Jazero Titicaca: objavujte čaro prírody a nových kultúr

Pohľad na 2 ženy pri práci na pobreži, výklenku jazera obkolpené skalnatými útesmi. Fotka má nádych farby zelenkastej, zráža sa so slnkom.
Breh jazera Titicaca (unsplash, Amy Rollo)

Jazero Titicaca je po jazere Maracaibo druhým najväčším jazerom v Južnej Amerike, no najvyššie položeným splavným jazerom sveta. Titicaca zaberá plochu až 8 300 km2, ktorá sa tiahne na pohraničí štátov Bolívie a Peru. Podľa andskej viery má jazero Titicaca ďalší dôležitý význam. Je to miesto odkiaľ bol stvorený svet, najvyšší boh Inkov, Viracocha, vystúpil z jazera, vytvoril Slnko, hviezdy a prvých ľudí. V jazere Titicaca si veľmi nezaplávate. Teploty povrchovej vody kolíšu len okolo 14 stupňov Celzia. Návšteva tejto časti Ameriky ponúka očarujúce výhľady na andské pohorie, splav jazerom a náhľad do neobyčajného života domorodých obyvateľov žijúcich podľa svojich dlhovekých tradícii.

Kedy je najlepšie vycestovať?

Vysoká nadmorská výška, až 3 810 m.n.m., spôsobuje chladné počasie takmer  počas celého roka. Tzv. suché obdobie prebýva v mesiacoch apríl až november, vlhké obdobie v decembri až marci. U nás letné mesiace jún až august predstavujú najchladnejšie dni v pobrežnom mestečku Puno, kedy teploty môžu klesnúť až na – 7,5 stupňov Celzia.  Zrážky sú tu minimálne, zriedkavo prší či sneží. Najvhodnejším obdobím na vycestovanie je mesiac apríl a máj, kedy sa teploty pohybujú v rozmedzí -3,8 až 16,8 stupňov Celzia. Dni sú slnečné a krajina nie je preplnená turistami. Sezóna však tradične vrcholí v letných mesiacoch jún až august. 

Pohľad na hornato trávnatú krajinu. Kopček so suchou trávou, cestičkou lemovanú dreveným labilným drevom ako oplotenie. Zvyšky hradieb, kamenia.
Pohrebisko Sillustani (freepik)

Akým jazykom sa dohovorím? Postačí mi kreditná karta?

Akým jazykom sa dohovoríte a akou menou budete platiť, záleží aj od toho, na ktorej strane jazera Titicaca ste. Medzi odporúčané a turistami aj preferované miesto, odkiaľ začať vaše potulky je mesto Puno na peruánskej strane jazera či Copacabana v Bolívii. Dohovoríte sa tu najmä španielsky. Počuť budete predovšetkým domáce jazyky ako Aymara či Quechua. Ak sa rozhodnete ostať na peruánskej strane, zameňte si peniaze do meny Nový sol, pokiaľ v Bolívii, tak na Bolívijské boliviano. Kreditné karty sú málokde akceptovateľným spôsobom platby.

Pohľad na krásnu katedrálu v strede mesta pri západe slnka. Pod ňou prechádzajú ľudia.
Mesto Arequipa (Depositphotos)

Čo vidieť v okolí jazera Titicaca?

Pokiaľ začneme na peruánskej pevnine, za kultúrnym dedičstvom sa vydajte na pohrebisko Sillustani. Tento cintorín pochádzajúci spred doby Inkov, zachytáva tradície aymarskej kultúry. Nachádzajú sa tu chullpas, hrobky vežovitého tvaru. Pohrebisko Sillustani nájdete 34 km severne od Puno, na brehu jazera Umayo. Vo výške 3825 m.n.m. sídli mesto Juliaca, známe ako sesterské mesto spomínaného Puna. Nájdete tu letovisko Inca Manco Cápac a netradičnú architektúru.

