Podľa slov 38-ročného austrálskeho cestovateľa Chrisa Lakea nie je Irán ani zďaleka taký, ako sa o ňom hovorí. A rád sa s nami podelí o to, ako tento národ vníma vlastnými očami…
Keď som povedal, že sa chystám do Iránu, niektorí ľudia mi fandili: „To je skvelé!“
Niektorí reagovali slovami: „Si si tým istý?“
A niektorí na mňa pozerali akože „Ti šibe? Nechoď tam!“
Rád vám preto ponúknem svoje postrehy a vysvetlím pár mýtov a stereotypov:
-
Nosia všetky ženy burku?
Nie. Zatiaľ som nevidel ani jednu. Podľa zákona musia všetky ženy nosiť na verejnosti hidžáb, čo je šatka na hlavu, ktorá necháva tvár odhalenú. Väčšina žien ju nosí voľne, že im spoza nej vykúkajú vlasy a stáva sa z nej skôr módny štýl než obmedzenie. Viď foto.
Skutočne nábožensky založené ženy nosia čádor, čo je dlhý splývavý odev z čiernej alebo tmavej vzorovanej látky, ktorý taktiež nezahaľuje tvár. Keďže ženy musia byť na verejnosti zahalené od členkov po zápästia, nosia džíny a podobne, takže sa nijak zvlášť nelíšia od západnych žien.
-
Sú všetky ženy utláčané a nemôžu nič?
Rozhodne nie. Ženy tu majú univerzitné vzdelanie, šoférujú, majú svoju prácu, vyzerá to, že môžu takmer všetko to čo chlapi. A vo väčšine domácnosti, ktoré som navštívil, velí žena a chlap robí, čo mu je povedané 😀
-
Sú ženy v Iráne ukameňované za neveru?
Podľa všetkého sa to deje. Je to veľmi zriedkavé a nik s kým som hovoril, nebol ničoho podobného svedkom. Podľa zákona však môže byť žena za cudzoložstvo popravená. Väčšina Iránčanov to považuje za absurdné.
-
Je iránsky národ fundamentalistický a agresívny?
Vôbec nie. Precestoval som 60 krajín a Iránčania sú zďaleka najpriateľskejší a najštedrejší ľudia, akých som kedy stretol. Nedovolili mi zaplatiť za nič. Nedokážem vám ani povedať, čo koľko stojí, pretože mi to doslova buď nenaúčtovali alebo ma nenechali zaplatiť 😀 Raz som si takto šiel do bazáru nechať opraviť topánky. Opýtal som sa predavača v obchode, kde by mi ich mohli spraviť, a on ma pozval domov na šálku čaju zatiaľ čo jeho brat zmizol s mojimi topánkami. Za 15 minút sa vrátil a dal mi moje už opravené topánky zadarmo!
Alebo som si kúpil zrzlinu a jej príchuť mi nesadla (netuším, čo to malo byť zač). Predavač mi ju zobral a hneď vymenil za novú. Nemusel som sa ho na to ani spýtať. Kedy sa niečo také stalo vám? Pohostinstvo tu nemá obdoby. Pokiaľ u niekoho nocujete, radi vám dajú svoju posteľ a radšej budú spať na zemi. Pokiaľ poviete, že máte rád nejaké jedlo, vybehnú dvermi len aby vám ho kúpili. Na druhej strane sú to najhorší šoféri, akých som v živote zažil! 😀
-
Nenávidia všetci Západ a myslia si, že sme všetci neveriaci?
Opäť nie. Je to len mediálna propaganda. Iránska vláda prejavuje nedôveru voči niektorých krajinám z rôznych dôvodov (niektoré z nich majú svoj dôvod), ale nevidel som nič radikálne, fundamenatlistické alebo protineveriacke. Hoci sa jedná o prevažne moslimskú krajinu, neznamená to, že sú všetci teroristi, asi tak, ako že Spojené štáty ako kresťanská krajina sú samí samaritáni a dobrodinci. Plus väčšina Iránčanov nesúhlasí s ustanovenými zákonmi, ale vláda odmieta povoliť referendum či reformy. Chceme ale súdiť krajinu na základe jej vlády alebo ľudu? Taktiež by sa mi nepáčilo, keby ma ľudia z celého sveta súdili podľa Malcolma Turbulla (austrálsky premiér)! 😀
Ľudia neverte médiam a navštívte Irán sami. Zaručujem vám, že to neoľutujete.