Singapur je moderná krajina a metropola juhovýchodnej Ázie, ktorá je zároveň mestským štátom. S rozlohou niečo málo cez 700 kilometrov štvorcových sa síce radí medzi najmenšie krajiny sveta, no je pomerne husto zaľudnená. To však neznižuje životnú úroveň, práve naopak, ide o jednu z najbohatších krajín sveta, významné finančné centrum a zároveň aj dôležitý dopravný uzol. Pozrime sa teda na to, čo by ste o Singapure mali vedieť a čo si tam môžete pozrieť počas svojej dovolenky.
- Akciové letenky do Singapuru nájdete TU.
- Prečítajte si tiež: Cestujete mimo Európu? Nezabudnite na týchto päť náležitostí
História
Singapur má vďaka svojej polohe strategický význam. To veľmi skoro pochopili Briti a moderný Singapur ako ho poznáme dnes založil v roku 1819 sir Thomas Stamford Raffles. Spočiatku išlo o pobočku Východoindickej spoločnosti, no už o päť rokov nato získali Briti suverenitu nad týmito ostrovmi.
Počas druhej svetovej vojny okupovali Singapur Japonci, no po skončení vojny získal v roku 1963 úplnú nezávislosť aj od Británie. Dnes je však súčasťou Spoločenstva národov (Commonwealth) a je jedným z najdôležitejších obchodných centier sveta, štvrtým najväčším finančným centrom a jeho prístav je najvyťaženejší a druhý najväčší na svete.
Ako sa to však podarilo tejto malej krajine? Určite poznáte terminológiu „ázijské tigre“ a práve Singapur sa svojou exportne orientovanou ekonomikou zaradil do prvej vlny tigrov. Veľmi skoro nasledovala prudká industrializácia a krajina začala bohatnúť. Pracovitosť, manufaktúra, rýchla reakcia na vývoj trhu a premyslené ekonomické reformy sú dôvodom, prečo je dnes Singapur najlepšou krajinou na život široko ďaleko (čo sa týka príjmov na osobu, ale aj dĺžky života).
Čo by ste mali o Singapure vedieť?
- Víza do Singapuru nepotrebujete a po prílete do krajiny vám bude udelený vstup zadarmo na 90 dní. Majte však pre prípad spiatočnú letenku, aby ste vedeli dokázať deň svojho odchodu z krajiny.
- V Singapure sa platí menou singapurský dolár, skratka SGD, a aktuálny kurz k euru je 1 EUR = 1,57 SGD.
- Zaujímajú vás ceny v tejto metropole? Stránka Numbeo vám poskytne rýchlu odpoveď.
- Oficiálnym jazykom je tam angličtina, potom nasleduje malajčina, čínština a tamilčina (juhoindický jazyk).
- Z letiska a po meste môžete využívať metro, je veľmi prehľadné a cena lístkov je tiež dostupná. Trojdenný lístok stojí napríklad 30 SGD (avšak v tejto cene je 10-dolárový depozit za kartu), dvojdenný 20 a denný 10. Čo nestihnete prejazdiť, to sa vám na konci vráti, rovnako, ako aj depozit za kartu. Tú môžete pokojne vrátiť až na letisku.
- Voda je v Singapure na rozdiel od zvyšku Ázie pitná. Nemusíte si preto kupovať balenú, ale stačí vám len jedna fľaša, ktorú si kdekoľvek opäť naplníte.
- Ide o jednu z najdrahších ale aj najbezpečnejších krajín na svete.
- Vedeli ste, že ak v Singapure kráčate cez prechod pre chodcov a zrazu zasvieti červená, môžete dostať pokutu až 100 SGD?
Čo v tomto meste vidieť a robiť?
Waterfront
Táto 3,5 kilometra dlhá promenáda je zrejme najlepšie miesto, odkiaľ začať svoju cestu po Singapure. Uvidíte odtiaľ celé finančné centrum, mrakodrapy či slávny hotel Marina Bay Sands. Vychutnáte si tu úchvatnú panorámu na mesto, môžete sem prísť kedykoľvek a navyše vás to nebude stáť vôbec nič.
Gardens by the Bay
Celý tento komplex stál jeden bilión amerických dolárov a nachádza sa tam cez 200-tisíc druhov rastlín. Medzi slávnymi „superstromami“ z titulnej fotky sa môžete dokonca aj poprechádzať – nazýva sa to Skyway a vstup vás sem vyjde na 8 SGD.
Ďalšou aktivitou, ktorú by ste rozhodne mali vynechať, sú botanické záhrady. Za 28 SGD sa dostanete do dvoch budov (Flower dome a Cloud forest), ktoré v sebe ukrývajú pravú tropickú džungľu. Prejsť si môžete až šesť poschodí a sprievod vám budú robiť vodopády a neskutočne farebné kvetiny od výmyslu sveta.
