Návšteva najväčšej sopky na svete môže znieť nebezpečne. No faktom je, že nie všetky sopky vybuchujú len tak, bez zábran a zanechávajú po sebe mestá pokryté horúcou lávou a popolom.
Je pravda, že sopky, ako napríklad najsmrteľnejšia Tambora v Indonézii či najviac aktívna Vezuv v Taliansku skutočne predstavujú hrozbu, no množstvo ostatných sopiek je oveľa menej dramatických. Tak je tomu aj v prípade sopky Mauna Loa na Havaji, ktorá je považovaná za najväčšiu sopku sveta, tak svojim objemom, ako aj veľkosťou.
Mauna Loa sa nachádza na ostrove Havaj a spolu s ďalšími štyrmi sopkami tvorí samotnú štruktúru ostrova. Druhovo ide o štítovú sopku, čo znamená, že bola vytvorená tokom lávy v priebehu času. Sopky takého druhu nie sú veľmi vysoké, namiesto toho rastú do šírky. Jej objem je 75 tisíc kilometrov kubických, kým skutočná nadmorská výška je niečo málo cez 4 km.
Existuje teória, podľa ktorej ostrovu Havaj trvalo takmer milión rokov, kým sa sformoval. Začalo sa to erupciou piatich ostrovných sopiek z morského dna. Geológovia odhadujú, že Mauna Loa vybuchovala približne 700 tisíc rokov a práve pred 400 tisíc rokmi vyvrcholila nad hladinu mora. V súčasnosti Mauna Loa naďalej produkuje lávu, čím rozširuje výmeru stále sa rozširujúceho ostrova.
Čo sa týka erupcií a výbuchov, Mauna Loa ich nemá. Je považovaná za nevýbušnú sopku a vzhľadom na nízky obsah oxidu kremičitého vo svojej láve má veľmi riedke erupcie. Aj napriek tomu, že pôvodní obyvatelia sú na ostrove prítomní už 1500 rokov, existuje len málo záznamov o jej sopečnej činnosti. Posledná erupcia bola v roku 1984, kedy sa lávový prúd vynoril z vrcholu a zamieril dole zo svahu smerom k Hilo, najväčšiemu mestu ostrova. Láva minula hranice mesta približne 6 km, no bola tak jasná, že v noci osvetlila celé mesto. Odvtedy je Mauna Loa celkom pokojná, aj keď odborníci tvrdia, že je vidieť známky toho, že sa v blízkej dobe môže prebudiť.
Mauna Loa je veľmi populárnou turistickou destináciou, ktorá každý rok priťahuje dva milióny návštevníkov do Vulkanického národného parku na Havaji. Ponúka takmer 242 km turistických chodníkov s možnosťou sledovať vybuchujúce sopky. Samozrejme, nie je to Mauna Loa, ktorá vybuchuje, ale susedná sopka Kilauea, ktorá v súčasnej dobe vybuchuje z dvoch miest.
Medzinárodná asociácia vulkanológie a chémie zemského vnútra zahrnula sopku Mauna Loa medzi šestnásť sopiek, ktoré sú obzvlášť zaujímavé svojou vysokou úrovňou aktivity, alebo ich blízkosťou k veľkým populačným centrám. V zozname sa nachádzajú aj sopka Rainier vo Washingtone a sicílska Etna.
Zaujímavým faktom je, že Mauna Loa má, čo sa týka veľkosti, svoju konkurenciu. Zhruba 1000 km východne od Japonska leží vyhasnutá sopka Tamu Massif, ktorá leží pod vodou. Jej objav bol oznámený v roku 2013. Vo výške jej konkuruje susedná Mauna Kea, spiaca sopka, ktorá je len o pár desiatok metrov vyššia.
Čo sa však sopiek týka, na ich veľkosti nezáleží do takej miery, ako na ich temperamente.
Autor článku: Bc. Zuzana Benková