Neum, jediné prímorské miesto v Bosne a Hercegovine, no obľúbená dovolenková destinácia

Neum - By: Alessandro Giangiulio - CC BY 2.0

Aj napriek tomu, že Chorvátsko sa v posledných rokoch stalo už takmer notoricky známym miestom pre nielen slovenských dovolenkárov, jeho susedná krajina Bosna a Hercegovina sa tiež môže pochváliť prístupom k moru. Nie je síce tak rozsiahly ako pobrežie Chorvátska, no na kráse mu to neuberá. Neum je mesto ležiace na pobreží Jadranského mora a je jediným mestom krajiny, ktoré má prístup k moru.

Z pohľadu na mapu môžete vidieť, že prevažná časť Chorvátska leží severne od Bosny a Hercegoviny, no dlhý úsek krajiny ležiaci západne blokuje takmer celý prístup k Jadranskému moru. Výnimkou je len malinké územie, ktoré sa vyznačuje druhým najkratším pobrežím na svete hneď po Monaku. Dokonca aj malinké ostrovy ako Nauru či Tuvalu majú dlhšie pobrežie.

Neum, jediné prímorské miesto v Bosne a Hercegovine, no obľúbená dovolenková destinácia
Zdroj: mapy Google

Pobrežie Bosny a Hercegoviny je dlhé len 20 kilometrov a do tejto oblasti patrí aj už spomínané mesto Neum. Ako jediný prístup k Jadranskému moru je veľmi obľúbenou destináciou pre turistov a nachádza sa tu pomerne dosť plážových letovísk.

Neum, jediné prímorské miesto v Bosne a Hercegovine, no obľúbená dovolenková destinácia
Zdroj: mapy Google

Mesto sa prvýkrát spomína v roku 533. Od 7. storočia začali oblasť neumského zálivu osídľovať Chorváti. Tí tvoria prevažnú časť obyvateľstva dodnes, bez ohľadu na to, akým mocnostiam daná oblasť v minulosti patrila. Do konca 17. storočia bolo toto územie súčasťou samostatnej Dubrovníckej republiky. Čo sa však stalo, že dnes je táto malá oblasť súčasťou Bosny a Hercegoviny?

Neum, jediné prímorské miesto v Bosne a Hercegovine, no obľúbená dovolenková destinácia
Neum – By: Alessandro GiangiulioCC BY 2.0

Celý pobrežný región, známy ako Dalmácia dlho bojoval s Benátskou republikouOsmanskou ríšou. Benátčania mali pod nadvládou a kontrolou väčšinu Dalmácie, no však s výnimkou samostatného mestského štátu Dubrovník. Priľahlé kráľovstvo Bosnyregión Hercegoviny ovládala Osmanská ríša. V roku 1683 vypukla Veľká turecká vojna. Išlo o sériu vojenských stretnutí medzi Osmanskou ríšou a jej nepriateľmi na čele s Rakúskou monarchiou. Dubrovník sa tak ocitol uprostred vojny, s ktorou nemal nič spoločné. Keďže bol ako štát podriadený Osmanskej ríši, obával sa, že osmanskí nepriatelia sa môžu pokúsiť zaútočiť na mesto. Aby sa vyhol útokom, Dubrovník sa doslova vzdialil od zvyšku Dalmácie a to tým, že oddelil malý kúsok územia od zvyšku Dalmácie, ktorý dnes poznáme ako Neum. Ak by sa nepriatelia pokúsili napadnúť Dubrovník, museli prejsť cez toto malé územie patriace k mocnej Osmanskej ríši.

