Hrad Dunnottar. Okázalosť na skalnom pobreží Škótska

hrad
By: Herbert Frank - CC BY 2.0

Skalné pobrežie na severovýchodnom pobreží Škótska je domovom stredovekej pevnosti Dunnottar. Je známa práve vďaka svojej historickej dôležitosti a strategickej polohe. Bola tiež skrýšou škótskych korunovačných drahokamov. Zo všetkých strán ju obklopujú útesy a drží si titul jedného z najkrajších hradov v Škótsku.

Hrad Dunnottar leží približne 20 kilometrov južne od mesta Aberdeen, ktoré je tretím najľudnatejším mestom v Škótsku. Jeho domovom je susedstvo mesta Stonheaven. Leží na dramatickom tiahle horniny, plochého červeného pieskovca a obklopuje ho Severné more. Kedysi bol k pevnine pripojený prírodnou cestou, no na ochranu hradu pred útokmi bola táto cesta zničená. Namiesto nej bola do útesov vytesaná nová prístupová cesta.

K čaru tohto miesta prispieva aj samotné more a jeho vlny, ktoré narážajú na breh pod hradom a neustále sa vychyľujúci vietor z východu. Pomáhajú vytvoriť vzrušujúci a dramatický dojem.

hrad
By: Giuseppe MiloCC BY 2.0

Hrad sa roprestiera na rozlohe 1,4 hektára a útesy, ktoré ho obklopujú, klesajú 50 metrov do Severného mora.  Miesto, na ktorom sa nachádza, bolo osídlené už od roku 5000 pred naším letopočtom keltským národom Piktov. Je pravdepodobné, že istá forma opevnenia sa tu vyskytovala už od nepamäti, no pôvod zachovaných budov pochádza z 15.16. storočia. Hrad zohral veľmi významnú úlohu v momentoch škótskej histórie. Jedným z najviac dramatických období bolo 17. storočie, kedy boli na hrade ukryté korunovačné klenoty. Oliver Cromwell sa spolu so svojimi vojskami snažil dobyť hrad a klenoty nájsť, no neúspešne. Klenoty sa z hradu podarilo bezpečne odniesť a ukryť v neďalekom kostole Kinneff Kirk.

Hrad Dunnottar. Okázalosť na skalnom pobreží Škótska
By: Herbert FrankCC BY 2.0

Hrad Dunnottar si dodnes zachováva isté tajuplné kúzlo. Na stenách v jednotlivých častiach hradu je možné vidieť staré nápisy, ktoré sú posolstvom predošlých obyvateľov hradu. Dnes je už toto miesto otvorené pre turistov. Na prvý pohľad hrad zaujme svojou dominantnou vežou pochádzajúcou zo 14. storočia. Svoj pôvab má aj komplex budov s kaplnkami okolo štvorcového nádvoria, na ktorom sa nachádza aj umelé jazierko. V hrade sa nachádza aj zariadený hradný salón s dreveným stropom a veľkým stolom, kreslami či krbom.

hrad
By: William MarnochCC BY 2.0
hrad
By: spike77CC BY 2.0

Okrem toho sa tu však nachádza aj strašidelná kobka nazývaná Whigs. V roku 1685 tu bolo uvúznených 122 mužov45 žien pre ich náboženské presvedčenie. Pri prechádzke hradom natrafíte však aj na pozostatky apartmánov a v nich napríklad staré slnečné hodiny no aj starobylý záhadný nápis v staroangličtine, ktorý hlása: „THAY HAIF SAID, QUHAT SAY THAY: LAT YAME SAY“. Nápis sa vzťahuje k rodu Keithov a má znamenať: Čo hovoria iní, mňa neznepokojuje. Je to osobné heslo kniežaťa Marischala, ktorý bol počas svojho pôsobenia na hradnom dvore dosť kritizovaný. Spôsobené to bolo možno tým, že patril medzi kráľových obľúbencov a dostal od panovníka hneď dve opátstva.

hrad
By: Allie_CaulfieldCC BY 2.0
hrad
By: Herbert FrankCC BY 2.0

Ak by ste však mali chuť preskúmať viac, než samotný hrad, len pár kilometrov južne nájdete pobrežnú prírodnú rezerváciu Fowlsheugh. Tá leží v morskej zátoke Crawton Bay. Taktiež sat u nachádza aj bývalá rybárska osada Crawton a náučný chodník s dĺžkou 3 kilometre. Môžete zblízka sledovať vtáky, ktoré na ústesoch húfne hniezdia.

Fowlsheugh
By: cardinalbigglesCC BY 2.0
útes
By: cardinalbigglesCC BY 2.0

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 2

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?