Na Havaji dochádza dvakrát ročne k unikátnemu javu – márne by ste tam hľadali vlastný tieň či tieň budov a objektov. Je to jediné miesto v Spojených štátoch, kde slnečné lúče v istom momente dopadajú kolmo na povrch Zeme. Ide o miesto, ktoré nazývame subsolárny bod.
Dôvodom, prečo v meste Lahaina na Havaji nenájdete v istom období žiaden tieň, je ten, že Slnko sa nachádza priamo nad hlavami jeho obyvateľov či návštevníkov. Tento jav sa počas roka vyskytuje dvakrát, raz v máji a raz v júli. Havajčania tento fenomén pomenovali „Lahaina Noon“.
Havaj je síce jediným štátom v USA, kde sa tento jav vyskytuje, no nie je jediným na svete. V skutočnosti aj teraz, keď čítate tento článok existuje miesto, na ktoré práve v tomto momente kolmo dopadajú slnečné lúče a nevrhajú žiaden tieň. Tento bod sa neustále pohybuje po povrchu Zeme, keďže sa naša planéta otáča. Teraz sa pravdepodobne tento bod nachádza niekde v oceáne či na púšti, kde je ho ťažké spozorovať.
Na suboslárnom bode slnečné lúče narazia na planétu presne kolmo k jej povrchu, takže akýkoľvek objekt nebude vrhať žiaden tieň. Tento „beztieňový“ fenomén bol nazvaný ako „Lahaina Noon“ biskupom havajského múzea. Názov odkazuje na staré hlavné mesto Havaja, Lahaina na ostrove Maui, ktoré v havajskom jazyku znamená „kruté slnko“.
Ako sa Zem točí, subsolárny bod sa presúva na západ a otočí sa okolo Zeme raz denne. Rovnako sa pohybuje aj severne a južne medzi Obratníkom Raka a Obratníkom Kozorožca. Ak sa subsolárny bod nachádza na Obratníku Kozorožca, je to v deň zimného slnovratu. Ak sa nachádza na Obratníku Raka ide o letný slnovrat. Podobne jarná a jesenná rovnodennosť nastávajú vtedy, keď subsolárny bod prechádza cez rovník.
Budovy, stromy, autá či iné objekty nevrhajú počas Lahaina Noon žiaden tieň.