francisco, San diego, Los angeles, New york. Cestovali sme deviati Slováci pričom v jednom aute sme boli piati a v druhom štyria. Cestovanie bolo veľmi časovo náročné keďže sme sa rozhodli navštíviť toľko veľa miest za 12 dní, preto prikladám pár užitočných rád k tomu, aby ste si váš trip, čo najviac užili.
- Požičajte si auto vopred, nie priamo na mieste
Ak si požičiate auto dostatočne vopred vaše náklady môžu byť dvojnásobne až trojnásobne menšie ako keby si požičiate auto na mieste. Nezabudnite si radšej auto dobre poistiť lebo nikdy neviete, čo sa vám môže stať. Je dobré si poistiť auto cez spoločnosť, ktorá vám aj auto požičiava. Vyhnete sa tak neistotám iných spoločností, u ktorých neviete presne, čo všetko vám poistia. My sme boli poistení cez inú spoločnosť. Stala sa nám malá nehoda s čelným sklom a neboli sme si istí, či nám to preplatia. Niektoré dni sme si preto až tak neužili, lebo sme stresovali či to poisťovňa zabezpečí. Nakoniec bolo na šťastie všetko v poriadku.
- Naplánujte si radšej menej lokalít a poriadne si ich užite!
Toto ale nemusí platiť v prípade, že ste študentom posledného ročníka na VŠ ako ja. Bola to moja posledná možnosť ako dostať J-1 víza, preto som chcel vidieť toho čo najviac, aj keď možno za cenu toho, že si to až tak neužijem a budem sa všade ponáhľať, aby som všetko stihol. Presne tak to bolo aj u nás. Mali sme naplánovaných pomerne veľa lokalít a niektoré z nich sme museli bohužiaľ kvôli časovej náročnosti vypustiť. Je preto lepšie, aby ste si naplánovali menej lokalít, pobudli tam trochu dlhšie a užili si to ako sa patrí.
- Pribaľte si adaptér
V Amerike je štandardom tzv. zásuvka typu A alebo B s napätím 110 V – to je tá s tými dvoma plochými kolíkmi :D. Redukciu na americké zásuvky kúpite vo väčšine obchodov s elektrom. S nabíjaním všetkých našich elektrospotrebičov sme počas cestovania nemali vôbec problém. Mali sme totižto adaptér do auta, v ktorom sme mohli nabíjať piati naraz. Bez toho by som si nevedel predstaviť asi nič, keďže sme v aute trávili veľa času a potrebovali sme si nabiť mobily, foťáky atď.
- Určite navštívte národné parky
Z národných parkov sme navštívili Zion national park, Horseshoe bend, Antelope canyon, Grand canyon, Death valley national park, Sequoia national park a Yosemite national park. Z môjho pohľadu bol najkrajší Zion national park. Poviem vám, krajšiu prírodu som nikdy v živote nevidel. Cítil som sa ako keby som na inej planéte. Jedine čo mi tam chýbalo boli už len dinosaury :D. My sme boli konkrétne na vrchu Angels landing. Cesta tam trvá zo zástavky shuttle busu športovým (našim) tempom cca za 1,5 hodiny a americkým tempom cca 3 hodiny :D. Už len počas cesty som sa nevedel vynadívať na všetky tie skaly a farby, čo príroda ponúkala. Zbytočne to budem opisovať. Veď posúďte sami na fotke. Ďalší národný park, ktorý sa mi veľmi páčil bol Yosemite national park. Trochu sa mi to podobalo na kanadskú prírodu, kde si medvede chytajú lososy v rieke. Medveďa sme našťastie nestretli. Bolo tam veľa skál a zelene. Niektoré vodopády boli cez leto vyschnuté. Našli sme ale aj taký, kde voda ešte tiekla. V Sequoii sme kvôli časovým problémom boli iba večer, kde sme si pozreli najvyššiu sekvoju na svete The general sherman tree.