POhľad na očarujúci divokú prírodu Colca kaňonu v Peru. Živá zelená farba lemu vysoké skalnaté útesy, popri ktorých preteká rieka.
Pohľad na Colca Canyon (Depositphotos)

Už o niečo vzdialenejšie je „biele mesto“ Arequipa, patriace do zoznamu UNESCO. Tiež známe prekrásným námestím Plaza de Armes s Cathedral Museum, trhoviskom San Camillé či s uličkou klobúkov, ktoré sa stali symbolom Arequipy. Takmer 300 km vzdialený Colca Canyon patrí k najhlbším kaňonom sveta. Jeho hĺbka je 1 000 – 2 000 metrov, čo je dvakrát viac, ako má populárny Grand Canyon. Nezabudnuteľný zážitok vám prinesú originálne prírodné skvosty a dychberúce pohľady na nedotknutú prírodu.

Plavby jazerom Titicaca

Uros Islands

Uros Islands sú unikátne ostrovčeky vybudované na jazere Titicaca. Uručania ako možno oslovovať obyvateľov týchto neprirodzených ostrovov, si zachovávajú svoj neobyčajný štýl života stovky rokov. Plávajúce ostrovy si sami začali zhotovovať ako reakciu na prichádzajúce skupiny, ktorých cieľom bolo získať nové územia. Ich pôvodný jazyk sa vytratil približne pred 500 rokmi, v dôsledku nového obchodu s kmeňom Aymara a následným zmiešaním ich obyvateľstva.

Pohľad na loďku postavenú z tŕstia, slamy vedenú ženou a mužom v klobúku, ako smerujú k ostrovom vybudovaných na jezere Titicaca zo slamy.
Uros Island (freepik)

Ostrovy si vytvárajú pomocou vlastnej techniky využívajúcej tŕstie, veľmi dostupnú rastlinu v okolí jazera Titicaca. Počas vlhkého obdobia pridávajú vrstvy tŕstia raz týždenne, počas suchého obdobia raz mesačne. Takto si môžu ostrov zachovať až 30 rokov. Najjednoduchší spôsob ako navštíviť obyvateľov ostrovčekov Uros,  spoznať ich spôsob života a tradície, sa črtá z mesta Puno. Každý deň, v ranných hodinách medzi 7. a 8., odchádzajú z punského móla loďky so sprievodcom priamo k trsteným ostrovom. Cesta trvá približne 20 minút. Na ostrovoch žije okolo 1200 ľudí. Živia sa najmä rybolovom a v súčasnosti vzrastajúcim turizmom.

Taquile Island

Taquile Island je ostrov so 7 km2  a takmer s dvojtisícovým obyvateľstvom. Vyznačuje sa bohatou tradíciou svojho ošatenstva. Zvyk ručne zhotovovaného oblečenia tu dodnes  zachovávajú muži i ženy. Spozorujete tu kamenné oblúky, kaskádový sklon povrchu či pamiatky ako Pachamama.

Pohľad z jazera Titicaca na ostrov Taquile Island, vrchnatý povrch, kopec zakrytý bledou polovyschnutou trávou, sem tam stromový porast, malé domčeky
Pohľad na Taquile Island (Depositphotos)

Amantani Island

Pár kilometrov od Taquile Island je ďalší ostrov Amantani. V dôsledku odľahlejšej polohy nie je tak frekventovaný, zato nepopierateľne nádherný a predovšetkým pokojný. Žiadne cesty, žiadne autá či dokonca žiadne psy. Obyvatelia, ktorých je tu okolo 4 000 sa venujú chovu dobytka, obilnín a strukovín. Na tomto ostrove sa zvykne prenocovať. Turisti sú prichýlený k domácim rodinám, ktoré im poskytnú typické jedlo a niekedy prichystajú i večernú veselicu. 

Suasi Island

Štvorhodinová plavba od mesta Puno vedie k jedinému súkromnému ostrovu v peruánskej časti jazera Titicaca. V miestnom hoteli vám zabezpečia bezstarostnú o oddychovú dovolenku v úžasnom prostredí ostrova Suasi.

