Tropické podnebie, bujná vegetácia, koralové útesy, piesočnaté pláže či krásne zátoky. Predstava ideálnej dovolenková destinácia, čo poviete? Verili by ste však, že miesto, ktoré sa vyznačuje práve týmito prívlastkami kedysi obývali piráti?
Päť kilometrov od východného pobrežia Madagaskaru leží úzky žulový ostrov. Nesie názov Nosy Boraha, ale známy je aj pod menom Île Sainte Marie. Je dlhý približne 57 kilometrov. Ukrýva v sebe neuveriteľne krásnu prírodu a obklopujú ho nádherné zátoky a tyrkysové more. Ak by ste sa tu ocitli, nadobudnete pocit, že ste v raji.
V období 17. a 18. storočia sa v okolí ostrova vyskytovali námorné trasy, pozdĺž ktorých sa z Indie vracali lode s tovarom. Vo väčšine prípadov prevážali koreniny, slonovinu, hodváb či iné bohatstvá. Ostrov a jeho strategické miesto ponúkali ideálnu ochranu a úkryt. Početné zátoky ostrova totiž ochránili lode pred búrkami. K dispozícii bolo tiež dostatok ovocia z ostrova.
Pirátske osídlenie na ostrove mal na svedomí pirát Adam Baldridge, ktorý na Île Sainte Marie prišiel v roku 1685 po úteku z Jamajky, kde bol stíhaný pre vraždu. V priebehu roka založil kontrolu nad vodnými cestami do Île Sainte Marie a jeho prístavu. Podmanil si miestne kmene a náčelníkov prinútil platiť dobytkom, jedlom či ženami.
Baldridge sa taktiež zaslúžil o vytvorenie partnerstva s obchodníkom z New Yorku, a tak viedol mimoriadne úspešný biznis, ktorý spočíval vo výmene peňazí a tovaru. Obchodoval s rumom, náradím či strelivom. Pirátom ponúkal aj množstvo tovaru z ostrovných zdrojov. Banány, kokosové orechy, citróny, pomaranče, ale aj dobytok, kurčatá, ryby či korytnačky, to všetko spadalo do zoznamu tovaru, s ktorým obchodoval. Na ostrove sa nachádzali desiatky skladov naplnených pokladmi, ktoré zbieral od pirátov a tovarmi, s ktorými obchodoval.
Za najväčšieho rozkvetu žilo na ostrove takmer tisíc pirátov, vrátane legendárnych a známych osôb, ako napríklad kapitán William Kidd, Henry Every či Thomas Tew. Baldridge sám o sebe viedol mimoriadne extravagantný život. Na ostrove si vytvoril hradné sídlo a udržiaval si vlastný hárem ostrovných žien.
Okrem obchodu s tovarom sa zaplietol aj do obchodovania s otrokmi. Chcel kupovať otrokov z východného pobrežia a predávať ich na lode plávajúce okolo, alebo ich posielať do Ameriky. No akonáhle sa pokúsil predať niektorých z miestnych domorodcov, ostrovná populácia sa v roku 1697 vzbúrila a v revolte zničila Baldridgeov hrad a donútila ho opustiť ostrov.
Po jeho odchode sa pirátska kolónia dostala do úpadku. Piráti totiž už nedokázali udržať dostatočné zásoby na udržanie populácie. Preto sa väčšina z nich usadila, vzali si miestne ženy, založili si rodiny a napokon zomreli a boli pochovaní na ostrove. Ich pozostatky boli pochované na cintoríne, ktorý dnes nesie názov pirátsky cintorín na ostrove Île Aux Forbans, ktorý sa nachádza v zátoke južne od mesta Ambodifotatra, ktoré je hlavným mestom ostrova Île Sainte Marie.
V dnešnej dobe je ostrov obľúbenou dovolenkovou destináciou pre množstvo turistov. Priťahuje ich najmä idylickým tropickým prostredím. Ocitajú sa priam ako v raji, kde môžu šnorchlovať, potápať sa či dokonca sledovať veľryby. Tie migrujú z Antarktídy cez kanál medzi Nosy Borah a Madagaskarom. Nachádzajú tu totiž podmienky vhodné pre ich párenie a rast mladých veľrýb. Samozrejme, populárnou atrakciou je aj samotný pirátsky cintorín. Na ostrove však stále ostáva značná časť, ktorá je divoká a doposiaľ nepreskúmaná.