Toto riešenie naozaj fungovalo aj napriek tomu, že samotní Turci utrpeli porážku a stratili veľké množstvo území v Maďarsku, Poľsku a časti západného Balkánu. Štát Dubrovník zostal nedotknutý až do roku 1806, kedy padol pod vojskami Napoleona. Medzičasom Bosna zostala pod Turkami až do roku 1878. Potom sa územia zmocnilo Rakúsko-Uhorsko a po prvej svetovej vojne sa zrodilo Kráľovstvo Juhoslávie. Napokon, s pádom komunizmu sa Juhoslávia rozpadla na množstvo nezávislých národov.  Bosna a Hercegovina si zanechala svoj jediný prístup k Jadranskému moru cez koridor Neum.

Neum, jediné prímorské miesto v Bosne a Hercegovine, no obľúbená dovolenková destinácia
Neum – By: Cristian Iohan ŞtefănescuCC BY 2.0

V roku 1977 bol v Neume postavený prvý hotel. Od tej doby sa začala budovať infraštruktúra mesta, ktoré sa rozvíjalo v moderné turistické letovisko. Počas občianskej vojny v 90. rokoch 20. storočia čelilo toto územie ťažkým bojom. Prvý konflikt sa začal v novembri 1991, keď srbské vojská bombardovali významné dopravné križovatky. Potom nasledovali útoky na okolité dediny a v máji 1992 boli poškodené hotely a množstvo obytných budov. Až v roku 1995 vďaka Daytonskej mierovej zmluve vošiel Neum pod správu Hercegovsko-neretvianskej župy v rámci federácie Bosny a Hercegoviny.

Neum, jediné prímorské miesto v Bosne a Hercegovine, no obľúbená dovolenková destinácia
Neum – By: Ulicar StreetsCC BY 2.0

V súčasnosti je Neum moderným letoviskom a je zameraný predovšetkým na cestovný ruch. Nachádza sa tu taktiež množstvo starých historických pamiatok či kostolov. Napríklad 1 kilometer za mestom sa nachádza kostol sv. Antonína či kostol crkva Gospe od Zdravlja, ktorý je netypický svojim tvarom mušle. V meste sa tiež nachádza dôležitý prístav a niekoľko veľkých hotelov. Oblasť Neumu ponúka celkovo približne sedem tisíc ubytovacích miest, má vlastnú polikliniku, poštu aj banky. Množstvo turistov sem prichádza nielen kvôli prírodným krásam, ale aj kvôli nákupom. Ceny tovarov sú tu totiž omnoho lacnejšie ako v susednom Chorvátsku. Neum má cestné spojenie prostredníctvom Jadranskej magistrály, no železničné či diaľničné spojenie chýba. Spojenie s Bosnou a Hercegovinou do vnútrozemia predstavuje len jediná úzka cesta, všetky ostatné vedú na územie Chorvátska.

mesto
Neum – By: Ulicar StreetsCC BY 2.0

Neum a jeho okolie má ideálne podmienky pre letnú dovolenku pri mori. Patrí medzi jadranské letoviská s najvyšším počtom slnečných dní za rok. V posledných rokoch sa v tejto oblasti začala rozvíjať aj agroturistika, ktorá láka turistov do nedotknutej prírody. Čo sa týka pláží, väčšina apartmánových domov má vybudované vlastné opaľovacie móla. Všetky z nich sú dobre udržiavané. Pobrežie Neumu lemujú krásne kamienkové pláže nachádzajúce sa v blízkosti hotelov. Vyznačujú sa pozvoľným vstupom do priezračného mora a sú vhodné aj pre rodiny s deťmi. Vďaka svojej polohe je Neum tiež skvelým východiskovým bodom pre množstvo výletov, tak ako do Bosny a Hercegoviny, tak do Chorvátska. Výlet do mesta Mostar či do nádherného Dubrovníka sú len dve z viacerých možností, kam sa vybrať na výlet. Navštíviť môžete aj vodopády Kravica či absolvovať výlet loďou do delty rieky Neretvy. Okrem toho si môžete vyskúšať potápanie, kiteboarding, vodné lyže či skútre a dokonca aj minigolf.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.6 / 5. Počítadlo: 16

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?