Cesta okolo Kambodže za 14 dní. Čo všetko môžete vidieť?

Angkor Wat, Kambodža
Angkor Vat: najväčší náboženský komplex na svete

Kambodža je rozhodne dych vyrážajúca krajina, ktorá vás uchváti nielen svojou prírodou, ale aj búrlivou históriou. Od národných parkov po pokojné ostrovy na juhu – v Kambodži nájdete skutočne všetko. Kvôli hlavnej pamiatke krajiny, ktorou je komplex Angkor Vat, sem ročne prichádzajú milióny turistov. Kambodža sa síce za uplynulé desaťročia stala pomerne dosť turistickou krajinou, no vždy si uchováva svoju autenticitu a stojí za to, aby ste ju preskúmali.

Ak máte na svoj výlet len dva týždne, čo síce úplne nestačí, no stále si stihnete pozrieť tie najdôležitejšie pamiatky. Najväčším nepriateľom dovolenkového času je však preprava miestnymi autobusmi. Zatiaľ čo spojenie Siem Reap – Phnom Penh je skvelé, do ostatných oblastí je doprava obťažnejšia a treba rátať aj s celým dňom stráveným v autobusoch.

Základné informácie

Svoju exotickú dovolenku môžete začať letenkou buď do hlavného mesta, alebo Siem Reap. V tomto itinerári začneme v Siem Reap, pretože predstavuje pohodovejší a príjemnejší vstup do krajiny. Letisko je tam malé, no celkom príjemné.

Do Kambodže sa dostanete najlacnejšie cez Bangkok, kde napríklad priamo z Viedne lieta niekoľko spoločností (Austrian, Qatar, Thai Airways…). Mimochodom, aj samotný Bangkok stojí za krátku návštevu. Následný let do Kambodže vás už nebude stáť veľa a využiť môžete nízko nákladové spoločnosti ako Air Asia či Bangkok Airways. Obe spoločnosti lietajú tak do hlavného mesta Phnom Penh, ako aj do Siem Reap.

Akciové letenky do Bangkoku nájdete TU.

bangkok
Čarovný Bangkok

Víza do Kambodže

Víza sa kupujú priamo na mieste: na letisku alebo na hraničných priechodoch. Všetko, čo k nim potrebujete, je pas s platnosťou minimálne pol roka od ukončenia vášho pobytu, jednu pasovú fotografiu a vyplnený formulár. Za víza na 30 dní zaplatíte 30 amerických dolárov. Ak sa vám nechce čakať, víze si dnes môžete vybaviť aj online na tejto stránke. Je to však za príplatok 6 dolárov.

Lokálna mena

V krajine sa používajú súbežne dve meny – americký dolár a kambodžský riel, no žiadne mince. Jeden dolár je v prepočte asi 4 000 rielov. V praxi to vyzerá asi tak, že ak v obchode zaplatíte 1,50 dolára, predavačka vám vydá 2 000 rielov.

Neurobte tú chybu, že si hneď na letisku zmeníte svoje doláre za lokálnu menu, nie je to potrebné, pretože platiť sa dá aj dolármi. Domáci vám síce vždy vydajú riel, no s tými viete tiež následne platiť ďalej. Dajte si však pozor len na to, aby vám ich pri odchode z krajiny neostalo vo vrecku veľa a potom sa ich nebudete vedieť v zmenárni zbaviť.

Čo sa týka očkovaní, výbavy alebo iných náležitosti pred cestou, všetky dôležité informácie nájdete v tomto našom článku.

doláre a kambodžský riel
Doláre a kambodžský riel

Itinerár

SIEM REAP: 1. – 4. deň

Ideálne je zarezervovať si hotel, kde je odvoz z letiska už zahrnutý v cene. Ušetrí vám to nejaký ten dolár za cestu. Poprípade oslovte ďalších turistov z príletovej haly letiska a poskladajte sa na tuk-tuk do centra.

Na Siem Reap je ideálne nechať si aspoň tri plné dni. Toto párty mesto je známe predovšetkým svojimi angorskými chrámami. Angkor bol kedysi hlavným mestom Kmérskej ríše, ktorá v 9. až 12. storočí pokrývala územie dnešnej Kambodže a zasahovala aj do Thajska a Laosu. Práve vďaka tejto kedysi najväčšej ríši juhovýchodnej Ázie sa dnes obyvatelia Kambodže nazývajú Kméri.

Vstupenky

Vstupenka do Angkoru stojí 37 dolárov na deň, 62 na tri dni a 72 na týždeň*. Doklad vám vytlačia priamo s fotkou a priebežne kontrolujú po celom areáli. Keďže ide o pomerne veľké územie, cestovky organizujú malý a veľký okruh tuk-tukom. Po dohode so šoférom, ktorý pracuje na seba, sa dajú tieto okruhy skĺbiť do jedného. Tuk-tuk na deň vás vyjde na 20 – 25 dolárov. Lacnejší variant je zapožičať si bicykel za desatinu ceny.

