Liverpool a jeho TOP miesta, ktoré stoja za návštevu

Liverpool Royal Albert Dock
Liverpool Royal Albert Dock, v pozadí budovy Pier Head

Prístavné mesto Liverpool leží na západnom pobreží Anglicka na mieste, kde rieka Mersey ústi do Liverpoolskeho zálivu. Liverpool bol kedysi jedným z najvýznamnejších prístavov sveta. Prechádzali tadiaľto hordy tovarov, ktoré sa transportovali naprieč oceánmi. Okrem rôznych vzácnych i základných komodít bolo mesto aj tranzitným bodom, kde sa kedysi ocitol takmer každý otrok prevážaný z Afriky.

Liverpool ako svetové centrum obchodu

Na začiatku 18. storočia putovala takmer polovica obchodného obratu sveta v tovaroch cez Liverpool. Mesto zažívalo veľký priemyselný rozmach, čo sa podpísalo aj na rôznych gigantických stavbách. Do mesta prichádzali námorníci z celého sveta, čo môžete v meste vidieť na množstve sakrálnych stavieb pre ľudí rôzneho vierovyznania. Nájdete tu napríklad grécky ortodoxný kostol Church of St. Nicholas, anglikánsku katedrálu, kostol škandinávskych námorníkov Gustav Adolf Church, synagógy aj mešity.

V postupnom vývoji námorného obchodovania vznikali potreby na väčšie a moderne vybavené prístavy a doky. Mesto so zastaranými dokmi postupne upadalo a začalo sa boriť so stúpajúcou nezamestnanosťou.

Liverpool ako svetové centrum popu

Liverpool sa celý rozžiaril v 60. rokoch minulého storočia, keď tu vznikla legendárna skupina The Beatles, ktorá prerazila do celého sveta. Mesto sa stalo svetovým centrom popu a v roku 2008 bolo vyhlásené Európskym hlavným mestom kultúry. Začali sa tu rozvíjať rôzne umelecké aktivity, ktoré lákajú turistov zo všetkých kútov sveta.

Liverpool The Beatles statue
Liverpool je mestom, kde vznikli legendárni The Beatles. Kapelu tu cítiť takmer na každom kroku. Tieto sochy sú pred Múzeom Britskej hudobnej histórie v ikonickej Cunard Building na brehu rieky Mersey

Priemyselná časť s prístavmi sa presunula mimo historického centra a mesto nabralo po rekonštrukciách druhý dych.

Miestni sú na svoje legendy a mesto hrdí a vážia si záujem turistov. Ak sa Liverpool rozhodnete navštíviť, budete sa cítiť vítaní. Kam by teda v Liverpoole mali smerovať vaše kroky, aby ste si zobrali z tohto mesta čo najviac?

Liverpoolske letisko Johna Lennona

Vaše cesty za objavovaním Liverpoolu sa pravdepodobne začnú z letiska. Do Liverpoolu môžete letieť za výhodné ceny z Viedne alebo z Budapešti. Akciové letenieky si môžete pozrieť na tejto stránke. Let do Liverpoolu trvá okolo dve a pol hodiny.

Liverpoolske letisko sa nachádza pätnásť kilometrov južne od centra mesta. Autobusom ste z letiska v centre za trištvrte hodinku. Odchody autobusov z letiska si môžete pozrieť na stránke dopravcu. Lístok si kúpite aj u šoféra (napr. celodenný lístok stojí £4.90). Po meste sa môžete presúvať autobusmi, mestským vlakom alebo trajektom po rieke Mersey. Viac informácií o lístkoch si môžete pozrieť tu.

Všimnite si logo letiska. Je na ňom skica Johna Lennona a slová z piesne Imagine: “Above us only sky”. John Lenon a celá skupina The Beatles vás budú sprevádzať na mnohých ďalších miestach v meste.

Tip: Výhodné ubytovanie v Liverpoole si môžete zabezpečiť cez Booking alebo Airbnb.

