Prečo si sa rozhodla pre Španielsko a aký bol tvoj prvý kontakt s touto krajinou?
Od 14 rokov som študovala španielčinu na Bilingválnom lýceu v Žiline.
Ako ôsmačka na základke som išla vyskúšat, len tak, bez akejkoľvek prípravy, talentové skúšky a zobrali ma. Tak sa začala moja 5-ročná kalvária.
Po pol roku som plynule ovládala španielsky jazyk. Dnes, z môjho uhla pohľadu, to je čas, ktorý som mala venovať lýceu, zúžitkovať nadobudnuté jazykové zručnosti a odísť na školu s iným zameraním. S odstupom času si jeden uvedomí, že ostatného 4,5 roka riešenia chemických rovníc, matematických úloh v španielčine je zbytočný dril, pokiaľ však nechce ísť v živote týmto smerom.
Chuť španielskej slobody som ochutnala prvýkrát ako čerstvá 17-stka na výmennom pobyte, ktorý organizovala škola.
A potom nezabudnuteľné letá so sestrou u sesternice na Kanárskych ostrovoch a s kamarátmi v Benicarle (blízko Barcelony)…plno neopakovateľných a krásnych momentov.
U rodičov v spálni visí karikatúra mňa, 6-ročnej, a mojej sestry z rodinnej dovolenky v Barcelone, predminulé leto k nej pribudla ďalšia s rovnakým obsadením, len o 18 rokov staršími úsmevmi.
Vtedy to 6-ročné dievčatko ani netušilo, že s odstupom x rokov sa stane toto mesto jej druhým domovom. Teraz sa nad tým sem-tam usmejem.
Teraz žiješ v Barcelone. Bolo ťažké zvykať si na nový domov?
Ešte stále je! Ale som Verešová! A my bojujeme. 😉 Chacha
Vždy hrdo prehlasujem, že ja som Slovenka a na tom nikto nič nezmení.
Slovensko chýba, hlavne keď vás tiaž dní tlačí dole, vtedy všetko chýba 2x toľko. Mám však neuveriteľnú podporu v mojej rodine, kamarátke Sise a dnes už aj v mojej španielskej rodine, ktorej gro tvorí priateľ Toni. Tí boli súčasťou mojich pádov aj víťazstiev, pri každom plači aj smiechu.
Ďakujem Bohu za nich!
Prvé mesiace boli o tom, že som všetko hľadala, ako sa dostať z bodu A do bodu B, no stratila som sa zatiaľ len raz. Na ceste z pracovnej akcie o 2 ráno som nastúpila na nesprávny autobus, a keď som vystúpila, na moje prekvapenie som sa ocitla v inom meste, teda mimo Barcelony. Chacha
Dnes sa už z toho smejem, ale o 2 ráno v slepej uličke, bez živej duše, stratený, ani neviete kde, vám nie je všetko jedno.
No ja mám dobrého Anjela strážneho!
Ako reagovali na tvoj odchod do Barcelony rodičia a kamaráti?
Tí sa prvý rok stále pýtali: ¨Kedy sa už vrátiš?¨ Až kým po tom roku pochopili, že volanie duše je niekedy silnejšie ako čokoľvek iné! A tá moja, aspoň dnes volá po Barcelone.
Poďme k tomu čím sa vlastne v Barcelone zaoberáš?
Pracovná kríza ma naučila pokore. 52% nezamestnanosť mladých do 25 rokov hovorí asi za všetko. Pracovala som v najvychytanejších značkových obchodoch, ale stále je to len práca v obchode. Našim som to zo začiatku ani nechcela povedať. S čerstvým univerzitným titulom ekonómky vám hrebienok musí trochu spadnúť, aby ste nastúpili ako predavačka, hosteska. Ale za žiadnu prácu sa netreba hanbiť!
Až som sa jedného dňa rozhodla ísť vlastnou cestou a s veľkou psychickou podporou priateľa som založila Pobarcelonsky, 1. slovenskú sprievodcovskú spoločnosť v Barcelone. Venujem sa organizovaniu zábavných programov a nezabudnuteľných prehliadok pre rodákov, slovenských a českých turistov v Barcelone. Chcem, aby spoznali skutočnú Barcelonu, v celej svojej kráse, teda inak ako bežný turista s mapou v ruke.
Taktiež spolupracujem so španielskou spoločnosťou Corporal Branding zameranou na zdravý životný štýl. Spoluorganizujeme teambuildingové akcie na čerstvom vzduchu pre firmy. Treba ľudí vytiahnuť z kancelárií na trávnik a nech sa hýbu!