Najznámejšou ikonou mesta, ako aj celej krajiny, je chrám Angkor Vat. Je to najväčšia náboženská budova sveta a je dokonca vyobrazená aj na štátnej vlajke.

*Vstupenky stáli ešte v roku 2018 len 20, 40 a 60 dolárov, no vysoký záujem turistov o túto krajinu stále tlačí ceny nahor. Rátajte s tým preto pred svojou cestou, pretože Kambodža nie je až tak lacná, ako napríklad Vietnam alebo Barma.

Angkor Vat kambodža
Angkor Vat, Kambodža

Určite si nenechajte ujsť ani chrám Bayon, z ktorého vyzerá na okolie mnoho skalnatých tvári. Asi najcharakteristickejší a najmagickejší je chrám Ta Prohm známy aj z filmu Tomb Raider. Konštrukcia je asi sedemsto rokov stará a za posledné dve storočia úplne podľahla moci džungle. Dnes je celá poprerastaná stromami. A ak sa lepšie pozriete na steny chrámu, uvidíte v malých škárach ligotať sa mince z celého sveta.

Krásy a zaujímavosti Siem Reapu však nekončia pri pamiatkach Angkoru. Asi 16 kilometrov od centra sa nachádza hodvábna farma (silk farm). Miestny sprievodca vám rád ukáže celý proces opracovávania hodvábu, od chovu priadky morušovej až po hotový výrobok.

Chrám Ta Prohm, Angkor, Kambodža
Chrám Ta Prohm, Angkor, Kambodža

Po ceste späť do mesta sa oplatí zastaviť sa aj vo vojnovom múzeu (war museum), ktorým vás prevedú samotní veteráni. Tu sa človek prvýkrát stretáva s krvavou a nie tak dávnou históriou krajiny. My sme mali „šťastie“ na pána, ktorý nám ničivú moc zbraní ukázal priamo na svojom tele. Prezývajú ho „Mačka,“ ale on má na rozdiel od skutočného zvieraťa 13 životov a len jednu nohu.

MONDULKIRI: 4. – 7. deň

Pre nadšencov divokej prírody odporúčame park Mondulkiri. Zo Siem Reapu sa dá dostať do mestečka Sen Monorom autobusom s prestupom v Kompong Cham. Cesta trvá približne 12 hodín. Prídete tam večer okolo 18tej až 19tej.

Najčastejším dôvodom návštevy parku je Elephant Valley Project rezervácia založená pre slony v „dôchodku“. Turisti tu majú za poplatok možnosť putovať s voľne žijúcim sloním kmeňom. Cieľom projektu je oslobodiť tieto zvieratá od práce a drezúry. Peniaze účastníkov putujú na nájom alebo kúpu slonov od ich majiteľov, vďaka čomu miestni Kambodžania neprídu o svoj pravidelný príjem.

Elephant Valley Project, KambodžaDnes je v Kambodži asi 400 voľne žijúcich slonov a 76 pracujúcich. Najstarší velikán rezervácie má až 92 rokov. Projekt poskytuje buď jednodňovú túru alebo tam môžete prenocovať. A čomu sa ochranári určite potešia je fakt, že slonov sa možno dotýkať len v prípade, že sa sami priblížia.

Provinciu Mondulkiri obýva národnostná menšina Bunong. Sú to vyznávači animizmu, ktorí žijú spolu so zverinou v typických oválnych slamených domoch so sýpkou navrchu. Uprostred chatrče je vždy ohnisko, ktoré udržuje domácich v teple. Dym naopak pomáha odháňať komáre a konzervovať jedlo.

Obydlie ľudí z kmeňa Bunong
Obydlie ľudí z kmeňa Bunong, Kambodža

Aby ste zažili skutočnú miestnu kultúru, odporúčame sedieť jeden (ideálne však dva dni) na sedadle spolujazdca miestneho motorkára. Celá oblasť je posiata úžasnými dedinkami a vodopádmi. Dokonca sa tu nachádza aj Bou Sra, najväčší vodopád Kambodže. Nadšenci adrenalínových športov sa určite potešia, že cez neho vedie 1 500 metrov dlhá zip-line dráha. Určite na svojom výlete nevynechajte ani miestnu kávovú plantáž.

Pozor na komáre! Zatiaľ čo Siem Reap a Phnom Penh sú pomerne bezpečné, v oblasti Mondulkiri je zvýšené riziko malárie. Preto sa treba chrániť minimálne oblečením s dlhými rukávmi a zvýšenou dávkou vitamínov B, ktoré komárom nevoňajú. Keďže zdravotníctvo v tejto oblasti má ešte čo doháňať, mať chinínové tablety po ruke v prípade núdze nemôže byť na škodu.

Kávové čerešne
Kávové čerešne

PHNOM PENH: 7. – 9. deň

Cesta z oblasti Sen Monorom do hlavného mesta Kambodže trvá „len“ 5 hodín. Hlavné mesto Phnom Penh je na rozdiel od krásneho a živého Siem Reapu pochmúrnejšie. Na uliciach stretnete viac chudobných ľudí a návšteva areálu S21 alebo Tuol Sleng, vám tiež nepridá na nálade. Ide totiž o bývalé väzenie, v ktorom počas Pol Potovej diktatúry zomrelo obrovské množstvo ľudí.