Royal Albert Dock

Obrovské sklady liverpoolskeho prístavu, ktoré už stratili svoj pôvodný význam, dostali druhý život. Po rekonštrukciách ikonických budov z červených tehličiek tu sídli niekoľko významných múzeí mesta, kaviarne a reštaurácie. Tento komplex prístavných skladov z roku 1846 bol prvou stavbou vo Veľkej Británii, kde nepoužili drevené konštrukcie a stavby sú len zo železa, kameňa a tehál. Neskôr prístav už nestačil obslúžiť väčšie lode a zvyšujúce sa množstvo prevážaného tovaru a postupne chátral. Po zapísaní dokov do zoznamu UNESCO a po rekonštrukcii sa tento priestor stal kultúrnym centrom mesta.

Liverpool Royal Albert Dock
V zrekonštruovaných budovách Royal Albert Dock sídlia mnohé múzeá. V pozadí sú ikonické Liverpoolske budovy, takzvané Tri Grácie. Foto: 334926, Pixabay

Tate Gallery

Tate Gallery je jednou z najväčších galérií súčasného umenia vo Veľkej Británii a nájdete ju v Royal Albert Dock. Okrem výstav sa tu konajú aj rôzne prednášky a workshopy. Vstup je zvyčajne zdarma, priplatíte si len za špeciálne výstavy alebo eventy.

Liverpool Tate Gallery
Tate Gallery v Liverpoole v komplexe budov Royal Albert Dock

Merseyside Maritime Museum

Merseyside Maritime Museum je námorné múzeum, v ktorom zistíte viac o námorníctve Liverpoolu a o živote na mori. Okrem iného sa tu dozviete napríklad aj to, ako Liverpool súvisel s Titanikom. Vstup je voľný a múzeum môžete podporiť zakúpením si suvenírov v miestnom obchodíku.

International Slavery Museum

International Slavery Museum je súčasťou Merseyside Maritime múzea a venuje sa histórii obchodovania s otrokmi na transatlantických trasách. Múzeum sa zaoberá otázkami ľudských práv a slobôd. Vstup je voľný.

Museum of Liverpool

Múzeum Liverpoolu sa nachádza kúsok od Royal Albert Dock na nábreží. Tu sa dozviete viac o histórii a živote v meste. Vstup je opäť zadarmo.

Museum of Liverpool
V popredí naľavo Museum of Liverpool a v pozadí napravo Pier Head a ikonické budovy mesta, takzvané Tri Grácie. Foto: Charles Pragnell, Pexels

The Beatles Story

V tomto múzeu v Royal Albert Dock prežijete príbeh The Beatles od ich začiatkov až po vrchol ich hviezdnej kariéry. Sú tu uchované a vystavené špeciálne kúsky, ako napríklad originálne oblečenie kapely, nástroje, rukopisy textov, aj Johnove okuliare – ikonické Lennonovky.

The Cavern Pub

Z múzea sa môžete vybrať na Mathew Street do baru The Cavern Pub. Tu The Beatles odštartovali svoju kariéru. V tomto klube vraj hrali až tristokrát. Zájdite tu na pivo, živá hudba tu vždy hrá songy od The Beatles.

Penny Lane a Strawberry Fields

Ak chcete pokračovať v prechádzkach Liverpoolom po stopách The Beatles, prejdite sa na Penny Lane a zastavte sa pri Strawberry Fields. To sú známe miesta v Liverpoole, ktoré sa spomínajú v rovnomenných piesňach od The Beatles. Pokračovať môžete aj na Forthlin Road, kde žil Paul McCartney alebo na Menlove Avenue, kde je rodný dom Johna Lennona, ktorý sa volá Mendips. Cestou medzi týmito dvoma domami sa zastavte v Calderstones parku. Rastie tu tisícročný dub Allerton Oak, ktorý sa uchádza o titul Európsky strom roku 2020.

Liverpool Strawberry Fields
Brána, za ktorou sú Strawberry Fields o ktorých sa spieva v rovnomennej pesničke od The Beatles. Foto: skeeze, Pixabay

Pier Head

Pier Head sú tri pri sebe stojace budovy, ktoré vznikli na začiatku 20. storočia. Tvoria typickú panorámu nad riekou Mersey a volajú ich Tri Grácie. Boli postavené, aby demonštrovali prestíž a medzinárodný obchodný význam Liverpoolu.

