Island – mnohokrát nazývaný aj ako krajina ohňa a ľadu láka čoraz viac turistov zo všetkých končín sveta. Ako sa už z tejto charakteristiky môžeme domnievať, ponúka veľa kontrastov či zaujímavých nevšedností. Prinášame vám niekoľko zaujímavých faktov o tomto ostrovnom štáte, o ktorých ste (pravdepodobne) netušili.
- Akciové letenky na Island nájdete TU.
- Zaujíma vás, koľko stojí dovolenka na Islande? Odpoveď nájdete v našom článku.
1. Nevysloviteľné mená
Určite ste sa už niekde na internete stretli s islandským priezviskom, ktoré ste ani len nedokázali prečítať. Islandský jazyk je kapitolou samou o sebe, no vedeli ste, ako vznikajú tieto mená? Na Islande totiž neexistujú priezviská a mená sa tvoria tradičným systémom skladania. Princíp je jednoduchý – priezvisko vytvoria pomocou otcovho alebo matkinho mena s pridaním koncovky „dóttir“ pre dcéru a „son“ pre syna. Ženy preto po svadbe nepreberajú priezvisko svojho manžela tak, ako je to zvykom u nás. Ako príklad môžeme uviesť meno súčasnej premiérky (Katrín Jakobsdóttir) alebo prezidenta (Guðni Thorlacius Jóhannesson).
Prečítajte si tiež: Najkrajšie vodopády Islandu, ktoré musíte vidieť
2. Chlpatí obyvatelia
Vedeli ste, že na Islande žije viac oviec ako ľudí? Obyvateľov Islandu je 364 260 a oviec zas niečo menej než 500-tisíc. A keďže je dovoz oviec na Island zakázaný, tento druh oviec má veľmi čistý pôvod. Okrem toho sú ovce permanentne vystavené subarktickej klíme, čo vo výsledku zabezpečuje fakt, že produkujú vlnu dvoch typov – jemnú, ktorá sa nachádza pri pokožke a hrubšiu vodoodolnú na konci. Ak zmiešate tieto dve vlákna, vznikne vám z toho unikátny prírodný materiál – presne ten, z ktorého sa vyrábajú tradičné islandské pletené svetre. Tie síce stoja zhruba 300 eur, no pre Islanďanov je to investícia na celý život, ktorá ich zaručene ochráni pred krutou zimou.
3. Termálne bazény
Island je typický vysokou sopečnou činnosťou. Zatiaľ čo v iných krajinách by sa neodvážili žiť v centre ohnivého prstenca sopiek, obyvatelia Islandu využívajú sopky vo svoj prospech. Zhruba 85 percent energie na Islande pochádza z obnoviteľných zdrojov, pričom takmer polovica z nich má geotermálny pôvod. Najviac zo všetkého je geotermálna energia využívaná na ohrev bazénov. Len ťažko by ste na Islande hľadali miesto, kde by nebol verejný bazén, pričom teplota väčšiny z nich je udržiavaná práve s využitím vulkanického tepla.
Osobitnou kapitolou sú prírodné teplé bazény, ktorých tiež nájdete na Islande viac než dosť. Za zmienku stojí úžasné miesto Seljavallalaug, ktoré pri svojej ceste Islandom musíte navštíviť!
4. Banánová plantáž
Toto ovocie by ste zrejme na Islande nečakali, ale je to tak – obyvatelia tohto čarovného ostrova si pestujú svoje vlastné banány! Opäť za to vďačia geotermálnej energii, ktorá ohrieva skleníky a zabezpečuje vhodnú klímu pre množstvo ovocia a zeleniny ako napríklad paradajky či jahody. Islanďania začali s pestovaním banánov experimentovať už v roku 1941 a počas druhej svetovej vojny, kedy bol dovoz drahý, si ich dokonca pestovali v dostatočnom množstve pre domácu spotrebu. Dnes je samozrejme dovoz lacnejší, no niekoľko skleníkov s touto tropickou plodinou tam vždy nájdete.
5. Milovníci zmrzliny
Zmrzlina má v srdci Islanďanov osobitné miesto (hneď vedľa hot-dogov a jahňacieho mäsa). Či je vonku plus 10 stupňov alebo mínus 10, typický obyvateľ Islandu len veľmi ťažko odolá točenej zmrzline zo stroja. Špecialitou sú však stánky, kde na vás okrem zmrzliny čaká množstvo posýpok, poliev či topingov. Okrem rôznych sladkostí si tak napríklad môžete dať na vanilkovú zmrzlinu aj cukríky či polevu zo sladkého drievka/lekorice.
