Giant’s Causeway v Severnom Írsku je považované za geologický zázrak. Názov tohto miesta môžeme preložiť ako Obrov chodník, čo nie je náhoda. Dôkazom je podoba tohto miesta. Ide o oblasť tvorenú približne 40 tisíc do seba zapadajúcich stĺpov, z ktorých väčšina má šesť strán. Tak spolu vytvárajú zaujímavý vzor podobný medovému plástu.
Giant’s Causeway je tajomnou geologickou formáciou na severovýchodnom pobreží grófstva Antrim.
Giant’s Causeway je oblasť ponorená do mýtov a legiend. Je dynamickým a veľkolepým miestom, ktoré obmývajú vlny Atlantického oceánu. Tvorí zubatý výbežok „zabalených“ stĺpcov, ktorých poloha je nasmerovaná smerom na Škótsko. Čadičové stĺpy pozdĺž okraja mora sú veľkým lákadlom nie len pre miestnych, ale aj zahraničných návštevníkov.
Na to, aby boli tieto stĺpce viditeľné, bolo potrebných 60 miliónov rokov erózie. Stĺpy sú vytvorené z chladenej magmy a vedci sa domnievajú, že boli odhalené po poslednej dobe ľadovej približne pred 15 000 rokmi.
Výsledok sopečnej erupcie je dnes ohniskom výnimočnej prírodnej krásy, ktorá priťahuje množstvo návštevníkov už po celé stáročia. Okrem toho je Giant’s Causeway prvým miestom na zozname svetového dedičstva UNESCO v Severnom Írsku. Od roku 1987 je táto oblasť aj národnou prírodnou rezerváciou.
Vrcholy stĺpcov spolu vytvárajú dokonalý útvar, ktorý je usporiadaný do tvaru včelieho plástu. Tento „plást“ je v podstate útesom, ktorý postupne mizne pod morom. Najvyšší stĺp meria takmer 12 metrov. Láva, ktorá stuhla na povrchu má hrúbku až 28 metrov.
Samotný názov a jeho preklad „Obrov chodník“ nie je len tak náhodný. S miestom sa viaže legenda, podľa ktorej Giant’s Causeway bolo miestom, na ktorom sa mohol prechádzať obor Finn McCool, ktorý žil v týchto končinách pred takmer dvetisíc rokmi.