Medzi Nórskom a Severným pólom v Severnom ľadovom oceáne leží súostrovie Svalbard. Jeho hlavným mestom je Longyearbyen. Je najsevernejším miestom na svete, kde nie je neobvyklé vidieť ľadových medveďov, sobov či polárnu líšku. Aj napriek tomu, že táto lokalita je neuveriteľne chladná, súostrovie je trvalo obývanou oblasťou sveta.
Súostrovie Svalbard možno poznáte aj pod menom Špicbergy. Toto súostrovie patrí do Nórskeho kráľovstva a je najsevernejšou časťou krajiny. Zo súostrovia sú obývané tri ostrovy – Špicberg, Hopen a Bjøenøya, ktorý je inak známy aj ako Medvedí ostrov.
Prostredie ostrovov je naozaj mrazivé. Svedčí o tom aj fakt, že 60% územia Svalbard-u je pokryté ľadovcami a snežnými poľami. Aj v samotnom preklade názov Svalbard znamená „chladné pobrežie“. Aj napriek chladu sa na tomto mieste vyskytujú teplé severoatlantické prúdy (Golfský prúd), ktoré zabezpečujú to, že more okolo súostrovia nezamrzne a ponúka tak možnosti plavieb po ostrovoch v priebehu celého roka. Tieto prúdy udržujú najnižšie zimné teploty spravidla nad -20 °C. Počas letného obdobia sa tu denné teploty pohybujú okolo 5 °C. Takéto teploty postačujú na rast niekoľkých druhov rastlín.
Najsevernejším obývaným mestom na svete je Longyearbyen, patriaci do súostrovia. Žije tu približne 2115 obyvateľov prevažne nórskej a ruskej národnosti. Od konca októbra do polovice februára tu vládne polárna noc a od polovice apríla do konca augusta polárny deň. Mestečko Longyearbyen bolo založené v roku 1906. Prvá zmienka o súostroví však pochádza už z roku 1604, aj keď sa hovorí, že Nóri o tejto časti sveta vedia už od 12. storočia.
Teplotné rekordy v meste Longyearbyen:
- júl 1979: 21,3 °C
- marec 1986: -46,3 °C
Okrem Longyearbyen sa na súostroví nachádzajú aj usadlosti severnejšie od tohto mesta, avšak nie sú trvalo obývané. Ľudia v nich žijú len za účelom práce, vo väčšine prípadov ide o vedecké tímy, ktoré sa pri svojej činnosti pravidelne intervalovo striedajú.
Svalbard alebo teda súostrovie Špicbergy je z oficiálneho hľadiska nezačleneným teritóriom. Má vlastnú volenú vládu, na ktorej čele stojí guvernér alebo inak nazývaný „sysselmann„, ktorého dosadzuje nórskoa vláda. Čo sa týka ekonomických činností súostrovia, Svlabard sa sústredí prevažne na baníctvo a zvyšok činností predstavujú rybárstvo a lov. Avšak v posledných rokoch 20. storočia tu začal významne narastať aj turizmus, výskum a technológie.
Zaujímavým faktom však je, že na súostroví sa medzi jednotlivými ostrovami nenachádzajú cesty. Obyvatelia, ale aj turisti na svoj prepravu využívajú člny, snežné skútre, helikoptéry či menšie lietadlá.
Svalbard je jednou z najväčších nedotknutých oblastí divokého života na svete. A to je práve jeden z hlavných dôvodov, prečo táto odľahlá a studená oblasť mnohých tak láka. Súostrovie však okrem nádhernej prírody ponúka aj celý rad atrakcií, kultúrnych podujatí, festivalov či iných aktivít počas celého roka. Nájdete tu taktiež aj bary a reštaurácie, kde sa zhromažďujú ľudia z celého sveta – návštevníci aj domáci. V Longyearbyen nájdete aj niekoľko obchodov, ktoré ponúkajú tovar v cene oslobodenej od dane. Mnoho návštevníkov je po príchode sem prekvapených, koľko sa toho nachádza na takom malom mieste a navyše v blízkosti severného pólu.
Zaujímavý je aj divoký život na ostrovoch. Veď posúďte sami: