Jaskyňa Fingal je pomenovaná po hrdinovi epickej básne básnika a historika Jamesa Macphersona z 18. storočia. Jej výnimočnosťou sú mnohé geometrické tvary, ktoré svojim vzhľadom pripomínajú Giant’s Causway. Vizuálnym pokladom tohto miesta sú šesťuholníkové čadičové stĺpy, ktoré tvoria vnútorné steny jaskyne.
Jaskyňa Fingal je morskou jaskyňou, ktorá leží na neobývanom ostrove Staffa v Škótsku a je súčasťou Národnej prírodnej rezervácie. Jaskyňa je tvorená výlučne hexagonálne spojenými čadičovými stĺpmi, ktoré boli vytvorené ochladzovaním lávy. Ochladzovanie na hornom a dolnom povrchu stuhnutej lávy viedlo ku kontrakcii a fraktúram, čo malo za následok vytvorenie pravidelného vzoru hexagonálnej fraktúry. Ako chladenie lávy pokračovalo, tieto trhliny sa postupne rozširovali smerom k stredu prietoku a vytvorili dlhé šesťuholníkové stĺpy.
Táto jaskyňa nie je len vizuálnym úkazom. Ohromujúci je aj zvuk, ktorý vydáva. Vďaka vysokým klenutým „strechám“ dochádza k tomu, že jaskyňa zosilňuje zvuk oceánu.
Jaskyňa je vysoká približne 70 metrov a hlboká 20 metrov. Rozbité stĺpy tvoria hrubý chodník tesne nad vysokou hladinou vody, čo návštevníkom umožňuje objavovať jaskyňu ďaleko vo vnútri.
Jaskyňa Fingal je známym zázrakom starých írskych a škótskych Keltov a má svoje dôležité postavenie v legendách. Jedna írska legenda vysvetľuje existenciu jaskyne Fingal a taktiež aj Giant’s Causway v Írsku. Oba tieto prírodné úkazy sú tvorené čadičovými stĺpmi a podľa legendy boli tieto útvary koncovými časťami mostu, ktorý postavil írsky obor Fionn mac Cumhail. Most mu mal slúžiť na to, aby sa mohol dostať do Škótska, kde mal bojovať proti svojmu veľkému rivalovi Benandonnerovi.
Legenda, ktorá spája tieto dva útvary, je v podstate geologicky správna. Oba tieto úkazy boli vytvorené tým istým starodávnym lávovým prúdom, ktorý teoreticky mohol vytvoriť „most“ medzi týmito dvoma lokalitami. K tomuto však došlo približne pred 60 miliónmi rokov, dlho predtým, než o tom ľudia vedeli. No deduktívne uvažovanie starovekých národov tvorilo základ legendy, že tieto dve miesta musia byť prepojené.
Jaskyňu môžu turisti navštíviť aj prostredníctvom plavby loďou. Aj keď lode nemôžu vstúpiť priamo do vnútra jaskyne, robia pravidelné prehliadky okolo nej.