Prvá z nich, Royal Liver Building, je pri pohľade od rieky naľavo. Na vrchole má dvoch mýtických vtákov s morskými riasami v zobákoch, ktorí sú symbolom mesta. Jeden sa pozerá smerom na rieku Mersey tak, ako rodiny námorníkov z mesta, ktorí išli na more. Druhý je otočený smerom na mesto a reprezentuje pohľady tých, ktorí tam zanechávali svojich blízkych keď sa vydávali na svoje plavby.

Ďalšie dve budovy napravo sú Cunard BuildingPort of Liverpool Building. Kedysi všetky patrili námorným a prístavným spoločnostiam v meste. Dnes sú v nich úrady, firmy a verejné priestory, kde sa konajú rôzne spoločenské udalosti. V Cunard Building je Múzeum britskej hudobnej histórie, pred budovou je legendárne súsošie členov kapely The Beatles a na brehu rieky je prístav pre trajekty Mersey Ferries. Mólo a budovy sú zapísané v zoznamoch UNESCO.

Liverpool Pier Head
Pohľad na Pier Head z rieky Mersey. Naľavo budova Royal Liver Building, v popredí nízka moderná stavba terminálu trajektov. Foto: timajo, Pixabay

Liverpoolske katedrály

Liverpoolska katedrála anglikánskej cirkvi, ktorá sa nazýva aj Katedrálny kostol Ježiša Krista v Liverpoole, je najdlhšou katedrálou v Británii. Celková vonkajšia dĺžka budovy je 189 metrov. So zastavanou plochou deväť tisíc metrov štvorcových patrí k najväčším katedrálam na svete a má jeden z najväčších zvonov na svete, ktorý váži štrnásť ton. Na sto metrov vysokej veži katedrály je vyhliadka na celé mesto. Katedrálu v neogotickom štýle začali stavať v roku 1904 a dokončili ju v roku 1978. Zaujímavosťou je, že ju navrhol mladý učeň Giles Gilbert Scott, ktorý je aj autorom ikonickej červenej telefónnej búdky. Vstup do katedrály je zadarmo, priplatíte si akurát za výstup na vežu.

Liverpoolska katedrala
Liverpoolska katedrála anglikánskej cirkvi. Na jej veži je sprístupnená vyhliadka

V meste je aj ďalšia katedrála, rímskokatolícka Metropolitná katedrála Krista kráľa. Jej veľký kruhový interiér je obkolesený trinástimi kaplnkami a uvidíte farebné vitrážové zdobenie. Katedrály stoja za návštevu, aby ste mohli porovnať dva odlišné typy sakrálnych stavieb, ktoré vznikli približne v rovnakom období. Vzdialené sú od seba jeden kilometer.

Metropolitna katedrala v Liverpoole
Liverpoolska štvrť Knowledge Quarter a moderná budova Metropolitnej katedrály

Chinatown

V Liverpoole žije najstaršia čínska komunita v Európe – prví Číňania sem prichádzali ako obchodníci a námorníci okolo roku 1830. Čínska štvrť, v ktorej nájdete tradičné reštaurácie a obchody, sa nachádza v južnej časti mesta. Na ulici Nelson Street je postavená najväčšia tradičná oblúková brána mimo územia Číny.

Liverpool Chinatown
Chinatown v Liverpoole. Foto: courtney Hobbs, Unsplash

Victoria Gallery & Museum

Victoria Gallery & Museum prevádzkuje Liverpoolska Univerzita. Nachádza sa v budove, ktorá bola postavená v roku 1892. Je z červených tehál a podľa nej sa aj ďalšie britské tradičné školy v tomto štýle nazývajú “red brick universities”. V múzeu, ktoré je zadarmo, sú rôzne exponáty, ktoré univerzita za roky svojho pôsobenia získala alebo dostala darom. Sú z rôznych odvetví, napríklad zoológie, medicíny, archeológie, oceánografie alebo strojárstva.

