Na severe Talianska neďaleko od Benátok leží ostrov Burano. Nie vždy sa však nájde na zozname navštívených miest turistov, ktorí prichádzajú obdivovať Benátky a ich okolie. Je to však veľká škoda, pretože ponúka krásnu scenériu obohatenú o autentické rybárske domčeky rozličných farieb. Okrem toho je tiež domovom čipkárskeho umenia.
Tip: Akciové letenky do Bologne hľadajte TU. Do Benátok je to už potom len hodinu a pol vlakom.
Ostrov Burano leží v severnej časti Talianska. Nachádza sa v benátskej lagúne, len 40 minút loďou od Benátok. Burano je stará rybárska dedina a jej rybárske tradície siahajú až do rímskej doby. Ostrov je známy najmä pre umenie čipky a jeho pestrofarebnými domčekmi. Častokrát je však prehliadané tými, ktorí sa rozhodnú navštíviť Benátky a ich okolie.
Romantika v Benátkach a 9 krásnych pamiatok, ktoré musíte vidieť
Je to však škoda, pretože ostrov rozhodne stojí za to navštíviť, či už v lete alebo aj v zime. S počtom obyvateľov menej ako 3000 je ostrov preplnený kanálmi plnými farebných rybárskych lodí a domov. Už len samotná prechádzka po Burane je zážitkom. Na uliciach môžete stretnúť množstvo dám sediacich na slnku, ktoré popri rozhovoroch so susedmi vytvárajú jemné čipky.
Burano založili Rimania, ktorí počas invázií barbarov utiekli z mesta Altino a pomenovali ho po jednej z brán bývalého mesta. Prvé domčeky na ostrove boli postavené so stenami z tkaných palíc omietnutých bahnom. Neskôr boli tieto domčeky nahradené domami z tehál a obyvatelia ich začali maľovať pestrofarebnými farbami. Výber farieb jednotlivých domov nepoznáme, no traduje sa, že súvisia s návratom rybárov z mora, aby rozpoznali svoje domovy v hmle.
Hovorí sa taktiež, že farby domčekov v Burane boli spájané s rodinami po celé stáročia. Počas určitého obdobia sa dokonca vyvinul špecifický systém farieb. Ak niekto chce namaľovať svoj dom, musí poslať žiadosť, ktorá určí povolenú farbu.
Aj keď bol ostrov osídlený už v 6. storočí, nebol veľmi prosperujúcou osadou. K zmene prišlo až o 10 storočí neskôr, keď ženy na ostrove začali vyrábať čipky. Buranská čipka sa začala rozvážať po celej Európe. V 18. storočí však obchod začal klesať a obnovený bol až v roku 1872, kedy bola otvorená škola krajčírstva. Čipkovanie na ostrove stále pretrváva, no len málokto sa dnes venuje tradičnému spôsobu výroby, pretože je veľmi časovo náročný.
V Burane sa nachádza aj mnoho zaujímavých pamiatok a miest. Pri prechádzke ostrovom si všimnete „zlovestne“ naklonenú zvonicu kostola San Martino. Taktiež natrafíte aj na veľa altánkov či drevených terás, ktoré sú umiestnené tak, aby počas letných dní na ostrove vytvárali ochranu pred horúcim slnkom.
Miestna gastronómia je prepojená s rybolovom, preto tu môžete nájsť reštaurácie, ktoré ponúkajú rozličné špeciality z rýb a morských plodov. Okrem toho pochutnáte si tu aj na skvelých cestovinách a dezertoch.
Ak plánujete výlet do Benátok, určite popremýšľajte aj nad tým, že navštívite aj toto malebné mestečko s autenickou atmosférou. Určite neoľutujete!