Cestovanie na Bali (najznámejší indonézsky ostrov) je v poslednom období „v kurze“ a ostrov sa stáva cieľom návštevníkov z celého sveta. Tento boom je čiastočne spôsobený aj filmom s názvom „Jedz, modli sa a miluj“ s Juliou Roberts, ktorý sa odohrával aj tu.
Ročne prídu na Bali tisícky turistov, ktorí čakajú nádhernú, až priam rajskú krajinu. Nič však nie je ružové a aj na cestu na Bali by sa mal každý návštevník dôkladne pripraviť. Všetky potrebné informácie, ktoré by ste mali vedieť pred cestou na Bali, nájdete preto v tomto článku.
- Akciové letenky na Bali nájdete TU.
Víza na vstup do krajiny
Od júna 2015 si už ako slovenskí turista v Indonézii (a teda ja na Bali) nemusíte kupovať vstupné víza. Povolenie na pobyt, ktorý nepresiahne 30 dní, dostanete rovno po prílete na letisku. Tieto víza si však neviete predĺžiť. Čo však budete potrebovať je pas platný min. 6 mesiacov po návrate z Bali, najmenej dve voľné stránky v pase a spiatočnú letenku.
Ak máte v pláne ostať na tomto bohémskom ostrove dlhšie, požiadajte vopred o víza na 60 dní. Urobte tak na indonézskej ambasáde v Bratislave a nezabudnite si so sebou priniesť vyplnený formulár, pasovú fotografiu a kópiu spiatočnej letenky. Tento typ víz stojí 55 eur a čaká sa naň asi jeden deň.
Indonézske rupie a zjednávanie cien
Na Bali sa platí indonézskymi rupiami a za jedno euro dostanete približne 18-tisíc rupií. Ceny za bežnú minerálku alebo občerstvenie preto vyzerajú veľmi komicky a môže sa stať, že si nejakú tu nulu pomýlite. Vopred sa preto uistite, akou bankovkou idete platiť a tiež si skontrolujte výdavok.
Tak, ako vo väčšine ázijských krajín, aj na Bali je zjednávanie cien úplne bežné a na dennom poriadku. Ceny sa nezjednávajú len v niektorých obchodoch a reštauráciách, kde je uvedená cenovka. V prípade, že cenovku nevidíte, môžete cenu zjednať aj na polovicu – netreba sa báť a treba mať na pamäti, že miestni často rátajú s tým, že bude cena zjednaná a preto ju nastavia vyššiu. Dôležité je zjednávať ceny najmä u taxikárov, ktorí sa neboja povedať nehorázne sumy a čakať na vašu zhrozenú reakciu.
Dokonalá príroda a dažďové pralesy
Jedným z hlavných dôvodov, prečo na Bali prichádza ročne mnoho turistov, je nádherná balijská príroda. Ostrov Bali sa nachádza tesne pod rovníkom, vďaka čomu má po celý rok ideálne teploty a vlhkosť vzduchu pre vznik dažďových pralesov a rast rôznych paliem. Bali je zelený ostrov, ktorý na návštevníka pôsobí neuveriteľne upokojujúco.
Nielen flóra, ale aj fauna na Bali prekypuje svojou rôznorodosťou a druhovou rozmanitosťou. Nájdeme tu rôzne zvieratá, spomedzi ktoré nemožno nespomenúť makaky – dlhochvosté opice, ktoré žijú v juhovýchodnej Ázii. Makaky tu žijú vo voľnej prírode a ak ich chcete vidieť, navštívte tzv. Monkey Forest (opičí prales) v meste Ubud. Dôležité je nemať v ruksaku žiadne jedlo a nič, čo by vám mohli vziať.
Nedostatočná infraštruktúra
Ako iste viete, Indonézia je rozvíjajúca sa krajina a jednou z charakteristických vlastností takýchto krajín je aj nedostatočná infraštruktúra. Špeciálne na Bali, kde ročne prúdi množstvo turistov a miestne cesty na to nie sú prispôsobené. Pripravte sa preto na nekonečné zápchy.
Doprava na Bali môže byť mierne náročná, pretože sa informácie o pravidelných linkách medzi jednotlivými mestami hľadajú veľmi ťažko. Ak nešoférujete, využívajte preto radšej taxíky alebo aplikáciu Go-Jek, prostredníctvom ktorej si viete privolať napríklad aj šoféra na motorke.
Skúter alebo nie?
Hlavným spôsobom dopravy na Bali je však motorka, resp. skúter. Na to, aby ste si však na tejto dopravný prostriedok sadli, budete potrebovať skúsenosti. Nikto sa vás na nich samozrejme nebude pýtať, no je to pre vaše vlastné dobro. Na Bali sa totiž jazdí na opačnej strane, miestni ako keby nepoznali žiadne dopravné nariadenia a navyše sa veľmi často ocitnete v zápche s množstvom motoriek len niekoľko centimetrov od vás.
Na druhej strane, so skútrom sa dostanete všade, budete môcť pohodlne preskúmať celý ostrov a ako bonus vás to bude stáť len zopár eur na deň (pri dlhšom pobyte to môžu byť aj tri eurá za deň, aj v tomto prípade však vždy zjednávajte!).
Samotné Bali je však aj napriek stresujúcej premávke rozmanitým a krásnym ostrovom, ktorý stojí za návštevu. Predsa len, pred 20 rokmi išlo o takmer neznámy ostrov a za tú dobu si prešiel výraznou zmenou. Nečakajte preto, že tam bude všetko fungovať ako hodinky, ale namiesto tohto sa snažte prispôsobiť tejto ázijskej kultúre a rešpektujte ju.