5 dievčat ažien na jednom ostrove z jazera Titica, majú oblečené tradičné oblečenie v pestrých farbách. Modré, lososové a ružové sukne, klobúky na hlave, zaplatené vrkoče a červené vesty, v pozadí sa črtá slamený posed.
Milé domáce vítajú turistov (unsplash, Persnickety Prints)

Isla del Sol

Na južnej strane jazera, patriacej už k štátu Bolívia, leží ostrov Isla del Sol. Podľa legendy Inkov predstavuje toto miesto rodisko sveta. Dostanete sa sem loďou z mesta Copacabana. Môžete sem prísť na časť dňa, spraviť si celodenný výlet alebo tu ostať tak dlho, ako budete chcieť.  Raritou ostrova je, že tu nenájdete žiadne autá. Premiestňovať sa možno len pešo, prípadne si prenajať ako výpomoc pri preprave somára. Preskúmajte ostrov od severu po juh. Trojhodinovú turistiku môžete začať v severnom Challapampa, cestou si užijete očarujúce výhľady, panenskú prírodu a možno natrafíte na vždy príjemných domácich. Cieľovým miestom je mestečko Yumani s útulnými farebnými domami.

Pohľad na ostrov jazera Titicaca, Isla del Sol. Vyvýšenina, na ktorej je pár domov, miestami stromový porast
Isla del Sol v bolívijskej časti Titicaca (Depositphotos)

Na ostrove rovnako natrafíte zaujímavé pamiatky. V spomínanom mestečku Challapampa sídli neveľké múzeum, The Gold Museum. Vystavené sú tu poklady z civilizácie Inkov, keramika, kovové predmety nájdené v oblasti známej ako Marka Pampa, uloženej 8 metrov pod vodou. Pozostáva z kamenného chrámu, kľukatého chodníka a zvyškov stien. Známe schody Inkov, The Inca Steps, začínajú na južnom pobreží. Po zdolaní 200 schodov sa ocitnete pri prírodnej studničke, pozostavajúcej z troch prúdov, ktorú Inkovi nazvali fontánou, zdrojom mladosti. Z Paláca Inkov, Palacio del Inco, dodnes môžete vidieť pozostatky bludiska vytvoreného z kamenných stien, pravouhlé miestnosti či obrysy prezrádzajúce možnosť, že palác mal viac ako jedno poschodie.

Kamenné schodište na ostrove Isla del Sol. Je lemované kvetmi a stramovým porastom, po stranách sú 2 sochy akoby bojovníka a milej panej, schody vedie strmo hore. Nazývajú sa The Inca Steps.
Schody Inkov vedúce k fontáne mladosti

Tradičná kuchyňa 

Neoddeliteľnou súčasťou každého cestovného dobrodružstva je ochutnávanie nových jedál. Typicky podávaným jedlom je pstruh s quinoou alebo s hranolčekmi s kúskami párku (salchipapa). Ak morské špeciality neobľubujete, vyskúšajte Cancacho. Cancacho je pripravované z baraniny, bravčového alebo hovädzieho mäsa, okorenené hlavne červenou paprikou. K prílohe dostanete zemiaky a šalát. Bezmäsitú alternatívu ponúka Quinoa Pesq’e či Quinoa porridge. Vo všeobecnosti to je quinoa podávaná s mliekom a strúhaným syrom. 

salchipapa, peruánske tradičné jedlo,, pstruh s quinoou alebo s hranolčekmi s kúskami párku
Tradičné jedlo Salchipapa (freepik)

Návšteva jazera Titicaca otvára mnoho ďalších dverí do cestovateľského sveta. Prináša pohľad na nám vzdialený životný štýl, tradície s koreňmi v dávnej minulosti, na stopy po predošlej civilizácii. Prináša pohľad na svet, ktorý sa stal vzácnym.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 5

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?