Eiffelova veža: Všetko, čo potrebujete vedieť o „Železnej dáme“ Paríža

Turista dívajúci sa na Eiffelovu vežu v Paríži
Eiffelova veža nadchcne svojou veľkosťou.

Neodmysliteľná súčasť panorámy Paríža a architektonický symbol celého Francúzska. Eiffelova veža stojí v meste lásky už viac než 130 rokov a radí sa k najnavštevovanejším a najznámejším atrakciám európskeho i svetového významu. V nasledujúcich riadkoch vám túto monumentálnu stavbu, domácimi s láskou nazývanú „Železná dáma“, predstavíme bližšie.

Z histórie Eiffelovej veže

Eiffelova veža bola postavená ako jedna z hlavných atrakcií pri príležitosti parížskej svetovej výstavy v roku 1889. Pochádza z dielne francúzskeho inžiniera Gustava Eiffela, ktorého spoločnosť sa špecializovala na realizáciu stavieb s kovovými konštrukciami. Okrem Eiffelovej veže postavili napríklad Porto Viaduct v Portugalsku, železničnú stanicu v Budapešti a zostrojili aj konštrukciu pre Sochu slobody v New Yorku. Zámerom monumentálnej stavby v Paríži bolo ukázať svetu smelosť a zručnosť Francúzov v priemyselnej a technologickej oblasti pri príležitosti 100. výročia Francúzskej revolúcie.

Paríž - Eiffelova Veža, Francúzsko
Eiffelova Veža v Paríži

Z tragickej pouličnej lampy Železná dáma

Stavbu Eiffelovej veže neprijímali Parížania s nadšením. Považovali je za poškvrnu a zneuctenie svojho mesta, označovali ju ako tragickú pouličnú lampu alebo pochmúrny továrenský komín. Uskutočňovali sa dokonca kampane a petície proti jej výstavbe. Drzosť a jedinečnosť jej architektúry si však takmer okamžite získala priazeň návštevníkov a napokon aj Parížanov. Len za prvý rok si ju prezrelo viac ako 2 milióny ľudí.

Dnes je Eiffelova veža považovaná za jedno z najkrajších architektonických diel sveta a Parížania ju láskavo nazývajú Železnou dámou.

Dôležité informácie o Eiffelovej veži

Eiffelova veža sa hrdo vypína na Champ de Mars v Paríži, nad riekou Seina. Železná stavba presahuje výšku 300 m a počas necelého polstoročia po svojom zrode bola najvyššou stavbou na svete. V roku 1931 ju prekonal Empire State Building v Paríži.

Verejnosti je Eiffelovka dostupná od svojho otvorenia 15. mája 1989 takmer nepretržite (s výnimkou prvej svetovej vojny a pandémie COVID-19). Celkovo si ju pozrelo už viac než 300 miliónov návštevníkov a ročne sa na jej vyhliadkových plošinách vystrieda približne 7 miliónov zvedavcov.

Eiffelova veža zvonku

Fascinujúcim zážitkom je večerný pohľad na rozsvietenú vežu. Osvetlenie sa zapína každý večer od zotmenia do 23:45. Každú hodinu svetlo bliká a vyvoláva dojem trblietania, pričom maják veže osvetlí Paríž.

Eiffelovu vežu obklopujú prekrásne upravené záhrady, ktoré prešli v roku 2018 kompletnou rekonštrukciou. Verejnosti sú prístupné zadarmo a ponúkajú exkluzívne prostredie pre príjemné prechádzky s výhľadom na Eiffelovku. Súčasťou záhrad sú upravené chodníky, vodné plochy, dokonca aj malý vodopád, jaskyňa a bohatá flóra, ktorej dominuje dvestoročný platan.

Výhľad z Eiffelovej veže
Výhľad z Eiffelovej veže, Paríž, Francúzsko

Interiér Eiffelovej veže

Eiffelova veža má tri poschodia. Môžete sa po nej pohybovať po schodoch alebo výťahom, pričom vstup sa samotný vrchol je možný len výťahom.

Prvé poschodie Eiffelovky vás prekvapí šikmou a priehľadnou architektúrou so sklenenou podlahou. Nachádza sa tu aj slávna reštaurácia Madame Brasserie, veľká terasa s oddychovým priestorom, vonkajšia chodba s obrazovkami a digitálnymi albumami informujúcimi o samotnej veži a viacero reštaurácií, barov a obchodov.

Druhé poschodie Eiffelovky ponúka v prvom rade čarokrásne výhľady. Ako na dlani budete mať pamiatky Paríža – napríklad Louvre, Grand Palais, Inavlidovňu či Notre Dame. Posedieť si tu môžete aj v reštaurácii Jules Verne ocenenej michelinskou hviezdou.

Na samotný vrchol Eiffelovky sa dostanete výťahom s presklenými stenami. Poschodie sa nachádza vo výške 276 m. V tejto časti je situovaná vyhliadková plošina, dobová rekonštrukcia kancelárie Gustava Eiffela s voskovými figurínami, maketa pôvodného vrcholu veže z roku 1889 a bar s ponukou šampanského. Veď akým iným nápojom by ste si mohli pripiť na samotnom vrchole Eiffelovky?

Vstupenky na Eiffelovu vežu

Veža býva verejnosti prístupná denne väčšinou od 9:30 do 23:45 v závislosti od sezóny. Otváracie hodiny Eiffelovky si môžete skontrolovať online. Na tomto mieste si tiež môžete zakúpiť lístky. Cena vstupného závisí od toho, v ktorej časti veže sa chcete pohybovať, resp. či využijete výťah, alebo schodisko. Osoby so zdravotným postihnutím, deti a mladí ľudia do 24 rokov majú zľavnené vstupné. Vstupenka na vrchol veže pre dospelú osobu stojí 28,30 eur. Dostupné sú aj prehliadky veže so sprievodcom alebo personalizované prehliadky, ktoré bývajú naceňované individuálne podľa požiadaviek hostí.

Niekoľko zaujímavostí o Eiffelovej veži

  • Eiffelovka mala pôvodne stáť v Barcelone. Mesto však výstavbu železnej veže odmietlo.
  • Eiffelova veža bola postavená v rekordne krátkom čase. Jej kompletná realizácia trvala 2 roky, 2 mesiace a 5 dní.
  • Základňa veže je široká 125 m.
  • Eiffelova veža váži približne 10 100 ton. Váha kovovej konštrukcie je približne 7 300 ton, pričom len farba, ktorou je veža natretá, váži 60 ton.
  • Eiffelova veža bola v priebehu svojej existencie niekoľkokrát premaľovaná. Jej pôvodná farba bola hnedo-červená. Aktuálne má veža náter z roku 1968, ktorý tvorí kombinácia troch odtieňov hnedej.
  • Gustav Eiffel nie je autorom návrhu Eiffelovej veže. Vežu skutočne navrhla a realizovala jeho firma, autormi návrhu však boli jeho zamestnanci.
  • Eiffel si na vrchole veže zriadil svoj súkromný byt. Dnes sa v týchto priestoroch nachádza dobová rekonštrukcia jeho kancelárie.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.1 / 5. Počítadlo: 18

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?