Vonkajší park okolo stromov a botanických záhrad je však úplne zadarmo. Vychutnáte si odtiaľ nádherný výhľad, načerpáte energiu a ako bonus si môžete pozrieť krásne umenie v podobe rozličných sôch.
Návštevu Gardens by the Bay si ideálne naplánujte na poobednú hodinu – stihnete totiž aj botanické záhrady, aj večernú svetelnú šou. Tá sa koná niekoľkokrát za večer, nestojí vôbec nič, no ten zážitok vám ostane v hlave na celý život! Behom pár minút sa totiž budete cítiť ako vo filme Avatar.
Všetky potrebné informácie o tomto komplexe nájdete na oficiálnej stránke.
Marina Bay Sands a Sky Park
Tri budovy navzájom prepojené na 56. pochodí (tretia fotka v tomto článku), kde sa zároveň nachádza aj slávny infinity pool. Určite ste už o tejto budove počuli alebo minimálne videli jej fotku. Ide o dominantu mesta a zároveň o najdrahší hotel v meste.
Vstup do bazéna majú bohužiaľ len ubytovaní hostia, no nezúfajte – na rovnakom poschodí sa totiž nachádza aj vyhliadka Sky park, kde sa môžete dostať za 26 SGD. Alebo sem príďte večer a navštívte bar na 57. poschodí tretej veže. Ráta sa však s tým, že si tu zakúpite drink, ktorého cena sa pohybuje medzi 20-30 SGD. Ten výhľad na vysvietené mesto však bude stáť za všetky drobné, sľubujeme.
V spodnej časti hotela sa nachádza obchodné centrum The Shoppes at Marina Bay Sands a pred ním je fontána, kde by ste mali zavítať najmä večer. Aj tu vás čaká svetelná šou (nazýva sa Spectra) a nebude o nič horšia ako tá, ktorú zažijete v Gardens by the Bay. Šou sa koná niekoľkokrát na večer, vždy s inou hudbou a vstupné sa tu opäť neplatí.
Little India
Podobne ako v Kuala Lumpur, aj tu nájdete významnú indickú komunitu, ktorá sa sústredí v jednej časti mesta. Farebné sári a domčeky, koreniny, chutné jedlo, tradičná hudba a usmievaví domáci – to všetko vás bude čakať v Little India.
Arab Street
Z Indie sa môžete behom chvíle teleportovať na Blízky východ, a to tak, že zavítate do ulíc Arab street a Haji lane. Obdivovať tu môžete úžasnú mešitu Masjid Sultan, malé obchodíky s perzskými kobercami, lacným oblečením či reštaurácie s chutným arabským jedlom. Na Haji Lane navyše nájdete (okrem butikov a kaviarničiek) aj úchvatný street art, takže vaše zmysly tu budú rozhodne pracovať na plné obrátky.
China Town
Do tretice nemôžete vynechať ani čínsku štvrť, pretože práve Číňania tu tvoria majoritné etnikum. Ak ste už v nejakom China towne boli, zrejme si viete predstaviť, ako vyzerá ten singapurský. Stánky s lacným tovarom striedajú stánky s jedlom od výmyslu sveta. Určite sa však zastavte v reštaurácii, ktorá si vyslúžila miesto v michelinskom sprievodcovi. Volá sa Hawker Chan a za slávne kura s ryžou tam necháte len 4,5 SGD. Napriek michelinskej hviezde si však reštaurácia ponechala staré ceny a vzhľad. Nečakajte preto luxusný interiér, ale tradičnú čínsku reštauráciu/bistro.
Vo všeobecnosti však platí, že do týchto troch štvrtí nechoďte v nedeľu, pretože väčšina stánkov bude zavretá a vy si tak nevychutnáte tu pravú rušnú atmosféru.
Clarke Quay
Pýtate sa, kde si užiť skvelý nočný život a zakončiť tak výlet v Singapure? Odpoveď znie Clarke Quay. Ide o časť mesta, ktorá sa nachádza pri rieke a v minulosti bola plná skladov s rozličným tovarom. Tieto sklady dnes v sebe ukrývajú rozličné bary a reštaurácie, ktoré sa prebúdzajú k životu najmä po zotmení slnka.
Samotné mesto ponúka neskutočné množstvo aktivít a miest, ktoré stoja za návštevu. To všetko však závisí od toho, koľko dní trvá vaša dovolenka v Singapure, pretože napríklad prehliadka Gardens by the Bay vám zaberie aj celý deň – ak chcete vidieť botanické záhrady, svetelnú šou a tiež sa prejsť po skywalk. Ak by vám však naše tipy nestačili, inšpiráciu môžete načerpať z tohto článku.
Prajeme príjemné objavovanie tejto úchvatnej metropoly!