Marakéš: čo vidieť a robiť v červenej perle Maroka?

Marakéš
Marakéš

Plánujete si výlet do marockého Marrakéša a chcete navštíviť tie najzaujímavejšie miesta? Potom ste tu správne. V nasledujúcich riadkoch vám poskytneme tipy na program v tomto rušnom meste plnom farebných pieskovcových budov. 

Základné informácie

Marrakéš je kráľovské, pomerne rušné mesto plné farieb v Maroku. Vzniklo približne v roku 1070 na úpätí pohoria Atlas a stále si zachováva svoju tradičnú atmosféru. Aj po takmer 1000 rokoch existencie tu môžete vidieť fascinujúce úzke uličky a pieskovcové budovy v rôznych farebných odtieňoch, pričom dominuje charakteristická červená. Práve vďaka nej si mesto získalo prezývku „Červená perla Maroka“.

Letenky do Marakéšu

Marakéš: čo vidieť a robiť v červenej perle Maroka?
Budapešť
Marakéš
118€
Marakéš: čo vidieť a robiť v červenej perle Maroka?
Viedeň
Marakéš
269€

Kedy navštíviť Marrakéš?

Teploty v marockom Marrakéši stúpajú v lete až nad 40 °C, čo môže byť pre niektorých turistov problematické. Ak vám nerobia dobre vysoké teploty, je optimálne vycestovať sem počas mesiacov od septembra do novembra a potom na jar od marca do mája. Vtedy je počasie príjemnejšie a teploty sa počas dňa pohybujú od 19 do 23 °C.

Po celý rok však treba mať na pamäti, že noci môžu byť skutočne chladné. Pri rezervovaní ubytovania si preto nezabudnite overiť, či je budova vykurovaná. Turistická sezóna tu dosahuje vrchol počas Vianoc a Nového roka. Neskôr v januári už býva mesto pokojnejšie.

Ak plánujete počas výletu absolvovať výstup na najvyšší vrchol Maroka, Jebel Toubkal, navštívte Marrakéš počas letných mesiacov. Vtedy je tu najmenšia pravdepodobnosť zrážok.

Čo vidieť a robiť v Marrakéši?

V tomto historickom meste plnom ruchu sa nudiť určite nebudete. Nachádza sa tu nielen niekoľko zaujímavých pamiatok a atrakcií, ale aj chutné jedlo a tradičné trhy.

Slávne trhovisko Jemaa el-Fnaa a bludisko uličiek v medine

Jemaa el-Fnaa alebo námestie mŕtvych je od roku 2001 zaradené na zozname UNESCO. V minulosti sa tu vykonávali verejné popravy, no dnes už má toto magické miesto úplne iný účel. Nájdete tu tisícky zaujímavých produktov na predaj a nekonečné stánky s výborným jedlom. Môžete tu stráviť aj pol dňa a stále budete mať čo robiť.

Trhovisko Jemaa el-Fnaa v Marakéši
Trhovisko Jemaa el-Fnaa v Marakéši

Ak chcete zažiť skutočne rušnú atmosféru trhov, navštívte námestie vo večerných hodinách. Vtedy sa tu začínajú diať zaujímavé veci a okrem chutného jedla a nádherných ručne pletených kobercov tu objavíte aj rôznych kúzelníkov či zaklínačov. Môžete tu pozorovať remeselníkov pri práci a ženy maľujúce henou alebo si urobiť fotku s opicami. Myslite však na to, že takmer za všetko aj za fotku od vás budú miestni pýtať peniaze.

Ako vyjednávať ceny na trhoch v Maroku?

Chcete si kúpiť suvenír alebo originálny výrobok? Nikdy sa nebojte zjednávať ceny. Na začiatku prejavte záujem o produkt a nadviažte s predajcom priateľský kontakt. Potom sa opýtajte na cenu. Na prvú ponuku ceny vždy reagujte tým, že je príliš vysoká. Navrhnite predajcovi polovičnú sumu a trvajte na nej.

Ak predajca ani po čase neustúpi, začnite pomaly odchádzať. Vtedy vás zastaví a navrhne vám nižšiu sumu. Tento postup opakujte, až kým sa nedohodnete na sume, ktorá vyhovuje vám. Rovnaký spôsob vyjednávania môžete používať aj pri nákupe služieb, ako napríklad pri dohode ceny za ubytovanie alebo za taxík.