Liverpool Victoria Gallery and Museum
Victoria Gallery & Museum, Liverpoolska Univerzita

Superlambanana

Sochu Superlambanana nájdete na Tithebarn Street. Meria viac ako päť metrov a váži osem ton a je to veľmi obľúbený a fotogenický objekt (pozrite si na Instagrame #superlambanana). Má reprezentovať dva pohľady. Upozorňuje na potenciálne nebezpečenstvo zahrávania sa s génovým inžinierstvom a zároveň má aj nádych histórie mesta – banány a ovce patrili medzi bežné komodity nákladov tunajšieho prístavu.

Liverpool Superlambanana
Superlambanana v Liverpoole. Po meste ich je inštalovaných viac. Foto: Guillaume1966, Pixabay

Liverpool One

Liverpool One je s viac ako 170 obchodmi najväčším nákupným centrom v meste a jedným z najväčších v celom Spojenom kráľovstve. Leží blízko historického nábrežia a okrem obchodov tu nájdete množstvo reštaurácií, hotely, 18 kinosál aj golfové ihrisko. Nákupné centrum bolo postavené na existujúcich uliciach Liverpoolu pod holým nebom. Ak vás teda láka shopping, vydajte sa napríklad na Paradise Street, South John Street alebo Hanover Street.

Liverpool a futbal

Klub FC Liverpool bol založený v roku 1892, hrá v najvyššej anglickej futbalovej lige a je držiteľom niekoľkých Európskych pohárov, superpohárov a pohárov Euróspkej ligy UEFA a Ligy majstrov. Zápas na ich domácom štadióne Anfield s kapacitou viac ako päťdesiattisíc divákov patrí k top futbalovým zážitkom.

Jedna z tribún štadióna s kapacitou viac než dvanásťtisíc divákov sa od roku 1906 volá Spion Kop. Bol to kopec, kde sa odohrala jedna z bitiek v Búrskej vojne o kolonizáciu Južnej Afriky, kde Briti nakoniec zvíťazili. V tejto bitke zahynulo okolo 300 vojakov z Liverpoolu a okolia. Fanúšikova, ktorí sedávajú na Kop tribúne sú známi ako najhlučnejší, čo dodáva domácemu mužstvu bojovnosť a hráčsku agresivitu. Priebeh zápasov a fandenia má tradície aj v tom, či hrá domáci tím polčas s tribúnou za chrbtom, alebo proti nej.

Anfield liverpool
Štadión Anfield

Baltic triangle

Táto oblasť blízko historického doku a nákupného centra „Liverpool One“ bola kedysi priemyselnou časťou mesta s továrňami a dielňami. Dnes tu sídlia rôzne startupy, digitálne a kreatívne podniky a hub spoty. Je tu aj zaujímavá gastro scéna, oplatí sa vám tu zastaviť na typické brunch menu alebo posedieť v niektorej zo štýlových kaviarní. V tejto oblasti organizujú aj vychýrené garážové párty. Za výstavami, koncertmi a párty sa vyberte napríklad do priestorov Constellatons alebo Camp and Furnace. V tom prvom je aj mestská záhrada, v tom druhom je jedna z najštýlovejších reštaurácií v krajine.

Crosby Beach

Severne od Liverpoolu, nad priemyselnými dokmi, je pláž Crosby Beach. Sú na nej piesočné duny a po väčšinu roka tu nie sú vhodné podmienky na kúpanie. Na pláži je nebezpečný pohyblivý piesok. Oplatí sa tu však prísť na promenádu a pozrieť si trvalú expozíciu Another Place. Ide o stovky železných sôch postáv vstupujúcich do mora, ktoré sú rozložené na viac než troch kilometroch pláže. Sochy sú replikami tela ich autora, ktorým je Sir Antony Gormley. Každá meria 189 centimetrov a váži okolo 650 kilogramov.

Liverpool Crosby Beach
Sochy inštalované na Crosby Beach sú viditeľné podľa toho, aký vysoký je príliv. Foto: Tim Hill, Pixabay

Chcete sa dozvedieť viac aj o iných destináciách vo Veľkej Británii? Prečítajte si sériu našich článkov Idem do Londýna alebo objavte Osem čarovných miest v Anglicku, o ktorých možno neviete.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.1 / 5. Počítadlo: 31

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?