Je čas voskovať dosku, berieme vás (zatiaľ) na virtuálnu prehliadku tých najlepších indonézskych vĺn.
Príboj (angl. swell) prichádzajúci z juhu a juhozápadu Indického oceánu vytvára vlny rôznej náročnosti, za ktorými cestujú nielen svetové mená surfingu, ale aj začiatočníci skúšajúci chytiť svoje prvé vlny.
Okrem Bali, ktoré už tradične dominuje v obľúbenosti medzi surfermi, sa v Indonézii nachádzajú ďalšie miesta, kde si kvalitne zajazdíte.
Bali
Začneme práve turisticky najdostupnejším ostrovom, kde nájdete rôzne druhy vĺn pre začiatočníkov aj pokročilých surferov.
Začiatočníci smerujú na Kuta Beach, Legian, Seminyak, kde sú vlny pomalšie a menšie. Pieskové podložie je navyše lepšie, keďže pádom sa nevyhnete. 4 pláže v oblasti Canggu ponúkajú rôzne rýchle vlny, preto si tu dobre zajazdia stredne pokročilí surferi (najmä Berawa, Echo Beach a Pererenan), ako aj začiatočníci (Batu Bolong). Samozrejmosťou je množstvo požičovní surfov a inštruktori, ktorí vám radi pomôžu zviezsť na prvých vlnách.
Polostrov Bukit, ktorý tvorí najjužnejšiu časť Bali, je niekedy výzvou aj pre skúsených surferov. Začiatočníci by si mohli ublížiť, preto sa radšej na vlny pozerajte s chladeným pivkom v ruke. Vlny na plážach Padang-Padang, Uluwatu, Impossible, Bingin sú často dejiskom surferských súťaží.
Jáva
Najpopulárnejším miesto je tzv. G-Land alebo Grajagan vo východnej časti ostrova. Z Bali sa sem dá dostať loďou, ktorú si rezervujete v niektorej zo surferských škôl. Asi 2 kilometre dlhý pás má rôzne typy vĺn a často je možné užiť si najväčšiu slasť surferov barrely. Dávajte si pozor na skalnatý útes.
O niečo pokojneším miestom je Batu Karas, kde vlny nie sú tak rýchle, preto je vhodné pre začiatočníkov a stredne pokročilých surferov, ktorí ich surfujú hlavne na longboardoch.
Na západnej strane Jávy sú veľmi kvalitné vlny na ostrovoch Panaitan. Výhodou je menej surferov v porovnaní s Bali či Lombokom. Oplatí sa sem cestovať hlavne počas obdobia sucha od apríla do októbra.
Lombok
Východný sused Bali konkuruje vlnami na najzápadnejšom cípe Desert Point či ďalšími pozdĺž južným pobrežím ako Pantai Mawi alebo Pantai Mawun. Pre začiatočníkov sú ideálne vlny na Selong Belanak, kde si môžete trénovať rovnováhu na doske.
Sumba
Skvelé vlny a minimum turistov sú charakteristiky ostrova Sumba, ktorý leží východne od Lomboku. Je to jedno z magických miest, kde máte pocit, akoby sa zastavil čas. Infraštruktúra nie je veľmi rozvinutá, preto je cestovanie po ostrove dobrodružnejšie a veľa miest na surfovanie poznajú len lokálni. Nihiwatu na juhu ostrova má ľavoruké vlny, ktoré niekedy dosahujú šialených 12 – 15 ft a tvoria krásne barelly. Ak je príboj pokojnejší, vlny majú 2 – 3 ft., sú pomalšie a dobré aj pre začiatočníkov.
Ako to na Nihiwatu vyzerá, keď sú vlny malé, si pozrite v tomto krátkom videu:
Sumatra
Legendárne vlny takmer každý deň v roku oprávňujú volať ostrovy Mentawai západne od Sumatry surferským rajom. Mentawai tvoria 4 ostrovy, dostať sa sem dá loďou z mesta Padang. Populárne miesta sú napríklad E’bay, Beng-beng, Pitstop. Okrem niekoľkých surferských rezortov sú ostrovy veľmi tradičné, preto sa pripravte na dobrodružnejší spôsob prepravy.
Severný sused Mentawai sú ostrovy Nias, ktoré sa kvalitou vĺn vyrovnajú aj hawaiskému Maui. Tsunami v roku 2004 vlny ešte vylepšilo a stali sa oveľa rýchlejšími. Veľká výhoda ostrovov Nias a Mentawai v porovnaní s inými miestami v Indonézii sú kvalitné vlny počas celého roka, preto ak sem budete merať cestu, rozhodne neostanete sklamaní.
Autor: Michaela Struhárová