Túlajte sa po Medine. Zablúdite však takmer určite.

Staré mesto sa nazýva „medina“. Je to spleť úzkych uličiek, kde sa takmer učite stratíte. ak niečo budete hľadať aj podľa navigácie, nebudete to mať jednoduché. Orientácia v úzkych uličkách vie byť naozaj náročna ale aj veľmi zaujímavá. Pozor však na podvodníkov. Často sa vám môže stať, že vás oslovia miestni s tým, že vám ukážu cestu. Povedia vám, že idete zlým smerom (aj keď to nemusí byť pravda), alebo že je ulica zatvorená a ponúknu vám, že vás vyvedú. Napokon si od vás však vypýtajú peniaze a vedia byť celkom naliehaví. Neskočte im na tieto hry „ukažem ti cestu“.

Uličky v medine
Uličky v medine

Historický palác Bahia Palast

Najväčší palác v Marrakéši je jednou z najdôležitejších historických pamiatok v tomto meste. Názov „Bahia“ má podľa mena manželky marockého ministra Ahmeda bin Musa. Palác vás očarí svojou nádhernou architektúrou a veľkoleposťou. Vstupné alebo prehliadku palácu so sprievodcom si môžete rezervovať na tejto stránke.

Historický palác Bahia Palast
Historický palác Bahia Palast

Botanická záhrada Jardin Majorelle

V Marrakéši by ste nemali vynechať návštevu unikátnej botanickej záhrady Jardin Majorelle, ktorú desaťročia navrhoval francúzsky maliar Jacques Majorelle. Nájdete tu rozsiahlu zbierku exotických rastlín, fontány a jazierka. Výrazným prvkom je žlto-modrá vila, ktorá v súčasnosti funguje ako múzeum berberskej kultúry. Za vstupenku do záhrady zaplatíte približne 30 EUR.

Botanická záhrada Jardin Majorelle
Botanická záhrada Jardin Majorelle

Múzeum Yves Saint Laurent

Je venované životu a tvorbe slávneho módneho návrhára Yves Saint Laurenta, ktorý mal k Marrákešu hlboký vzťah. Toto múzeum sa nachádza v blízkosti známych záhrad Jardin Majorelle, ktoré Yves Saint Laurent a jeho partner Pierre Bergé obnovili.

Koutoubia

Najväčšia mešita v Marrákeši, ktorú určite neprehliadnete vďaka jej dominantným minaretom, ktorý je viditeľný z rôznych častí mesta.

Koutoubia v Marakéši
Koutoubia v Marakéši

Výlety v okolí

Marrakéš je ideálnym východiskovým miestom pre objavovanie celého Maroka. Z tohto centra môžete absolvovať výlety do rôznych častí krajiny. Odporúčame vám napríklad:

  • návštevu púšte,
  • turistiku v pohorí Atlas,
  • návštevu vodopádu Ouzoud,
  • návštevu údolia Ourika
  • alebo návštevu mesta Essaouira.

Marocký hammam

Máte po dni plnom chodenia a objavovania náladu na oddych? Doprajte si v Marrakéši jedinečný marocký hamman, komplexný kúpeľový rituál, ktorý zahŕňa peeling, použitie aromatických olejov a dôkladné očistenie celého tela. Počas rituálu vás obklopia marocké odborníčky na starostlivosť o telo. Umyjú vám vlasy a potom vás natrú arganovým olejom aj ďalšími luxusnými produktami. Na záver si budete môcť vychutnať masáž celého tela.

Užitočné tipy na záver

Na návštevu Marrakéša nepotrebujete víza. S platným cestovným pasom sa môžete v meste a celom Maroku pohybovať až 90 dní. Oficiálnym jazykom je tu arabčina, ale komunikovať sa dá aj francúzsky. Predajcovia, poskytovatelia ubytovania a ďalší ľudia, ktorí majú kontakt s turistami, ovládajú základné frázy v angličtine aj španielčine. V Maroku budete potrebovať hotovosť. Môžete si ju vybrať z bankomatu alebo zameniť v zmenárni.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 2

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

Snažím sa aby bol tento web stále tým, prečo ho už od roku 2014 navštevujú státisíce čitateľov. Miesto kde sa môžete inšpirovať na vaše cesty a popritom aj niečo ušetriť.