Angkór, komplex stavieb v Kambodži, je jedna z najvýznamnejších kultúrnych pamiatok krajiny. Zároveň je aj výzamným archeologickým náleziskom, kde sa zachovalo veľké množstvo pamiatok z odbodia Khmérskej ríše. Súčasťou náleziska Angkór je aj chrám nazývaný Ta Prohm. Je výnimočný najmä tým, že na rozdiel od väčšiny iných chrámov zostal v rovnakých podmienkach, v ktorých bol nájdený.
Na celej ploche náleziska Angkór sa nachádza viac ako 1000 pamiatok. Môžete medzi nimi natrafiť na pamiatky od jednoducho navŕšených kopcov či tehál až po majestátne chrámy. Od roku 1992 patrí do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
Ta Prohm je jedným z najpopulárnejších chrámov v komplexe Angkór. Zaslúžila sa o to najmä kombinácia stromov rastúcich na jeho ruinách a okolitá džungľa. Jeho pomaly sa rozpadajúce steny a veže vyzerajú ako v objatí obrovských koreňových systémov. Práve tento netradičný pohľad, ako keby chrám pomaly pohlcovala džungľa, ho robí výnimočným a mimoriadne atraktívnym pre zvedavých návštevníkov.
Chrám bol postavený v bayonskom štýle koncom 12. a začiatkom 13. storočia a slúžil ako budhistický kláštor a univerzita. Založený bol kráľom Khmerom Jayavarmanom VII. a pôvodne sa nazýval Rajavihara. Kráľ postavil chrám na počesť svojej rodiny. V skutočnosti hlavný obraz chrámu, ktorý reprezentuje Prajnaparamitu, zosobnenie múdrosti, bol zhotovený podľa vzoru kráľovej matky.
Ta Prohm je chrám veží, uzatvorených nádvorí a úzkych chodieb. Mnohé z chodieb sú nepriechodné, upchané neusporiadanými hromadami kamenných blokov, ktoré sa uvoľňujú pri zasahovaní rastúcich koreňov stromov. Basreliéfy na vypuklých stenách sú pokryté lišajníkmi, machmi a popínavými rastlinami a zo striech monumentálnych veránd vyrastajú kríky. Stromy sa už po stovky rokov týčia nad chrámom a filtrujú slnečné lúče. Najobľúbenejším zo „škrtiacich koreňových útvarov“ sa nachádza vo vnútri najvýchodnejšej gopury a je prezývaný ako „Krokodíl“.
Podľa historických záznamov bol chrám domovom pre viac ako 12 000 ľudí, vrátane 18 najvyšších kňazov, 2700 úradníkov a 615 tanečníkov. Ak sa však vezme do úvahy aj počet ľudí, ktorí bývali v okolitých dedinách, číslo stúpa až na 80 000. Dedinčania sa taktiež snažili prispievať k zveľaďovaniu chrámu, poskytovali služby aj zásoby. Počas svojej histórie sa tak chrámu podarilo nazhromaždiť značné množstvo bohatstva, vrátane zlata, perál či vzácneho hodvábu.
Po páde khmerskej ríše bol chrám po mnoho stáročí úplne zanedbávaný. Až v dvadsiatom storočí sa začalo úsilie o zachovanie a obnovu chrámov Angkór, a teda aj Ta Prohm.
Základnom schémou chrámu Ta Prohm je typický khmerský plochý pôdorys v tvare „taniera“ s piatimi obdĺžnikovými plotmi okolo centrálne svätyne. Rovnako, ako väčšina khmerských chrámov, aj Ta Prohm je orientovaný ba východ. Vonkajšiu stenu obklopuje oblasť, o ktorej by sa ľahko dalo povedať, že sa tam nachádzalo mesto, ktorého však značná časť je dnes pokrytá lesom. V chráme sa nachádzajú gopury, teda vstupy zo všetkých hlvných svetových strán, hoci dnes je prístup možný len z východného a západného vchodu. Každý z vchodov má od 13. storočia aj vežu podobnú tvári, veľmi podobnú veži chrámu Bayon, ktorý sa taktiež nachádza v komplexe Angkór.
Ta Prohm, na rozdiel od iných kambodžských chrámov, nemá veľa naratívnych reliéfov. Vysvetlenie pre tento nedostatok môže spočívať v tom, že veľká časť pôvodného diela chrámu bola spojená s budhizmom, a preto sa predpokladá, že boli zničené hinduistickými ikonoklastami po smrti kráľa Jayavarmana VII. Stále sú však viditeľné niektoré vyobrazenie scén z budhistickej mytológie.
Chrám Ta Prohm bol dokonca použitý aj ako miesto pre natáčanie filmu Tomb Raider.