Kostarika: prvá krajina na svete bez plastov a s nulovými emisiami uhlíka

By: Trish Hartmann - CC BY 2.0

Kostarika je síce malá krajina, no napriek tomu má jasné a ambiciózne zámery. Ponúka veľké ponaučenie ostatným krajinám v oblasti environmentálnej udržateľnosti. Stanovila si cieľ, že do roku 2050 nebude závislá od fosílnych palív, čím sa stane prvou krajinou s nulovými emisiami uhlíka.

Krajina je známa svojou povahou, flórou a faunou, ktorú charakterizuje jej motto „Pure Life“.

Na to, že Kostarika svoj plán myslí vážne postačí povedať, že v posledných dvoch rokoch bola viac ako dva mesiace poháňaná energiou z obnoviteľných zdrojov. Už od roku 2014 je energia krajiny poháňaná obnoviteľnými zdrojmi a od roku 2017 proces „plastic free“ prispieva k znižovaniu negatívneho vplyvu na prostredie. Od júna 2017 obyvatelia prestali používať jednorazové plasty, s cieľom dosiahnuť ich úplné vymiznutie do roku 2021.

pláž
By: travelmag.comCC BY 2.0

Emisie uhlíka v Kostraike nie sú porovnateľné s emisiami veľkých krajín planéty. Aj napriek tomu je tento stredoamerický štát je ochotný vyrábať 99,5% svojej energie z obnoviteľných zdrojov. Krajina chce využívať geotermálnu, vodnú a slnečnú energiu a znížiť tak skleníkový efekt aj využívaním vozidiel poháňaných biopalivami.

Hydroelektráreň Reventazon bola ocenená cenou Blue Planet Award 2019 za implementáciu osvedčených postupov a udržateľnosti. Projekt rešpektuje suchozemské a vodné ekosystémy, neovplyvňuje druhy ohrozené vyhynutím, primerane riadi hluk a odpad, čím zabezpečuje kvalitu ovzdušia. Táto vodná elektráreň, ktorá sa nachádza v provincii Limón vo východnej časti krajiny distribuuje nepretržitú a obnoviteľnú energiu pre takmer 100% obyvateľov krajiny. Za posledné štyri roky Kostarika vyrába svoju energiu z obnoviteľných zdrojov, ako sú rieky, sopky a veterná a slnečná energia.

Kostarika
By: jacovéCC BY 2.0
veterná elektráreň
By: Christian HaugenCC BY 2.0

Táto tropická krajina taktiež bojuje proti odlesňovaniu, pričom plán je zabezpečiť, aby dažďový prales tvoril 60% zemskej pokrývky Kostariky. Krajina taktiež zrušila armádu a namiesto toho sa rozhodla viac investovať do vzdelávania.

prales
By: travelmag.comCC BY 2.0

Najťažšia vec pre Kostariku, ako aj pre akúkoľvek inú krajinu, je zmeniť model sektora dopravy z fosílnych palív na biopalivá a elektromobily. Cieľom krajiny je inštalovať elektrické vlaky pre cestujúcich a nákladnú dopravu. Benzínové autobusy budú nahradené autobusmi poháňanými biopalivami.

Aj ďalšie štáty sa pomaly približujú k novej hospodárskej revolúcii založenej na zelených energiách. A práve Kostarika je tou krajinou, ktorá by mala byť inšpiráciou pri zmenách prospešných pre životné prostredie a jeho ochranu.

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?