Bahamy: karibská rozprávka plná prekvapení!

žraloky pri Great Exuma, Bahamy
Karibský rozprávkový pokoj na Bahamách vo vodách pri Great Exuma Island. Foto: Jared Rice, Unsplash

Bahamy tvorí viac ako 700 ostrovov a 2 000 maličkých ostrovčekov alebo malinkých kúskov súše nad hladinou mora. Najväčšími ostrovmi sú Grand Bahama, Eleuthera, Cat Island a New Providence, na ktorom je hlavné mesto Nassau. Ideálna sezóna je na Bahamách od polovice decembra do apríla / mája. Bahamy, pláž

Piesok jemný a biely ako múka, voda priezračná a vstup do mora bez strmých zrázov. Vitajte na Bahamách. Foto: Gregory Culmer, Unsplash

Ako sa cestuje na Bahamy

Na Bahamy sa dá dostať z Miami – ako z prestupného mesta vášho letu, alebo si urobíte z dovolenky na Miami aj výlet na pár dní do plážového raja. Pozrite si ponuku akciových leteniek do Miami.

Na Bahamách je niekoľko letísk a prístavov, z Miami sa teda môžete vybrať letecky alebo trajektom. Obe možnosti vás výjdu približne na 200 € a ciac na osobu za spiatočnú letenku alebo trajekt. Na Bahamách sa budete medzi ostrovmi presúvať rýchlostným člnom alebo hydroplánom. Možnosti, ako sa tam dá dostať, závisia od toho, ktorý z množstva ostrovov si vyberiete. Alebo sa môžete vybrať na plavbu výletnými loďami, s ktorými navštívite viacero ostrovov na Bahamách – niektoré spoločnosti majú aj vlastné ostrovy s rezortmi, kde môžete pár dní zostať.

Tip: ak si spojíte dovolenku na Bahamách s poznávaním Miami, tu sú tipy na 12 miest, ktoré treba v okolí Miami vidieť.

Bahamy, Nassau, prístav
Prístav v hlavnom meste Bahám Nassau. Foto: Fernando Jorge, Unsplash

Bahamy a svet pod hladinou

Aktivity a zážitky tu nájdu prívrženci rozmanitých vodných športov a vyznávači rôznych spôsobov pozorovania koralových útesov. Sú tu nádherné miesta na objavovanie podmorského sveta. Možnosti, ako ho spoznávať, si vyberajte podľa vašich zdatností. Okrem šnorchlovania si môžete vyskúšať aj nasledujúce aktivity.

Potápanie

Ak máte za sebou kurz potápania, na Bahamách nájdete super miesta na potápanie pre začiatočníkov aj pokročilých. Sú tu vraky starých potopených lodí, alebo sú tu inštalované rôzne podmorské atrakcie na spestrenie potápania. Okrem húfov farebných rybiek môžete stretnúť napríklad morské korytnačky alebo raje. Ak máte radi adrenalínové zážitky, môžete ísť kŕmiť žralokov.

potápanie na Bahamách
Potápanie na Bahamách so žralokmi. Foto: Neverzola, Pixabay

Snuba

Skombinujte „snorkel“ a „scuba“ a máte snuba. Ide doslova o niečo medzi tým. Pri potápaní máte na sebe masku, no kyslíkový prístroj nemáte pri sebe, ale kyslík je vám privádzaný hadicou, ktorá je pripojená na nádrž na hladine. Hore vás istí operátor alebo inštruktor.

Sub mini submarine

Pri tejto verzii sa presúvate pod hladinou na samostatnej mini ponorke, ktorú si sami ovládate. Nepotrebujete žiadne skúsenosti, je pri vás inštruktor a ponorka je pripojená ku kyslíkovému zariadeniu.

Glass bottom boat ride

Ak netúžite po ponore, ale chcete vidieť podmorský svet, využiť môžete jazdu na lodi s preskleným dnom.

Spoznávanie tvorov a rastlín v aquaparkoch a parkoch

Stretnutie s delfínmi a uškatcami

Ak vás už neláka pobyt v šírom mori, Bahamy ponúkajú aj možnosti zaplávať si so skrotenými delfínmi a uškatcami v rôznych akváriách a parkoch, napríklad Blue Lagoon Island.

Stretnutie s papagájmi a plameniakmi

V správnom karibskom príbehu má pirát na pleci papagája a na brehu opusteného ostrova stojí plameniak. V Ardastra Gardens Zoo & Conservation Centre ich uvidíte určite a papagáje môžete aj sami nakŕmiť.

Bahamy, Atlantis
Atlantis rezort na Bahamách s vodným parkom Aquaventure Water Park. 20 rôznych vodných oblastí, 11 bazénov, tobogány a pláže. Foto: Leonardo Rossatti, Pexels

Bahamské ostrovy a pláže

Ostrovov je tu veľmi veľa a nájdete tu všetko od ultra moderných a luxusných rezortov až po pobrežia nedotknutých ostrovov. Nasledujúce miesta patria medzi bahamské naj – najkurióznejšie, najkrajšie, najfarebnejšie, najrušnejšie, alebo najpokojnejšie.

Pig Beach s netradičnými plavcami

Na ostrove Big Major Cay, v časti Bahám nazývanej Exuma, nájdete netradičnú pláž s prasiatkami. Nevie sa presne, ako sa sem dostali a o ich pôvode kolujú legendy. Vraj si ich tu odložili piráti, ktorí sa pre ne zabudli vrátiť, alebo tu našli záchranu zo stroskotanej lode. Prasiatka sú zvyknuté na ľudí a keď počujú blížiacu sa loď, hodia sa do vody a tešia sa na dobroty, ktoré od turistov dostanú. A vy si s nimi môžete zaplávať.

