Chorvátsko je jednou z najčastejších a veľmi obľúbených destinácií pre letnú dovolenku. Historické mestá, jedinečná architektúra, nádherná krajina kontrastu zelených hôr a tyrkysového Jadranského mora – to je niekoľko dôvodov, pre ktoré každoročne, nielen počas leta, prichádza do krajiny mnoho návštevníkov. No okrem toho, Chorvátsko v sebe ukrýva mnoho iných zaujímavostí, o ktorých ste možno ešte nepočuli.
Krajina tisícich ostrovov
Chorvátsko je známe svojím členitým pobrežím. Nachádza sa tu množstvo ostrovov, ale aj malých ostrovčekov, ktorých úplne presný počet nie je istý. Závisí to totiž aj od definície – pretože rozdiel medzi útesom, skalou či ostrovom alebo ostrovčekom je často svojvoľný.
Počet ostrovov sa však odhaduje na 1244. Zaujímavým faktom však je, že z tohto počtu je obývaných len 48 ostrovov. Zostáva tak viac než 1100 ostrovov pre voľne v prírode žijúce zvieratá, čo z chorvátskeho pobrežia robí ozajstný unikát.
10 % územia tvoria národné parky a prírodné rezervácie
Pri chorvátskej prírode ešte ostaneme. Až 10 % chorvátskeho územia tvoria národné parky a prírodné rezervácie. Takýmto spôsobom si krajina zanecháva množstvo prírodných krás. Dokonca aj mestá a dedinky sú obklopené ohromujúcimi lesmi a horami. Známym a pomerne obľúbeným miestom pre turistov sú Plitvické jazerá, ale aj Národný park Mjlet neďaleko Dubrovníka. Nachádzajú sa tam dve jazerá s teplou slanou vodou, ktorá má liečivé účinky.
Najmenšie mesto na svete
Istrijský polostrov je domovom najmenšieho mesta na svete. Mesto Hum leží na severozápade Chorvátska, približne 7 kilometrov od mesta Roc. Mesto s 18 obyvateľmi je zapísané v Guinnessovej knihe rekordov. Okrem toho je zaujímavé aj svojou bohatou históriou a nádhernými uličkami, malými námestiami a kostolíkmi.
Pláž, ktorá mení tvar
Možno ste už počuli o „Zlatom myse“ na ostrove Brač. Je pravdepodobne najznámejšou plážou zo všetkých v Chorvátsku. No vedeli ste, že mení svoj tvar? Zlatni Rat, ako sa Zlatý mys nazýva v chorvátčine, má trojuholníkovú podobu, no svoj tvar mení v závislosti od prílivu, morského prúdu a vetra.
Dubrovník – perla Jadranu
Dubrovník si nesie prezývku „jadranská perla“ už od 19. storočia vďaka anglickému básnikovi Lordovi Byronovi. Zaujímavosťou je, že toto mesto bolo jedno z prvých stredovekých miest v Európe, ktoré mali kanalizačný systém.
Najstaršie mesto
Okrem najmenšieho mesta sa v Chorvátsku nachádza aj najstaršie európske mesto. Je ním mesto Vinkovci na východe krajiny neďaleko hraníc so Srbskom. Mesto je osídlené už po dobu 8-tisíc rokov.
Vlastná abeceda
Chorváti mali svoju vlastnú abecedu. Hlaholiku si zachovali iba Chorváti stovky rokov po tom, čo jej používanie v iných krajinách vymrelo. Používali ju od 12. do 20. storočia, väčšinou v liturgii. Možno vás tiež bude zaujímať, že chorvátčina patrí k jedným z najťažších jazykov sveta.
Prvý psychológ na svete
Marko Marulić, narodený v Splite, bol prvý, kto definoval a používal pojem „psychológia“. Marulić bol tiež básnikom, písal po latinsky aj chorvátsky. Jeho socha dnes stojí v rodnom Splite v historickom centre aj v hlavnom meste Záhreb.
Stopy po dinosauroch
Neďaleko mesta Pula bola skupina ostrovov Brijuni pobrežnou doménou povojnového juhoslovanského vodcu Tita. Tito tu založil safari park s exotickými zvieratami, ktorými ho obdarovali hosťujúci vodcovia. Po Brijuni sa však potulovali aj iné bytosti – dávno pred tým, než Tito založil safari park – dinosaury. Štyri miesta okolo hlavného ostrova Veliki Brijuni zbrazjú viac ako 200 odtlačkov a stôp po dinosauroch. Dnes je Brijuni národným parkom, kam pravidelne chodia zvedaví turisti.
Zopár ďalších zaujímavých faktov o Chorvátsku:
- Psie plemeno dalmatínec pochádza z Chorvátska.
- Chorvátske platidlo nesie názov kuna preto, lebo lovci v minulosti obchodovali s kožušinami týchto zvierat.
- V meste Zadar sa nachádza prvý vodný orgán na svete. Mesto je známe aj svojím západom slnka, ktorý Alfred Hitchcock vyhlásil za najkrajší na svete.
- Chorváti vynašli kravatu.
- Chorvátsko je v poradí 127. najväčšou krajinou sveta.
- Chorvátsko má ročne 2715 hodín slnečného svitu, čo je viac, ako má Sydney.
- Nikola Tesla sa narodil v Chorvátsku v dedinke Smiljan.
- Chorvátsko má najbohatšiu zbierku pozostatkov neandertálcov na celom svete.