Bergamo či Miláno? To je otázka, ktorú rieši mnoho cestovateľov. Ak si totiž zakúpite lacné letenky do Milána cez Ryanair, dostanete sa na medzinárodné letisko Orio al Serio v Bergame. Odtiaľ môžete ísť rovno do Milána, alebo si urobte zastávku a rozhodne neoľutujete. Niektorí dokonca hovoria, že toto malebné mestečko je krajšie, ako samotné Miláno! Pozrime sa teda na to, čo ponúka.
Bergamo leží v severnej časti Talianska v regióne Lombardia. Podľa počtu obyvateľov je štvrtým najväčším mestom oblasti za mestami Miláno, Brescia a Monza. Bergamo je situované asi 60 kilometrov severovýchodne od Milána. Úbočia Álp sa začínajú dvíhať doslova za bránami mesta. Po trištvrte hodinovej jazde od Bergama prídete k jazeru Iseo, o hodinku a pol ste na Lago di Garda.
Juhovýchodne od mesta sa nachádza medzinárodné letisko Orio al Serio, ktoré je bránou do sveta severného Talianska a najmä neďalekého Milána, kam sa väčšina turistov po prílete hneď presúva. Bergamo možno stojí v tieni veľkého Milána, no rozhodne má čo ponúknuť!
Bohatá história sa odráža v architektúre, pamiatkach i umení
Bergamo bolo pôvodne osídlené Keltami, neskôr okolo roku 49 p.n.l. Rimanmi a stalo sa dôležitým mestom na križovatkách obchodných ciest. V 6. storočí sa Bergamo stalo súčasťou Lombardského kráľovstva a sídlil tu vojvoda. Neskôr bolo pod nadvládou Benátčanov. Rôzne vplyvy počas vývoja mesta naprieč storočiami tu zanechali svoje stopy. Historická časť mesta, nazývaná Città Alta, patrí od roku 2017 pod patronát UNESCO. Druhou časťou mesta je modernejšia štvrť Città Bassa, ktorá je centrom administratívy a biznisu. Nachádza sa tu aj známa obchodná ulica Via XX settembre.
Letenky do Bergama
Ako sa dostať z letiska do Città Alta
Z letiska Orio al Serio, kam lietajú aj priame linky z Bratislavy, sa do mesta dostanete pešo po hodine chôdze, alebo autobusom č. 1 lokálneho dopravcu ATB, ktorý ide spred príletovej haly pomerne často. Cieľom cesty autobusom môže byť zastávka Viale Vittorio Emanuele (tretia od letiska), ktorá sa nachádza kúsok od vstupu do historického centra Bergama. Cesta trvá cca 20 minút a lístok stojí 2,40 €. Ak však plánujete stráviť v Bergame deň – dva, za zváženie stojí celodenný lístok.
Objavujte pamiatky v Città Alta
Historické centrum mesta Città Alta sa nachádza na kopci nad dolnou, modernejšou časťou mesta Città Bassa. Do centra sa dá vyviezť lanovkou zo spodnej stanice Funicolare Città Alta na hornú stanicu Funicolare Città Alta – Stazione Superiore. Cesta trvá 5 minút. Alebo sa môžete vydať do Città Alta pešo prechodom cez bránu Porta San Giacomo. Kedysi tadiaľto prichádzali kupci a návštevníci mesta, ktorí prichádzali od Milána.
Na bráne stojí za povšimnutie znak okrídleného Benátskeho leva. Brána je súčasťou Benátskeho opevnenia mesta, ktoré začali stavať v roku 1561. Postavená je z mramoru s bielo-ružovými odtieňmi. Cesta nahor vám bude trvať približne 15 minút. Či prídete do Città Alta lanovkou, alebo pešo, zastavte sa na námestí Piazza Mercato delle Scarpe (Námestie trhoviska s topánkami). Tu sa zbiehali cesty Via San Giacomo (z juhu od Milána) a Via Porta Dipinta (z východu od Benátok ). História, architektúra a umenie vás v Città Alta budú prekvapovať doslova na každom kroku, nech sa vydáte ktorýmkoľvek smerom alebo uličkou.
Piazza Vecchia
Námestie Piazza Vecchia stojí na mieste Rímskeho fóra s geometrickým usporiadaním budov po jeho obvode. Všade, kam sa pozriete, uvidíte kus histórie. V centre námestia je fontána Contarini z roku 1780, ktorej dominujú sochy levov a sfíng.
Palazzo Nuovo
Na severnom konci námestia stojí Palazzo Nuovo (Nový palác), ktorý začali stavať v roku 1604 a tristo rokov slúžil ako mestská radnica. Dnes je v ňom jedna z najvýznamnejších knižníc v Taliansku. Fasáda paláca je z rovnakého mramoru, aký uvidíte na bráne Porta San Giacomo.
Palazzo del Podestà
Keď vyjdete z Palazzo Nuovo, po pravej strane uvidíte Palazzo del Podestà, kde sa nachádza Archeologické múzeum a Múzeum umenia. Pôvodne bol palác sídlom hlavného sudcu Bergama a stojí na zvyškoch Rímskeho osídlenia.
