Brusel (pre Francúzov Bruxelles a pre Flámov Brussel a pre Nemcov Brüssel) je hlavným menom Belgicka, centrum európskej byrokracie. Hovorí sa mu aj poetickejšie – francúzsky ostrov vo flámskom mori. Jeho názov je odvodený od staroflámskeho slova brucsella alebo broekzele, čo znamená dom v močiari, len tie by ste tam dnes hľadali len ťažko.
Čo by ste v Bruseli nemali prehliadnuť?
Grote Markt (Grande Place) je bez pochyby jedno z najkrajších námestí svete, tvrdil to už Victor Hugo a podľa mňa sa nemýlil. Priestor tu obklopuje 34 starých cechových budov (najkrajší je vraj Maison de Roi / Broodhuis), v ktorých sa snúbi elegancia a vážnosť zašlých čias. Najväčším z nich je radnica (Hotel de Ville) z 15. storočia s 96 metrov vysokou vežou, ktorej vrchol zdobí socha sv. Michala – patróna mesta. Aj napriek tomu, že je každý dom iný a spolu dávajú tomuto miestu neopakovateľné čaro. Kto vidí námestie prvý krát, zastane a chvíľu sa len díva, pôsobí neskutočne priam magicky, je v jednotlivých budovách je kus baroka, renesancie aj gotiky. Každý párny rok v auguste môžete obdivovať kvetinový koberec, na ktorý je najkrajší výhľad zvrchu radničnej veže. V roku 1998 sa námestie právom dostalo na Zoznam svetového dedičstva UNESCO.
Kto je najznámejší Bruselčan? Skúste hádať… Napoviem len, že to nie je ani herec, ani iná televízna celebrita, dokonca ani nie je členom Európskeho parlamentu. Má 55 cm a pokojne by mohol byť maskotom urológov. Je ním od roku 1916 bronzový cikajúci chlapček- Manneken Pis. Nachádza sa menej ako 250 metrov od Grande Place na rohu ulíc Rue de l´Etuve / Stoofstraat a Rue des Grands Carmes / Lievevrouwbroersstraat. Aby sa náhodou Manneken necítil osamelo alebo trápne, že je stále obnažený, postavili Bruselčania v roku 1987 cikajúce dievčatko Janneken Pis na koniec slepej uličky Impasse de la Fidélité / Getrouwheidsgang a v roku 1998 aj cikajúceho psíka Zinneke Pis na rohu ulíc Rue des Chartreux / Karuizersstraat a Rue du Vieux-Marché / Oude Graanmarkt. Ten je ako jediný sochou, Maneken a Janneken sú aj fontánou.
Ak sa odvediete na predposlednú zastávku žltej linky bruselského metra – na stanicu Heysel / Heisel, privíta vás tzv. bruselská „eifelovka“ – Atómium. Bolo postavené pri príležitosti svetovej výstavy Expo v roku 1958. Pôvodne malo pôvodne stáť len v čase trvania výstavy, ale bolo príliš populárne na to, aby ho len tak rozobrali. Je modelom atómu železa, dosahuje do výšky 102 metrov. Na plošine Heysel je neprehliadnuteľný. Tvorí ho deväť veľkých gúľ, ktoré sú pospájané chodbami. Konštrukcia je z ocele a plášť je hliníkový. V najvyššie umiestnenej guli je samoobslužná reštaurácia, ktorá ponúka výhľad na celé mesto.
Dá sa prejsť celá Európa za dve hodiny? V Bruseli nič nie je nemožné, najmä ak ide o park miniatúr Mini-Europe, ktorý sa nachádza neďaleko Atómia. Zmenšeniny sú vyrobené v pomere 1:25 z viac ako 80 miest Európskej únie. Slovensko zastupuje tak trošku netradične bratislavský modrý kostolík – kostol sv. Alžbety Uhorskej.
Čo treba ochutnať v Bruseli? Odpoveď je jednoznačná: pivko, čokoládu, wafle a hranolčeky.