V januári tohto roku sme úspešne zoorganizovali aj charitatívny beh, kde každý účastník prispel nejakou školskou potrebou-perá, zošity, pravítka a všetko pocestovalo do jedného sirotinca v Nepále.
Pomáhať treba!
Takže v Barcelone ponúkaš služby sprievodcu pre Slovákov? Povedz nám o tom viac.
Pobarcelonsky: Tvoj slovenský sprievodca v Barcelone, má na webe www.pobarcelonsky.com v ponuke 6 naozaj veľmi originálnych prehliadok, klient si vyberie, kontaktuje ma e-mailom/telefonicky a po dohode spravíme rezerváciu. Úspešne spolupracujem taktiež s viacerými slovenskými cestovnými agentúrami.
Moja azda najobľúbenejšia pešia prehliadka je po stopách Vicky Cristina Barcelona, pre tých, ktorí videli film so Scarlett Johansson, je to vždy veľký zážitok. Ochutnajú dobroty a odfotia sa na rovnakých miestach ako hollywoodske hviezdy.
Okruh Barcelona XXL je tiež veľmi čarovný!
V podstate organizujem modernistické, gurmánske okruhy, naozaj zábavné okruhy na bicykli alebo segwayi po pláži, a tiež personalizované okruhy podľa požiadavky klienta.
Vždy je na prehliadke kopec smiechu a poznania a to mám na tom najradšej.
Aké sú ohlasy?
Ohlasy sú veľmi pozitívne a ideme hore. Slováci sa vždy potešia, keď ich v cudzine privítaš po slovensky, veľa sa zaujímajú okrem pamiatok o bežný život v BCN, zvyky, aký je nájom, či som už osobne stretla Messiho, Neymara, Shakiru.
Ale ako za všetkým aj za Pobarcelonsky je kus tvrdej práce a v tomto prípade aj srdca.
A čo Slovensko? Vrátiš sa niekedy?
Vrátila som sa po roku na Vianoce. Nie je nad to po roku si objať rodinu a priateľov!! Žijem zo dňa na deň, neplánujem.
A ako zvyknem hovoriť: ¨Budem tu dovtedy, kým mi tu bude dobre.¨
Aké sú rozdiely medzi Slovákmi a Španielmi? V čom máme navrch my a v čom oni?
Španieli sa viac usmievajú, v metre sa začnú s vami len tak baviť o tom, ako sa voláte, a aký ste mali deň. Sú otvorenejší, i keď s kataláncami je to trochu ťažšie, držia si viac odstup od cudzincov, teda nekataláncov, takže aj keď ste napr. Španiel, ale ste z Andalúzie, ste pre nich cudzinec a nie ľahko vniknete do ich životov. Čím viac na juh Španielska, tým sú ľudia otvorenejší a srdečnejší.
Žijú menej v strachu ako Slováci, niečo sa im nepáči, napr. že zdvihli cestovné o 5 centov a idú do ulíc demonštrovať, nech ich je počuť. A dobre robia!!! My stiahneme uši a nahromadenú zlosť z práce, diania vonku si vybijeme hádkou s manželom/kou, krikom na deti, teda nevyjadríme hnev, tam kde vznikol.
Deti sú pre nich všetko, rozmaznávajú ich, vláčia po reštauráciách do 2-3 ráno, ony sú zvyknuté a nerobí im to žiaden problém.
I keď sa všetci sťažujú, že je kríza, peniaze na večeru vonku si vždy nejak nájdu. Španieli vedia žiť a mňa to učia!
A v čom máme navrch my? Sme dobrí ľudia, čestní, pracovití, milujeme svoje rodiny, len nám chýba viac slnka a úsmevu na tvári. Sme veľmi šikovní, len sa nevieme dostatočne oceniť. Viac si veriť! Máme svetu čo ponúknuť. Len z toľkoročného útlaku, keď sa pozrieme ešte do hlbokej histórie, sme zakríknutí viac ako by bolo treba.
Len tak mimochodom o slovenskej kráse žien nemusím už ani hovoriť. Španiel vidí svetlé oči, plavé vlasy a jemné rysy slovanskej tváre a ide sa zblázniť.
Čo by si poradila niekomu, kto by chcel ísť do Španielska tak ako ty?
Veľa trpezlivosti v začiatkoch. Ak ťa svet volá, počúvni ho. Maj veľké oči, ale buď pripravený na možné pády. Hlavne by sme sa nikdy nemali zabudnúť po každom páde rýchlo zdvihnúť, nezostávať dlho ležať!
Sleduj Pobarcelonsky.com aj na Facebooku >>