Dublin. Čo ste možno netušili o hlavnom meste Írska?

By: Dyn Photo - CC BY 2.0

Írsko je krajina typická zelenou farbou či chutným pivom. Oplýva množstvom pozoruhodných lokalít, nevynímajúc hlavné mesto charakteristické svojou priateľskou atmosférou. Mnoho Slovákov sem pravidelne prichádza za prácou, no tá však nie je jediné, čo Dublin ponúka. Nájdete tu mnoho kuriozít, ktoré sa oplatí vidieť. Navyše, je typický bohatou históriou, netradičnými zvykmi a svojskými obyvateľmi.

Pôvodom čierna kaluž

Názov mesta je údajne odvodený z gaelského „Dubh Linn“, čo v preklade znamená čierna kaluž. Toto pomenovanie mu dalo tmavé jazero, ktoré v minulosti ležalo na križovatke riek PoddleLiffey. Časom však zaniklo a na tomto mieste teraz ležia záhrady Dublinského zámku s totožným názvom. Pôvodný názov mesta je metaforou k jeho dejinám. Tie, aj napriek dobrej nálade, ktorou oplývajú jeho obyvatelia, nebola vôbec veselá. História Dublinu je poznačená hladomorom, biedou a emigráciou celej generácie koncom prvej polovice devätnásteho storočia. Zvrat nastal po prijatí európskej meny, kedy sa Dublin zmenil na metropolu so skvelou infraštruktúrou.

Viac ako tisíc barov

muž a žena za barom
Bar v Dubline – By: Laura BittnerCC BY 2.0

Dublin je svetovo preslávený vďaka svojmu pestrému nočnému životu a tradičným krčmám či barom. Preto fakt, že sa tam nachádza vyše tisíc barov, nie je vôbec prekvapujúci. Okrem toho, Dublin je domovom jednej z najstarších krčiem na svete s názvom The Brazen Head, ktorá sa nachádza blízko pivovaru Guinnes. Prekvapením však môže byť, že Dublin má najnižší počet krčiem na obyvateľa, než akékoľvek iné európske hlavné mesto.

Jedno zo šiestich miest literatúry podľa UNESCO

knihy v knižici
Dublinská knižnica – By: Tony WebsterCC BY 2.0

Pýšiť sa môže mnohými literátmi, ktorí sa zapríčinili o veľký prínos v rámci mestskej literatúry. Zaradiť medzi nich môžeme priekopníkov, akými sú Oscar Wild, Bram Stoker, James Joyce či nobeloví laureáti George Bernard Shaw, W. B. Yeats, Seamus Heany či Samuel Beckett. Vďaka veľkému literárnemu prínosu, množstvu knižníc, literárnych inštitúcií a vydavateľských spoločností bol Dublin uvedený ako mesto literatúry UNESCO. Okrem neho bo tento titul udelený mestám: Edinburgh, Iowa City, Melbourne, Reykjavik a Norwich.

Most O´Connel je rovnako široký ako dlhý

most nad riekou
Most O´Connel – By: dmandiniCC BY 2.0

Dublinský most O´Connel je v celej Európe známy svojimi jedinečnými rozmermi. Je to jeden z mála mostov, ktorý je postavený s rovnakou šírkou aj dĺžkou. Nemôžeme to považovať za zlý úspech, keďže do roku 1863 bol jediný spôsob spojenia brehov cez rieku prostredníctvom lanových mostov, ktoré boli schopné udržať len jednu osobu. Most O´Connel je jedným z najširších mostov v Európe, ktorý meria neuveriteľných 49 metrov.

Najväčší mestský park v Európe

stromy parku
Park v Dubline – By: dronepicrCC BY 2.0

Aj keď je Dublin známy krčmami a kníhkupectvami, výnimočnosť mesta spočíva aj v tom, že sa môže pochváliť viac než dvetisíc hektármi zelene a kilometrami peších a cyklistických chodníkov. Okrem toho tu nájdete najväčší európsky mestský park Phoenix Park, v ktorom sa nachádza aj zoologická záhrada Dublin Zoo s rozlohou viac ako sedemsto hektárov. Phoenix Park je druhý najväčší mestský park po newyorskom Central Parku.

Hory nie sú horami

kopec nad lesom
Sugarloaf – By: kilgarronCC BY 2.0

Žiadna z dublinksých hôr v skutočnosti horou nie je. Nie sú totiž dostatočne vysoké na to, aby spĺňali kritérium pomenovania termínom hora. Najvyšším vrchom v Dubline je vrch Sugarloaf, ktorý meria len 423,3 metrov nad morom.

Zaujímavosť na koniec

Dublin má najmladších obyvateľov v celej Európe. Približne polovica celej dublinskej populácie je mladšia ako 25 rokov.

Autor článku: Bc. Zuzana Benková

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.4 / 5. Počítadlo: 9

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?