Začnime pivom. Všetci Belgičania, nie len tí z Bruselu milujú pivo. Veľké množstvo sa ho nie len vyprodukuje, ale aj vypije. Takmer každé mesto ma aspoň jeden vlastný pivovar. Znalci piva V Bruseli určite neobídu Delirium Café s ponukou viac ako 2000 druhov, v Beer Mania sa zasa zameriavajú len na domácu produkciu, môžete si vybrať z viac ako 400 druhov. Za najoriginálnejšiu sa považuje pivnica Mort Subite, v preklade Rýchla smrť. Mestskou špecialitou je kyslé pivo – Gueuze. Chutí úplne inak ako sme zvyknutí, nezainteresovaní tvrdia, že chutí akoby už raz bolo vypité.
Brusel má aj svoje vlastné wafle, majú mesto aj v názve a odlišujú sa od tých, ktoré sú spojené s mestom Liége. Bruselské sú veľmi pravidelné, riedke kysnuté cesto sa rozprestiera rovnomerne, po celej ploche waflovača. Ja ich mám najradšej s čerstvými malinami a horkou čokoládou, za pozornosť stoja aj keď sú preliate medom alebo javorovým sirupom a posypané praženými orieškami.
Belgickej čokoláde dávajú jedinečnú chuť kakaové bôby z Konga. Štatistiky hovoria, že každý Bruselčan ročne skonzumuje 9,77 kilogramu čokolády. Značky ako Godiva, Leonidas alebo Nuehaus sú známe po celom svete. Po celom starom meste je množstvo malých obchodíkov ponúkajúcich čokoládu a pralinky od výmyslu sveta. Pri každej návšteve Bruselu som neobišla malú „chocolaterie“ na Rue des Eperonniers, ich plneným čokoládovým medvedíkom sa jednoducho nedá odolať.
Vôňa čokolády a waflí sa šíri celým mestom, nedá sa pred ňou skryť, rovnako ako nie je možné miestne dobroty neochutnávať.
V nenápadnom guľatom stánku na Place Jourdan, vo štvrti Eteerbeek je bistro Maison Antoine, funguje od roku 1948. New York Time vyhlásil miestne hranolčeky – pommes frites za najlepšie na svete. Podávajú ich v stočenom kornúte z papiera. Ak si ich chcete vychutnať ako praví Bruselčania, dajte si k nim sauce andalouse.
V Bruseli majú sídlo dve z najhlavnejších inštitúcií –Európska komisia a Rada Európskej únie. Jednotlivé európske inštitúcie sídlia v budovách ako Spaak, Spineli, Berlaymont, Charlemagne Building, Madou tower, Juste Lipse a Delors.
Vo väčšine turistických sprievodcov sa dočítate, že najkrajším bruselským kostolom je . Mne sa vždy akosi viac páčia Katedrála svätého Michala a svätej Guduly (Cathédrale Saints-Michel-et-Gudule / Sint-Goedelekathedraal). Nachádza sa neďaleko hlavnej vlakovej stanice, na mieste na pomedzí dolného a horného mesta. Nájdete ju ľahko jej vysoké gotické biele veže sa nedajú prehliadnuť. Stavali ju viac ako 200 rokov. Nachádzajú sa v ňom svetové unikáty – organ so 4 300 píšťalami a špeciálne mozaikové okná zo 16. storočia.
Nielen Miláno, ale aj Brusel má svoju známu obchodnú pasáž. Hovorí sa o nej ako o najstaršom obchodnom dome na svete. Otvorili ho v roku 1847 pod názvom Saint Hubert / Sint Hubertusgalerijen. Skladá sa z troch pasáží – Galerie du Roi (Kráľovská pasáž), Galerie de la Reine (Kráľovnina pasáž) a Galerie des Princes (Princova pasáž).
Ak máte Bruselu dosť a unavil Vás ruch veľkého mesta, skúste si oddýchnuť vo Waterloo, je vzdialené len 18 km. Jeho dominantou je umelý vrch, na ktorý vedie 226 schodov, ponúka výhľad na bojisko, na ktorom sa skončila vláda Napoleona Bonaparte.
Boli ste už v Bruseli? Ako sa Vám páčilo? Čo by ste doplnili?
Letenky do Bruselu zoženiete už od 40 Eur. Vyhľadajte si letenky do Bruselu.
Ubytovanie do Bruselu – rezervujte si svoj hotel na najväčšom portáli s ubytovaním s možnosťou bezplatného zrušenia rezervácie!