Pol Potova komunistická diktatúra spred štyridsiatich rokov nemá obdoby. Červeným Kmérom sa podarilo vyhladiť celú jednu generáciu a asi pätinu obyvateľstva. Duševné a fyzické rany Kambodžanov pocítite na každom rohu. Vyvražďovanie miestnej inteligencie trvalo štyri roky a hoci sú vražedné polia najnavštevovanejšie v Phnom Penhe, po krajine ich je roztrúsených asi 300. Mnohé sa však nachádzajú hlboko v džungli, kde dodnes hrozí nebezpečenstvo aktívnych mín. Viac sa o Pol Potovom režime dočítate v tomto článku.

väznica S-21 (Tuol Sleng), Kambodža
S-21 (Tuol Sleng) predstavuje jedno z najzaujímavejších, no zároveň najdrastickejších miest v Phnom Penhu

Na príjemnejšiu nôtu, ulice v centre mesta pozdĺž rieky Mekong prekypujú životom. Nájdete tu rôzne trhy a domáci tu tiež radi cvičia v skupinách.

Príjemným rozptýlením je najmä Strieborná pagoda (Silver Pagoda) a Kráľovský palác (Royal Palace), ktoré sú prístupné verejnosti každý deň medzi od 8.00 do 17.00 s výnimkou prestávky medzi 11.00 až 14.30. Keby ste náhodou natrafili na kráľa, môžete si s ním skúsiť pohovoriť. Vladár Norodom Sihamoni totiž hovorí plynule po česky, keďže ako mladý študoval dlhé roky v Prahe!

Royal Palace and Silver Pagoda, Kambodža
Royal Palace a Silver Pagoda, Kambodža
Royal Palace a Silver Pagoda, Kambodža
Royal Palace a Silver Pagoda, Kambodža

ODDYCH NA OSTROVOCH: 9. – 13. deň

Pred koncom dovolenky sa môžete zrelaxovať na juhu krajiny v provincii Sihanouk. Cez jeho hlavné mesto, koloniálne prístavisko Sihanoukville, sa môžete doplaviť na okolité ostrovy. Najpopulárnejším z nich je Koh Rong, a to vďaka svojim lacným hostelom a bujnému nočnému životu. Ak však hľadáte pokoj a neporušenú prírodu, zvoľte si radšej vedľajší ostrovček Koh Rong Samloem. Práve na tomto ostrove má svoj plážový ekorezort s bungalovmi aj šikovný Slovák Adam. Viac si o jeho príbehu prečítate v tomto článku.

Koh Rong Samloem, KAMBODŽA
Pláž na ostrove Koh Rong Samloem, Kambodža

Ak nemáte dosť času na dovolenku na ostrove, slnečné lúče si môžete užiť aj na pobreží Kambodže, napríklad na pláži Otres Beach. Nachádza sa južne od mesta a vládne tam pohodová atmosféra. Možno si tu prenajať aj kajaky a za polhodinu dopádlovať k najbližšiemu ostrovčeku. Súčasťou výbavy sú aj šnorchle, takže si môžete bez problémov užiť aj podmorský svet. Pozor však na morských ježkov! (Update: Okolie Sihanoukville je však momentálne jedno veľké stavenisko, preto odporúčame vybrať na rovno na vyššie spomínané ostrovy)

Otres Beach, kambodža
Otres Beach na juhu Kambodže

SIEM REAP: 13. – 14. deň

Zo Sihanoukville sa späť do Siem Reap dostanete jedine cez Phnom Penh. Z hlavného mesta si potom môžete zarezervovať 45-minútový let alebo vziať nočný ležadlový autobus. Najpohodlnejšie sú hotelové autobusy od Giant Ibis a cesta trvá približne 6 hodín.

Počas obdobia dažďov si môžete návrat do Siem Reap spríjemniť plavbou po rieke Mekong cez jazero Tonle Sap (nachádzajú sa tu dediny na vode, čo rozhodne stojí za to!). Lístky vás vyjdú zhruba na 35 dolárov a do svojej cieľovej destinácie sa v závislosti od počasia a hladiny vody dostanete za 4-8 hodín.

Plávajúce dedina Komprongpok na jazere Tonle sap, Kambodža
Plávajúce dedina Komprongpok na jazere Tonle sap, Kambodža

Ak vám na dovolenku ostávajú viac než dva týždne, máte sa na čo tešiť. Kambodža je naozaj krajina neobmedzených cestovateľských možností. Určite by ste nemali vynechať ani jaskyne a architektúru koloniálnych miest Kampot Kep, národný park Ratanakiri známy svojimi gibonmi, či mestečko Kratie, ktoré obklopujú riečne delfíny.

Prajeme vám šťastnú cestu a príjemné objavovanie tejto exotiky!

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 6

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?