V Indickom oceáne sa našiel stratený kontinent

By: M Yashna - CC BY 2.0

Predstava straty celého kontinentu spolu s jeho horami či stromami je prinajmenšom neuveriteľná. No zdá sa, že jeden z kontinentov na Zemi skutočne zmizol. Dobrou správou však je, že sa napokon našiel – ležiaci pod vodami Indického oceána pod ostrovom Maurícius.

Planéta Zem sa neustále pohybuje. Každý rok sa kontinenty posúvajú o niekoľko centimetrov, a to bez toho, aby sme si to uvedomovali. Z krátkodobého hľadiska ide o nepatrný rozdiel. No počas miliónov rokov tieto pohyby dopomohli k sformovaniu našej planéty a jej kontinentov do podoby, akú má dnes. Dnešné kontinenty Afrika, Austrália, Južná AmerikaAntarktída sú výsledkom rozdelenia južného superkontinentu Gondwana, ktorý sa začal rozdeľovať pred 200 miliónmi rokov

kontinenty
By: Charles FettingerCC BY 2.0

Existoval však ešte jeden kontinent, ktorý bol považovaný za stratený.  Leží na dne Indického oceána a pred 84 miliónmi rokov spájal MadagaskarIndiu. Vplyvom geologických procesov sa začali pevniny oddeľovať a kontinent Mauritius bol zaliaty.

Mauritius dlho priťahoval pozornosť geológov a vedcov, no nájsť dôkazy o jeho existencii nebolo jednoduché. Napokon sa to podarilo vďaka zirkónu, ktorý bol nájdený v sopečných vyvreninách na ostrove Maurícius. Ten vznikol ako dôsledok sopečnej činnosti pôvodných sopiek na dne Indického oceána pred 9 miliónmi rokov. Kým Maurícius je v geologickom meradle pomerne mladý ostrov, nájdené vzorky zirkónu sú staré až 3 miliardy rokov. Zirkón nemohol byť vytvorený spolu s ostrovom, no je pravdepodobné, že sa na povrch dostal výbuchmi podmorských sopiek, ktoré vyvrhovali množstvo starých hornín z podpovrchových vrstiev kôry. Vedci teda prišli z k záveru, že existuje kontinentálna kôra pod Mauríciom.

V Indickom oceáne sa našiel stratený kontinent
By: M YashnaCC BY 2.0
V Indickom oceáne sa našiel stratený kontinent
By: shankar s.CC BY 2.0

 Niekoľko miliárd rokov staré vzorky zirkónu sa ostrove našli už aj v minulosti, a to v zrnkách piesku na pláži. Vedci to však nepovažovali za dostačujúce, pretože kryštály sa na pláž mohli dostať vetrom či na podrážkach topánok alebo pneumatikách áut vedcov. No terajší objav sa dá považovať za relevantný dôkaz o existencii kontinentu.

Autor článku: Bc. Zuzana Benková

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?