Bahamy, Pig beach
Prasiatka na Bahamách si s vami rady zaplávajú, očakávajú však aj dobrotu. Foto: Pexels

Leaf Cay s tradičnými obyvateľmi

Na tomto ostrove, ako aj na ďalších dvoch Allen’s Cay a Southern Allen’s Cay na Exuma ostrovoch, žijú bahamské leguány. Leaf Cay je okrem toho zaujímavý aj tým, že je to súkromný ostrov, ktorý kedysi vlastnil Nicolas Cage. Leguány sú prekvapivo prítulné, dajú sa nakŕmiť a chutí im bobuľové ovocie. Nečakajte malé jašteričky ale malých drakov, ktorí môžu vážiť aj 10 kilogramov.

leguány na Bahamách
Leguánov na Bahamách na Iguana Beach vo svojom prirodzenom prostredí môžete pohladkať alebo nakŕmiť. Foto: Jakob Owens, Unsplash

Cabbage Beach na skok od hlavného mesta

Pláž je na ostrovčeku Paradise Island spojenom s ostrovom New Providence, na ktorom je hlavné mesto Bahám Nassau. Je ukážkou veľkej, krásnej a rušnej bahamskej pláže. Z veľkej časti je súčasťou súkromných hotelových rezortov, no nájdete tu aj verejnú pláž. Ponúkajú tu veľa atrakcií, rýchlostných člnov, nafukovacích člnov, skútrov a mnoho iného.

Cabbage beach na Bahamách
Paradise Island s krásnou plážou Cabbage beach. V pozadí je známy rezort Atlantis.

Snorkel Beach v národnom parku

Zaujímavé miesto na šnorchlovanie nájdete napríklad v národnom parku Clifton Heritage National Park. Tu sa môžete dozvedieť o lokálnej histórii v expozícii na súši, no zistiť viac môžete aj o svete pod hladinou. Nachádza sa tu najväčšia podmorská socha na svete Ocean Atlas. Je vyrobená z betónu s neutrálnym pH a pórovitým povrchom a postupne “ožije” ako náhradný domov rôznych živočíchov typických pre koralové útesy.

Jej autorom je Jason deCaires Taylor, ktorý inštaluje podmorské sochy vo viacerých lokalitách sveta. Národných parkov je na Bahamách niekoľko, napríklad v Lucayan National Park je najdlhší jaskynný systém pod vodou na svete a niektoré jaskyne sú sprístupnené aj pre verejnosť.

šnorchlovanie na Bahamách
Šnorchlovanie v Clifton Heritage National Park. Foto: Jakob Owens, Unsplash

True Blue Beach v panenskej divočine

Na Acklins & Crooked Island si užijete pokojný relax. Táto lokalita je známa tým, že vyzerá rovnako, ako keď ju pred viac ako 500 rokmi objavil Krištof Kolumbus. Ako bonus sa vám môže stať, že pláž budete zdieľať s kŕdľom plameniakov. Áno, to sa vám môže stať aj na pláži v Chorvátsku, tu však hovoríme o reálnych plameniakoch, nie o nafukovacích. Plameniaky sa tu niekedy zastavia na svojich potulkách z neďalekého ostrova, kde žije ich veľká kolónia.

Exuma, Bahamy, pohľad z vesmíru
Pohľad na Exuma ostrovy na Bahamách z vesmíru. Foto: Skeeze, Pixabay

Pink Sands Beach na Harbour Island

Na tomto ostrove nájdete jedinečnú pláž ružovej farby, ktorá je výsledkom premiešania kúskov pozostatkov červených lastúr s bielym pieskom.

Bahamy, pláž s ružovým pieskom na Pink Sands Beach
Na Bahamách nájdete aj pláž s ružovým pieskom. Photo: Mo, Unsplash

Ďalšími krásnymi a známymi plážami sú Treasure Cay Beach na ostrove Abacos, Gold Rock Beach na ostrove Grand Bahama alebo Cape Santa Maria Beach na Long Islande.

Spomenuli sme už niekoľko bahamských naj, no musíme pridať ešte jedno!

Dean's Blue Hole

Najhlbšia modrá diera so slanou vodou na svete sa nachádza pri ostrove Long Island. Na povrchu má priemer 25 až 35 metrov a dosahuje hĺbku 202 metrov. Voda je taká priezračná, že viditeľnosť je tu 30 metrov.

Modrá diera je vlastne podmorská jaskyňa a táto na Bahamách je považovaná za jedno z najkrajších miest na potápanie alebo šnorchlovanie. Je tiež obľúbená medzi freedivermi. Nie sú tu totiž žiadne vlny a vody sú pokojné.

O ďalšej modrej diere s priemerom 300 metrov, ktorá je v Belize, si môžete prečítať v tomto článku.

Hlavné mesto Nassau

Ak sa rozhodnete spoznať hlavné mesto Nassau, môžete pokračovať v labužníckom dovolenkovom duchu a vydať sa na exkurziu do:

  • Výrobne čokolády Graycliff Chocolatier, kde si môžete pripraviť vlastné bonbóny a ochutnať všakovaké druhy čokolády.
  • Výrobne cigár Graycliff Cigar Company, kde si môžete ušúľať vlastnú cigaru.
  • Výrobne tradičného bahamského rumu John Watling's Distillery.

Alebo môžete objavovať zákutia mesta s budovami v koloniálnom štýle a viacero múzeí a galérií.

Bahamy, Nassau, Parlamentné námestie
Parlamentné námestie v Nassau. Vládne budovy postavili v roku 1815 a reprezentujú koloniálny štýl architektúry na Bahamách. V strede námestia je socha kráľovnej Viktórie. Foto: Marc Fanelli-Isla, Unsplash

[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]
[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]
[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]
[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]
[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.7 / 5. Počítadlo: 13

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?