Strom generála Shermana alebo tiež Generál Sherman (angl. General Sherman Tree) je sekvojovec mamutí (lat. Sequoiadendron giganteum) s výškou 83,8 metra. V roku 2002 bol objem kmeňa asi 1 487 m³, čo z neho urobilo najväčší strom podľa objemu. Videli sme ho síce iba po tme, ale aspoň niečo. V Death valley je poriadne teplo takže si nabaľte dostatočné množstvo vody. Cez polnoc tam teploty bez problémov dosahovali 30°C! Z kaňonov odporúčam Antelope canyon. Neodporúčam pre ľudí s klaustrofóbiu. Uličky sú tam dosť úzke a býva tam veľmi veľa ľudí, takže sú tam aj nejaké tie prestoje. Ostatné kaňony boli tiež pekné, ale najviac ma zaujali tie, ktoré som spomenul.
- Nie všade môžete používať svoj fotoaparát alebo kameru
Pokiaľ sa venujete fotografovaniu alebo natáčaniu videí, pripravte sa na to, že nebudete môcť všade používať svoj foťák alebo kameru a ak budete môcť, tak si za to zaplatíte. Viac krát sa mi stalo, že prišla za mnou security a zakázala mi robiť fotky alebo videá. Prvý krát sa mi to stalo v Antelope kaňone. Bolo uvedené, že v nižšom kaňone sa nesmie používať statív kvôli tomu, že uličky v ňom sú úzke a veľmi frekventované turistami. To je v poriadku, ale prečo mi zakázali používať stabilizátor, keď to nie je statív? :D. Po minútach hádania sa so sprievodcom a vysvetľovania, že to čo držím v ruke nie je statív ale stabilizátor, ktorý nemá ako prekážať ľudom v prechode kaňonom, som so sklopenou hlavou a nadávkami pokračoval ďalej so stabilizátorom pripevneným o moju tašku. Nakoniec sa mi podarilo prehovoriť sprievodcu, ale až na konci cesty. Škoda, ale aspoň niečo. Ďalšie miesta, kde si musíte zaplatiť za používanie kamery alebo foťáku je The top of the rock v NYC a taktiež na lodiach, ktoré premávajú v NYC.
- V Las Vegas sú cez víkend ceny za všetko 2 – 3 krát drahšie
Ide hlavne o hotely. Ja som si napr. zaplatil v hoteli Flamingo cca 40 usd za noc. Bol som tam, ale cez týždeň. Keď som pozeral cenu tej istej rezervácie na víkend vychádzalo to až okolo 200 usd. Ak vám, ale peniaze nerobia problém, pokojne tam choďte aj cez víkend. Mimochodom v Las Vegas ma najviac zaujali The fountains of Bellagio. Ide o fontány, pred hotelom Bellagio, ktoré môžete vidieť aj v mojom videu.
- Nájdi si každé parkovisko, kde zaparkuješ dopredu
S parkovaním bol problém neustále. Je dôležité si zistiť, kde môžete parkovať dopredu, aby ste sa vyhli strácaním času a hľadaním, kde môžete zaparkovať. V národných parkoch s parkovaním až taký problém nebol. Niektoré parkoviska boli spoplatnené aj tam. Vo väčších mestách ako SF, San Diego a NYC boli spoplatnené takmer všade.
- Spontánne sa zastavte na miestach, ktoré ste neplánovali ale páčia sa vám
Najlepšie zástavky boli tie spontánne a to doslova! Jedna z nich bola na ceste do Grand canyonu. Videli sme z auta veľmi pekne údolie, ktoré obklopovali mohutné skaly kaňonu. Neváhali sme a zastavili sme sa tam. Pre mňa to bol osobne oveľa krajší pohľad a zážitok ako na miestach v Grand canyone, ktoré sú známe a ľuďmi často navštevované. Ak sa chystáte cestovať autom zo San Francisca do LA alebo San diega, určite choďte cestou popri Tichom oceáne. Nikdy pred tým som nevidel také krásne útesy a pláže. Stratil som tam síce moje obľúbene tenisky, ktoré mi odplavili veľmi prudké vlny, ale čo už! Stálo to za to.