Atlantický oceán skrýva množstvo javov, úkazov či tajomstiev, ktoré si rozhodne zaslúžia obdiv. Medzi nimi sa nachádza aj škótske súostrovie, ktoré dnes predstavuje akúsi raritu. Počet obyvateľov nikdy za celú jeho históriu neprekročil hranicu 200 ľudí. Súostrovie St. Kilda je dnes už úplne opustené. O svojich posledných obyvateľov ostrovy prišli v roku 1930, keď ich na vlastnú žiadosť opustili.
Ostrovy boli osídlené od doby bronzovej, no do 18. storočia miestni obyvatelia vôbec nemali možnosť stretnúť sa s inými národmi. Nezmenili sa ani ich životné návyky, a tak zabezpečovanie živobytia spočívalo v zbere a love rýb či morských vtákov. Postupom času došlo k tomu, že sa na ostrove rozšírili kiahne a cholera, ktoré na toto územie priniesli návštevné lode. To malo za dôsledok úbytok obyvateľstva. Na zmenšovaní populácie sa podpísala aj prvá svetová vojna a v roku 1928 ostalo na ostrove len 37 ľudí. O dva roky na to sa aj tí poslední obyvatelia rozhodli, že ostrovy opustia.
Opustené súostrovie v Atlantickom oceáne teraz zíva prázdnotou. Je akousi raritou, ktorá však láka zvedavých turistov. Pravidelne sem chodia návštevníci, ktorí chcú okúsiť odľahlú krásu ostrova.
St. Kilda pozostáva zo štyroch ostrovov, Hirta, Dun, Soay a Boreray. Ostrovy majú sopečný pôvodua ich vznik sa datuje približne 60 miliónov rokov dozadu. Súostrovie leží takmer 66 kilometrov od najbližšej pevniny, západne od Benbeculy, ostrova patriaceho do škótskeho súostrovia Vonkajšíe Hebridy.
Ostrovy St. Kildy sú výnimočné svojimi útesmi a morskými korytami. Tvorili najvýznamnejšiu chovateľskú stanicu v severozápadnej Európe. Obyvatelia, ktorí na ostrovoch žili, sa okrem lovu a zberu, venovali aj chovu oviec. Okrem toho sa na ostrovoch vyskytuje množstvo významných druhov morských vtákov. V období párenia sa na ostrovoch môže nachádzať až milión voľne žijúcich vtákov.
Celé súostrovie spadá do vlastníctva Národného združenia pre Škótsko. Od roku 1986 patrí do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. V súčasnosti na zachovaní svetového dedičstva a výskumov ostrovov s cieľom zabezpečiť starostlivosť a ochranu tohto miesta pracuje okrem NTS aj Ministerstvo obrany, ktoré má na ostrovoch svoju radarovú stanicu. Pravidelne sa taktiež organizujú výpravy dobrovoľníkov s cieľom obnoviť budovy, ktoré tu domorodé obyvateľstvo zanechalo.
Ak by ste chceli navštíviť tieto zabudnuté ostrovy a pozrieť sa na niektoré z ich útesov, nedotknutých zátok či na divé vtáky, môžete sa na St. Kilda dostať loďou. Počas plavby môžete taktiež navštíviť niektoré z okolitých ostrovov, napríklad skalnatý ostrov Coll v tvare ryby či ostrov Barra.