Palazzo della Ragione
Napravo do Palazzo del Podestà a oproti Palazzo Nuovo stojí Palazzo della Ragione, známy aj ako Palazzo Vecchio (Starý palác). Ten bol kedysi využívaný ako budova súdu. Postavený bol skoro pred tisíc rokmi. Istý čas v ňom bolo divadlo, knižnica a slúžil ako spoločenská sála pre mesto. V súčasnosti tu bývajú rôzne výstavy. V budove vás prekvapia historické fresky a pred budovou 200-ročné slnečné hodiny, ktoré sa oplatí vidieť v akcii okolo obeda.
Campanone
Campanone, alebo Torre Civica (Občianska veža) sa nachádza v rohu námestia Piazza Vecchia medzi palácmi Palazzo della Ragione a Palazzo del Podestà. Vysoká je viac ako 50 metrov a ponúka panoramatický výhľad na celé mesto. Dajte si pozor, zvony na vrchu veže odbíjajú pravidelne presný čas a nepripravených môže intenzita ich zvonenia poriadne prekvapiť.
Zvon na veži vraj kedysi zvonil pravidelne o desiatej večer aj stokrát na znak toho, aby obyvatelia vedeli, že ide noc a brány opevnenia mesta sa zatvárajú. Tento zvyk sa zachoval a zvon o desiatej večer budete počuť udierať stokrát aj dnes. Vstupné na Campanone stojí 5€ a na vrch si môžete vyjsť buď pešo, alebo sa vyviezť výťahom.
Kedysi boli v Bergame desiatky veží, ktoré vyjadrovali bohatstvo vtedajšej aristokracie. Dnes môžete z Campanone obdivovať pohľadom aj ďalšiu zachovanú vežu mesta, Torra del Gombito, ktorá pochádza z 11. storočia.
Z Campanone je krásny výhľad aj na sakrálne stavby mesta stojace jedna vedľa druhej: kaplnku Cappella Colleoni, kostol Chiesa di Sant Agata nel Carmine, katedrálu Duomo di Bergamo a baziliku Santa Maria Maggiore Basilica.
Cappella Colleoni
Kaplnku Colleoni dal postaviť veliteľ Bartolomeo Colleoni, ktorému Bergamo a oblasť okolo vďačia za mnohé historické a honosné budovy. Kaplnka je postavená v renesančnom štýle a fasáda je z bielo-červeného mramoru, ktorý je typický pre viaceré pamiatky v meste. V hrobke kaplnky sa nachádzajú sarkofágy Bartolomea a jeho rodiny.
Santa Maria Maggiore Basilica
Zvláštnosťou baziliky je, že nemá typický hlavný vchod s fasádou, dostať sa do nej dá bočnými vchodmi, ktoré strážia sochy levov. Tie sú pri každom vchode z iného mramoru – pri severnom vchode z červeného a na juhu z bieleho. Bazilika je postavená na mieste pôvodného chrámu z Rímskych dôb. Za Románskym vstupom vás očarí barokový interiér. Na múroch baziliky sú upevnené tradičné mierky pre obchodníkov a tkáčov, ktoré kedysi používali: Capitium Comunis Pergami (tyč dlhá 2,63 m) a Brachium (s dĺžkou – 53,1 cm).
Duomo di Bergamo
Katedrála je zasvätená patrónovi mesta sv. Alessandrovi, nachádzajú sa tu jeho pozostatky. Obdivovať tu môžete aj diadém pápeža Jána XXIII. zdobený cennými kameňmi a perlami.
Castello di San Vigilio
Pohľad na celé Bergamo ako na dlani si môžete dopriať na hradnom kopci nad mestom. Odvezte sa lanovkou, alebo sa prejdite pešo na hrad Castello di San Vigilio.
Gastronómia
Typické pre miestnu kuchyňu sú Ravioli Casoncelli alla Bergamasca, cestoviny plnené mäsom, podávané s maslom, šalviou, syrom a slaninkou. Nájdete tu aj viacero druhov kaše La polenta – so syrmi alebo ragú. Vyskúšať môžete aj tradičné sicílske arancini, smažené ryžové guľky plnené mozzarellou, prosciuttom a inými dobrotami.
Z výkladov pekárničiek vás budú lákať sladké koláčiky s čokoládou – pane al cioccolato alebo marhuľami – pane all´albicocca.
Delikatesnou bodkou na záver dňa bude zmrzlina. Vedeli ste, že v Bergame v roku 1961 vznikla jedna z naj príchutí zmrzliny na svete, stracciatella? Dodnes je otvorená cukráreň La Marianna, kde sa zrodila. Špeciálne na straciatella zmrzline je, že čokoládové kúsky nie sú do zmrzliny nasekané, ale je to rozpustená čokoláda, ktorá sa do zmrzliny primiešava a následne tuhne. V La Marianna túto zmrzlinu vyrábajú s 58% Lindt čokoládou.