6. Alkohol zo zemiakov
Obyvatelia Islandu sú známi ich láskou k podivnej kuchyni (miestnou špecialitou je napríklad „rotten shark“), a to sa vzťahuje na viac než len samotné jedlo. Okrem toho, že spotreba Coca-Coly na jedného obyvateľa je na Islande najvyššia na svete, sú známi aj svojím typickým nápojom zvaným Brennivin. Ide o nie veľmi chutný alkoholický nápoj, ktorý je destilovaný zo zemiakov a prímesou je aj rasca. Zvyčajne ho konzumujú spolu s typickým žraločím jedlom. Mnoho Islanďanov pije Brennivin len v prípade, že sa snažia zapôsobiť na návštevníkov, ktorí zavítali do ich krajiny.
7. Hádzaná ako národný šport
Možno vás to prekvapí, no na Islande je za národný šport považovaná hádzaná. Pri rozhovore prezidenta Islandu s médiami po poslednom olympijskom víťazstve dôrazne vysvetlil, ako dôležitý je tento šport pre ich krajinu. Každý obyvateľ pozná mená hráčov národného tímu a každý celkový úspech islandských hádzanárov je považovaný za veľmi dôležitý.
Islanďania však okrem toho milujú aj futbal, wrestling či vzpieranie a šport všeobecne im pomáha prečkať dlhé zimné večery a udržať sa v mentálnej pohode. Na Islande totiž v zime svieti slnko len tri hodiny, čo zvyšuje výskyt depresií v krajine.
8. Veria v elfov
Ankety, ktoré boli realizované nedávno v priebehu času ukázali, že väčšina Islanďanov verí v týchto škriatkov. Elfovia vraj zvyčajne žijú v skalných oblastiach a spôsobujú problémy, ak sa niekto pokúsi narušiť ich domov. V niektorých prípadoch sa dokonca objavili poruchy buldozérov, ktoré sa snažili pracovať na údajnom „elfskom území“. Islandská popová hviezda Björk sa dokonca vyjadrila, že niektoré nahrávacie spoločnosti dávajú pri podpisovaní kontraktov prednosť umelcom, ktorí pripúšťajú existenciu elfov. Či vám to príde absurdné alebo nie, pri návšteve Islandu razom pochopíte, že táto krajina je naozaj magická a čarovná.
9. Polnočný golf
V mesiacoch jún a júl sa Island môže pýšiť vzácnym 24-hodinovým slnečným svetlom. Aj keď vám možno napadne pestrá škála činností, ktoré by sa počas týchto 24 hodín dali robiť, Islanďania na tento deň nazerajú ako na skvelý čas na golf. Aj keď počasie môže byť chladné či v niektorých prípadoch aj daždivé, to neodrádza oduševnených golfistov, ktorí tento fakt s radosťou prehliadajú.
Niektorí z nich popisujú hranie golfu počas polnočného slnka ako absurdné a vznešené zároveň. Golfisti sa okrem toho, že im stromy zhoršujú viditeľnosť na typickom islandskom golfovom ihrisku, musia vysporiadať ešte s dvoma unikátnymi problémami. S lávovými riečiskami a so zúrivosťou nahnevaných vtákov, ktorých hniezda boli narušené.
10. Neformálny a otvorený národ
Islanďania sú skutočne svojský národ, o tom asi po prečítaní predchádzajúcich riadkov nemáte pochýb. Okrem toho sú však aj veľmi neformálni a hovorí sa, že ak od Islanďana niečo chcete, nepíšte mu email – formálnu odpoveď dostanete len sotva. Avšak Facebook a sociálne siete, to je niečo iné. Tam ich zastihnete vždy. Medzi sebou sa tiež nazývajú len krstnými menami, nikdy nie priezviskom.
Okrem toho je ich kultúra veľmi otvorená a vo všeobecnosti sa považujú a tvrdých bojovníkov za práva LGBTI a rovnosť a práva ľudí vo všeobecnosti. Počas utečeneckej krízy v roku 2015 ako jedna z prvých krajín Európy ponúkla utečencom zo Sýrie prichýlenie. Islanďania sa tiež radi postavia za svoje práva a neznesú korupciu a nespravodlivosť. Už pri menšom pochybení ľudia vyjdú do ulíc Reykjavíku a protestujú – po ekonomickej katastrofe, ktorá ich postretla v období 2008-2011, skončilo dokonca mnoho politikov za mrežami.