Sediac na kedysi vlastnom skalnatom ostrovčeku, je teraz s pevninou spojený hrádzou vytvorenou nánosmi stáročí starého bahna. Cesta k nemu vedie po schodoch vytesaných do ústesu.
Vysoko na skale na pobreží Tyrhénskeho mora leží kláštor Santa Maria dell’Islola. Pochádza zo 4. storočia a je dostupný len po kľukatých schodoch vytesaných priamo do ústeu. Pobrežie Tyrhénskeho mora je prezývané aj ako „pobrežie bohov“ a kláštor tomuto miestu dodáva na veľkoleposti.
Kláštor Santa Maria dell’Isola bol postavený tak dávno, že sa zmenila dokonca podoba samotnej krajiny v jeho okolí. Kláštor bol totiž pôvodne postavený na vlastnom ostrovčeku. Až v priebehu storočí sa medzi ostrovčekom a pevninou nahromadilo bahno. Aj samotná budova kláštora v priebehu času menila svoju podobu. Pôvodný jednoduchý kostol bol prestavaný v období renesancie. V roku 1905 bola fasáda kláštora zničená zemetrasením, a tak bol kláštor opäť prestavaný.
Kláštor sa nachádza v talianskom meste Tropea v regióne Kalábria a je jednou z najvýraznejších dominánt tohto miesta. Týči sa na útese s výhľadom na pláže kalábrijských miest. Vo svojom novom vzhľade však ukrýva svoj starodávny pôvod.
Kláštor je dnes cieľom (nielen) pútnikov a je domovom byzantksého portrétu Panny Márie z 12. storočia. Podľa miestnych obyvateľov táto podobizeň chráni celú oblasť. Existuje legenda, podľa ktorej sa v roku 1638 Panna z portrétu objavila Biskupovi v Kalábrii a varovala ho pred blížiacim sa zemetrasením. Ešte v rovnaký deň zasiahlo zemetrasenie. Biskup v ten deň však zriadil kajúcny sprievod, do ktorého boli zapojení všetci obyvatelia mesta. Vďaka sprievodu, zemetrasenie, ktoré zasiahlo, nespôsobilo žiadne škody a ľudia ostali v bezpečí.
Podľa ďalšej legendy mesto Tropea založil samotný Herkules. Ľudia na tomto mieste žijú už najmenej po dobu dlhú 2000 rokov. Vďaka svojej polohe, ako terasa na mori, hralo mesto veľmi dôležitú úlohu počas rímskej, normandskej aj aragónskej doby.
Región Kalábria sa nachádza na juhu Talianska a je jednou z veľmi obľúbených častí krajiny pre dovolenkárov, či už miestnych alebo zahraničných. Častokrát sa nazýva aj ako „špička talianskej čižmy“. Zo západu región obmýva Tyrhénske a z východu Iónske more. Kalábria ponúka kombináciu skalnatých pobreží, piesočnatých pláží a krištáľovo modrého mora. Spomínané mesto Tropea parí k jedným z najviac navštevovaných, no obľúbené sú aj Reggio Calabria (najstaršie a najväčšie mesto regiónu), Soverato či Capo Vaticano. Hlavným mestom Kalábrie je Catanzaro a je zároveň aj najjužnejším mestom Talianska.
[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]