Cultybraggan camp. Miesto dýchajúce vojnovou históriou

Cultybraggan
By: blairurquhart - CC BY 2.0

Pertshire je známy ako „veľký kraj“ práve vďaka svojmu okrúhlemu tvaru a štatútu štvrtého najväčšieho grófstva v Škótsku. Rozmanitosť jeho krajiny je skutočne bohatá, od dolín až po vysoké hory. No čo ho robí skutočne výnimočným, je históriou dýchajúce miesto s názvom Cultybraggan Camp. No nejde však o miesto, na ktoré môžete prísť kempovať.

Cultybraggan Camp je posledným vojenským táborom vo Veľkej Británii. Ponúka fantastický pohľad na zachovalé spomienky na druhú svetovú vojnu.  Tábor bol postavený v roku 1941 a počas spomínaného vojnového konfliktu niesol názov PoW camp No 21. Umiestnených v ňom bolo až 4000 väzňov. Cultybraggen bol považovaný za takzvaný čierny tábor, v ktorom sa nachádzali tí najväčší a najfanatickejší nacistickí väzni. Medzi nimi aj Heinrich Steinmeyer, vojak z Wafen SS, korý bol zajatý v Normandii v roku 1944.

Cultybraggan
By: blairurquhartCC BY 2.0

Tábor je rozmiestnený na takmer 14 hektároch. Bývalé táborisko obsahuje približne 90 plechových chatiek Nissen, pomenovaných podľa zakladateľa Petra Normana Nissena. Takéto chatrče sa stali bežnými v táboroch POW v celej Británii a mali byť len dočasnými štruktúrami. No v tábore zostali rovnaké a používali sa viac ako 70 rokov.

Cultybraggan
By: blairurquhartCC BY 2.0

Aj napriek tomu, že išlo o vojenské väzenie, tábor bol mimoriadne liberálny. Väzni tu dokonca mali možnosť zúčastňovať sa zborovej či orchestrálnej praxe, učiť sa anglický jazyk či realizovať sa v ďalších iných aktivitách. Život v tomto tábore bol tak dobrý, že niektorí väzni sa do neho po vojne opäť vrátili. Heinrich Steinmeyer dokonca po svojej smrti v roku 2014 zanechal 384 000 libier dedine za láskavosť, ktorú mu ako väzňovi poskytovala. Jeho popol bol rozptýlený na kopcoch v blízkosti tábora Cultybraggan.

Cultybraggan
By: blairurquhartCC BY 2.0

Po skončení vojny tábor slúžil ako školiace stredisko a dotkli sa ho všetky veľké povojnové konflikty vrátane Vietnamu či problémov v Severnom Írsku. Počas tohto obdobia bol využívaný mnohými tisícmi vojenských pracovníkov. V súčasnej dobe má už však rozmanité využitie, od ovocných sadov, cez cateringové spoločnosti, výrobne syra, remeselnícke dielne či centrá kultúrneho dedičstva.

Cultybraggan
By: EG FocusCC BY 2.0
Cultybraggan
By: blairurquhartCC BY 2.0
Cultybraggan
By: blairurquhartCC BY 2.0

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?