Novobjavený astrononomický fenomén. Polárna žiara má svojho súrodenca

By: Northern Lights Graffiti - CC BY 2.0

Polárna žiara je sama o sebe fenoménom, ktorý sa stal predmetom obdivu mnohých z nás. O tom, ako a prečo vzniká sme sa už v našom magazíne venovali v minulom článku. Nepochybne ide o úkaz, ktorý v nás vzbudzuje akýsi rešpekt či pocit veľkoleposti. No čuduj sa svete, vyzerá to tak, že polárna žiara má svojho „brata“. Jeho meno je Steve.

Všetko sa to začalo približne pred troma rokmi a jeho objavenie majú „na svedomí“ fotografi, ktorí sú na sociálnej sieti Facebook združení v skupine pod názvom „Alberta Aurora Chasers“. Tá slúži na výmenu tipov a fotografií presláveného fenoménu, ktoré zachytávajú zábery nádherného oblúku svetla na oblohe.

https://www.instagram.com/p/BU0ZOkRjL7g/?tagged=steveaurora

V tejto skupine sa objavili aj fotografie, na ktorých bola zobrazená „stuha“, alebo lepšie povedané pás fialového či zeleného svetla. Spočiatku tomuto javu nevenovali pozornosť a domnievali sa, že ide len o stopu, ktorú po sebe na oblohe zanechalo lietadlo. Až neskôr, keď fotografi začali pri skúmaní týchto fotografií experimentovať s pomalými uzávierkami či programami na úpravu fotografií, zistili, že tento pás svetla má vlastný zdroj osvetlenia, na rozdiel od kondenzačných stôp lietadla, ktoré sú osvetlené svetelnými zdrojmi zo Zeme.

https://www.instagram.com/p/BTwUTLahj2N/?tagged=steveaurora

Fotografi si prvotne mysleli, že ide o vzácny druh polárnej žiary, o protónovú polárnu žiaru spôsobenú napájanými protónmi, na rozdiel od elektrónov, ktoré sa pretrhli cez magnetické pole Zeme. Zopár z fotografov sa rozhodlo odísť na univerzitu v meste Calgary s cieľom konzultovať tento jav s profesorom astronómie Ericom Donovanom. Ten ihneď vylúčil možnosť protónového oblúka, no sám si lámal hlavu nad tým, o čo v skutočnosti ide.

https://www.instagram.com/p/BU0YgkaD_r-/?tagged=steveaurora

Možno vás zaujíma, prečo dostal tento fenomén meno Steve. Ide o metaforické pomenovanie, ktoré vychádza zo známeho animovaného filmu Za plotom. V jednej zo scén sa všetky zvieratká s údivom a miernym znepokojením pozerajú na obrovský plot nevediac, čo to je. Až kým jedno zo zvierat, konkrétne veverička nepovie, aby ho volali Steve.

Neskôr sa profesor Donovan obrátil na Európsku vesmírnu agentúru s cieľom preskúmať tento nový fenomén na oblohe. Dospeli k poznatku, že Steve je v podstate rýchlo sa pohybujúci pás horúcich plynov so šírkou približne 2530 kilometrov. Teplota vo vnútri Steva je až 3000 stupňov Celzia a zarovnáva sa na východ a na západ sa rozkladá na stovky, možno aj tisícky kilometrov. Vyzerá to tak, že Steve sa na oblohe ukazuje v trvaní hodiny, alebo viac a je sezónny, mizne od októbra do februára.

https://www.instagram.com/p/BWgqzD5BVEf/?tagged=steveaurora

Zatiaľ ostáva tento fenomén stále známy pod menom Steve, aj keď profesor Donovan spolu so svojím tímom pracujú na jeho vysvetlení a možno aj novom názve. No je predpoklad, že si svoje výstižné meno ponechá. Dokonca aj Elizabeth McDonaldová z NASA vystihla jeho pomenovanie celkom jasne ako „Sudden Thermal Emission from Velocity Enhancement“, teda v skratke Steve.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 1

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?