Leto sa neodvratne blíži a s ním aj čas letných dovoleniek. Skvelý čas na to, začať premýšľať o dovolenkovej destinácii. Ak máte tento rok chuť na ostrovné dobrodružstvo, pokojne sa inšpirujte aj týmto zoznamom nádherných ostrovov, ktoré ponúkajú viac než len krásne pláže.
Mo’orea
Tento vulkanický ostrov sa nachádza vo Francúzskej Polynézii a je prístupný z blízkeho Tahiti, od ktorého je vzdialený približne 20 kilometrov. Ostrov ponúka krásne, takmer nedotknuté biele piesočnaté pláže a svetlé tyrkysové vody. Kontrast dotvárajú ohromujúce útesy okolo. Stal sa obľúbeným miestom svadobných pobytov pre mladomanželov, ktorí si za cieľ svojich medových týždňov vybrali menej známe miesto. Ostrov bol vytvorený ako sopka pred 1,5 až 2,5 miliónmi rokov. Na severnom pobreží ostrova sa nachádza záliv Ōpūnohu. Nie je veľmi osídlený, no je obľúbeným miestom, na ktoré cestovatelia prichádzajú. Okrem krásnych pláži ostrov ponúka aj turistické chodníky v horách. Najvyšším vrchom je hora Tohi'e'a, ktorú je možné vidieť aj z Tahiti.
Boracay
Tento malý ostrov situovaný na Filipínach sa môže pýšiť rôznymi oceneniami od mnohých cestovných agentúr. Stal sa jedným z najvyhľadávanejších miest pre oddych, ale aj nočný život. Okrem krásnych bielych pláží je známy tým, že je jednou z najlepších destinácií na svete vhodných na relaxáciu. Pôvodu názvu ostrova sa pripisujú viaceré teórie. Jendou z nich je, že pochádza z miestneho slova „borak“, čo v preklade znamená biela bavlna, ktorá sa nápadne podobá farbe piesku na ostrove. Existuje však aj verzia, že názov je zložený zo slov „bora“, čo znamená bublina a „bocay“ v preklade biele. Ostrov je dlhý približne 7 kilometrov. Na juhu sa nachádza pláž Cabagan, ktorá je hlavným výstupným a výstupným bodom počas väčšiny roka. Hlavnou turistickou plážou je White Beach, ktorá je dlhá približne 4 kilometre. Lemujú ju hotely, ubytovne, reštaurácie či strediská. Obľúbenou plážou je aj Bulabog, ktorá je hlavnou oblasťou pre windsurfing a kiteboarding.
Waiheke
Najľudnatejší a druhý najväčší ostrov Hauraského zálivu na Novom Zélande. Na ostrove žije 9250 obyvateľov s trvalým pobytom a odhaduje sa, že ďalších približne 3400 má na ostrove letné domy či prázdninové sídla. Na ostrove sa nachádza množstvo kopcov spolu s niekoľkými rovinatými časťami. Najvyšším vrchom je Maunganui, ktorý dosahuje výšku 231 metrov nad morom. Hlavnou plážou na ostrove je Oneroa na severnej strane rovnomenného mesta. Na pláži Palm Beach, s podobným tvarom ako pláž Oneroa, sa nachádza vyčnievajúca útesová stena, ktorá oddeľuje malú súkromnú pláž v zátoke Boatshed. Pláž Blackpool beach je orientovaná južne od Oneroa a ponúka možnosť jazdy na kajaku či windsurfing.
Capri
Taliansky ostrov Capri leží v Neapolskom zálive v Tyrhenskom mori. Ostrov je dlhý takmer 7 kilometrov. Pre svoju krásu sa stal predmetom diel rôznych umelcov, maliarov a spisovateľov. Hlavné mesto ostrova, Capri, bolo strediskom už od doby rímskej republiky. Na ostrove sa nachádzajú dva prístavy, Marina Piccola a Marina Grande, ktorý je hlavným prístavom ostrova. Capri je v podstate veľkou vápencovou a pieskovcovou skalou. Po jeho stranách sa nachádzajú kolmé útesy. Je obľúbenou turistickou a dovolenkovou destináciou nie len pre Talianov ale aj pre množstvo cudzincov. Na ostrove sa nachádza aj množstvo pamiatok, 12 kostolov a 7 múzeí. Najnavštevovanejším miestom však je Grotta Azzura, špeciálna jaskyňa, ktorá bola objavená v 19. storočí.
Saint Lucia
Saint Lucia alebo Svätá Lucia je suverénnou ostrovnou krajinou ležiacou vo východnom Karibskom mori. Prvými európskymi osadníkmi na ostrove boli Francúzi, ktorí v roku 1660 podpísali zmluvu s domorodými karibskými Indiánmi. Následne v rokoch 1663 až 1667 prevzalo kontrolu nad ostrovom Anglicko. V nasledujúcich rokoch prebiehali boje medzi týmito krajinami, no v roku 1814 konečnú kontrolu nad ostrovom prevzali Briti, až kým sa v roku 1979 Svätá Lucia nestala nezávislým štátom. Ostrov je sopečného pôvodu a ako väčšina karibských ostrovov je hornatý. Najvyšším vrchom je Mount Gimie s 950 metrami nad morom. Väčšina obyvateľov ostrova žije v hlavnom meste Castries. Tropické podnebie zaručuje priemerné denné teploty okolo 29 stupňov Celzia. Vzhľadom na polohu ostrova v blízkosti rovníka rozdiely medzi letom a zimou sú nepatrné. Cestovný ruch na ostrove je výraznejší počas období sucha a je lákadlom pre turistov najmä kvôli tropickému počasiu, prírodným scenériám a krásnym plážam. Ďalšími turistami obľúbenými miestami sú botanické záhrady či majestátne „dvojičky“, vrchy Pitons. Ostrov ponúka niekoľko možností plavby loďou ale aj Národný park Pigeon Island, v ktorom sídli pevnosť Rodney, stará britská vojenská základňa.